Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

И портпаролот на курдските сили потврди дека турските борбени авиони започнале да ја бомбардираат областа.

Турција сака да создаде „безбедносна зона“ без курдски милиции за сместување на дел од 3,6 милиони сириски бегалци кои моментално живеат во Турција.

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата го објави повлекувањето на американските трупи од области во близина на турската граница во северна Сирија, што се чини дека беше зелено светло за воена операција против курдските сили, сојузниците на Вашингтон во борбата против џихадистите.

Повлекувањето на Трамп и американските воени сили е толкувано од многумина како „нож во грб“ на Курдите, а беше осудено од бројни републиканци.

Сепак, Трамп во вторникот истакна дека Соединетите држави не ги „напуштиле“ Курдите од Сирија. „Ние ја напуштаме Сирија, но апсолутно не ги оставивме Курдите, прекрасни луѓе и одлични борци“, напиша тој во твитот. „Ние ќе им помогнеме на Курдите финансиски и со оружје“, додаде тој.

Американскиот претседател се закани дека ќе ја „уништи“ турската економија ако воената офанзива го надмине тоа што е дозволено. „Турција не треба да стори ништо друго, освен она што сметаме дека е хумано“, додаде тој.

Курдите во северна Сирија држат заробени многумина од таканаречените борци на Исламската држава и прашање е дали тие ќе продолжат да бидат притворени на безбеден начин.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер