Кацарска: Референдум за францускиот предлог би бил долг процес, но не треба да се исклучи

Референдум за францускиот предлог би бил макотрпен и долг процес, но не треба да се исклучи како решение.

Не знам колку граѓаните во овој поларизиран емоционален момент може да проценат од анкета дали тие се „за“ или „против“ одреден предлог, којшто не беше ниту јавно достапен и за којшто има се уште многу недоумици и покрај објаснувањата, изјави денеска директорката на Институтот за европска политика (ЕПИ), Симонида Кацарска пред Форумот Еуропеум 2022 – „Западен Балкан и ЕУ во 2022 година: Што претстои?“.

Според Кацарска, во овој момент сите имаме одговорност да му дадеме простор на Собранието рационално да ги продискутира прашањата околу преговарачката рамка.

Кацарска смета дека не објавувањето на протоколот и записниците оневозможува дел од луѓето да ја проценат состојбата и веројатно поради тоа се создава простор за недоумици и за поинакви толкувања.

– Веројатно е подобро за сите нас доколку би знаеле во целиот тој пакет кои се тие документи и како изгледаат. Инаку, не можеме да говориме за суштествена дебата. Собранието е исклучително важно, бидејќи знаеме дека првиот чекор којшто доаѓа кај нас е промената на Уставот во тековниот предлог на преговарачката рамка, што нема да биде лесен чекор и за него мора да бидат обезбедени сите чинители колку што е возможно, рече Кацарска, нагласувајќи дека ниту еден консултативен процес не може да биде залуден доколку е отворен.

На новинарско прашање колку е реално да се очекува дека би можеле да добиеме модифициран нов предлог, Кацарска одговори дека во оваа фаза, пораките се дека тоа е тоа, меѓутоа, како што рече „ние и да продолжиме, ќе мора да бидеме многу внимателни во дискусијата со Бугарија, пред се да не ја политизираме дополнително“.

– Собранието веројатно може да донесе заклучоци во секој случај со коишто ќе ја обврзе Владата во нејзините понатамошни постапки. Ние искрено не сме на чисто кои фази ги поминал овој документ, мислам треба да продискутираме во Европската комисија до каде, до кои консултативни фази е тој поминат, посочи Кацарска.

Во однос на тоа дали референдум би било решението, Кацарска вели дека за тоа се дискутира и оти не може да се исклучи и таа опција.

– Не беше најавено од страна на Владата. Меѓутоа, повторно ќе се навратам на прашањето околу анкетите, многу треба да бидеме внимателни како би се поставило во тој контекст прашање, како би одела подготовката за таа дискусија, бидејќи имаме едно искуство и од референдумот со Преспа што не мислам дека е најопортуното во однос на начин на којшто се претставуваше европската интеграција. Веројатно најважното нешто што и ние би требало дома да го сфатиме е дека европската интеграција и дискусиите се случуваат дома, не е надворешна политика и ова мислам дека го гледаме сега се повеќе, го учиме на тешкиот начин, вели директорката на ЕПИ.

Нашиот пример, додава таа, покажува дека иако знаеме оти во ЕУ нема гаранции, сепак ние мора да работиме на тоа и со земјите членки.

– Барем доколку се одлучат, значи кое било решение да се оди напред дека ова не би било откажување од европската перспектива, ниту пак прифаќање на европската интеграција како лек за се. Бидејќи реалноста е некаде помеѓу тие две крајности. Референдумот би бил многу тежок да се организира. Би било тешко да им се објасни на граѓаните, тоа се многу комплексни прашања. Мислам дека ќе биде многу тешко и ќе биде макотрпен и долготраен процес, меѓутоа ќе речам, не треба да го заобиколиме кое било решение со оглед на поларизираноста што ја имаме, нагласи Кацарска.

Прашана дали е можно менување на преговарачката рамка, Кацарска изјави дека е тешко тоа сценарио да се предвиди во оваа фаза.

– Секогаш кога велевме за Бугарија постои прозорец на можност. Постои сигурно еден момент кога би можело тоа да се случи и во кои услови тоа не можеме да го предвидиме. Дел од нашите колеги велат не можеме да ја видиме иднината. Точно. Ова е на нас да процениме дали сме подготвени и да чекаме за да можеме да очекуваме веројатно почист процес, но истовремено и ЕУ се менува внатре. Затоа и ние денеска ги донесовме овие луѓе со коишто дискутираме во однос на новите идеи каде се движи истата и тешко е во тој контекст да ја предвидиме иднината. Веројатно пред две години во Украина ако прашавте немаше да може да предвидат дека ќе добијат кандидатски статус, истакна Кацарска.

Денешниот настан го организира ЕПИ во рамки на својата организациска поддршка од ЕУ. На форумот чинителите од ЕУ, односно со претставници од истражувачката заедница, тинк-тенковите, како и дел од амбасадите на земји членки на ЕУ дискутираат како Западниот Балкан „помина“ на Самитот во јуни и се разгледуваат мноштвото идеи кои се појавија како од земјите членки, така и од регионот во однос на иднината на европското проширување.

Путин доаѓа во Северна Кореја, го пофали ким дека ја поддржува војната во Украина

Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот.

Владимир Путин уште еднаш го пофали Ким Џонг Ун дека ја поддржува војната во Украина во пресрет на првата посета на Северна Кореја од 2000 година. Се очекува рускиот претседател денеска да пристигне во Пјонгјанг, девет месеци откако Ким ја посети Русија.

Во писмо објавено во севернокорејските медиуми, Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот и дека ќе ги поддржува нејзините напори да ги брани своите интереси од американските воени закани, уцени и притисоци. Тој вели дека двете земји ќе продолжат одлучно да се спротивставуваат на западните амбиции да се спречи воспоставување мултиполарен светски поредок заснован врз заемно почитување на правдата.

САД соопштија дека се загрижени за продлабочувањето на односите помеѓу Русија и Северна Кореја.

Столтенберг: Предусловот на Путин за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја

Прес-конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Белата куќа, по неговиот состанок со претседателот на САД, Џо Бајден.

Во продолжение целосната изјава на Генералниот секретар на НАТО:

Добар ден. Само што имав добра средба со претседателот Бајден, разговаравме за претстојниот Самит на НАТО овде во Вашингтон следниот месец, каде што ќе ја прославиме 75-годишнината од најуспешната Алијанса во историјата, НАТО. Но и каде носиме важни одлуки за иднината. Не помалку за трошоците за одбрана, а со претседателот ги споделив новите бројки што ги имаме, кои покажуваат дека оваа година 23 сојузници ќе потрошат 2% од БДП или повеќе за одбраната, што е двојно повеќе од пред само четири години и покажува дека повеќе и повеќе сојузници сега навистина се засилуваат и инвестираат повеќе во нашата безбедност. Ќе донесеме и важни одлуки за Украина. Очекувам НАТО да преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука, а исто така и дека сојузниците ќе ѝ дадат поголема воена и финансиска поддршка на Украина. Така, со нетрпение очекувам да се вратам во Вашингтон за да присуствувам на Самитот на НАТО и да го прославам НАТО овде во Вашингтон следниот месец.

Прашање: Пакет за Украина, за што се работи, што очекувате?

Па, очекувам дека кога шефовите на држави и влади ќе се состанат овде во Вашингтон следниот месец, всушност за неколку недели, да се согласиме дека НАТО ќе преземе водечка улога во обезбедувањето безбедносна помош и обука. Очекувам дека ова ќе биде предводено од генерал со три ѕвезди, тоа ќе биде да обезбеди логистика, поддршка за поставување на капацитетите што и се потребни на Украина. Најверојатно ќе биде лоциран во Визбаден, Германија, во американскиот објект таму и ќе има околу 100 лица кои ќе ја организираат и олеснуваат безбедносната помош за Украина. Ова е важно бидејќи ќе обезбеди поголема предвидливост, поголема одговорност кога станува збор за нашата поддршка за Украина. А исто така го намалува товарот на САД. Се разбира, ја поздравувам одлуката на американскиот Конгрес да одвои 60 милијарди дополнителни американски долари за Украина. Но, го поздравувам и фактот што всушност европските сојузници и Канада се совпаѓаат со она што го прават САД. И давајќи му на НАТО поголема улога, ќе се погрижиме товарот на САД да се намали и да имаме поголема долгорочна поддршка за Украина.

Прашање: Дали постои некаква загриженост дека користењето на финансиии од руските фондови, како и проширувањето во дозволувањето оружје да влезе во земјата, навистина е загрижува дека тоа ја турка Русија да прави работи што тие веројатно вообичаено не би ги направила и каков е нашиот одговор на барање за мир од самата Русија?

Пред сè, ја поздравувам одлуката на земјите од Г7, сојузниците на НАТО да ги искористат демобилизираните руски средства за финансирање заем за Украина за да им помогнат да добијат поголема финансиска поддршка од Западот за да се осигураат дека можат да се спротивстават на руската агресија.

Второ, го поздравувам мировниот самит што се одржа во Швајцарија во текот на викендот. Ова покажува дека има широка национална поддршка за Украина. Но, знаеме и дека она што се случува околу преговарачката маса е нераскинливо поврзано со ситуацијата на бојното поле. И се додека претседателот Путин верува дека можат да победат на бојното поле, нема да има траен мир во Украина. Значи, ако сакате мир во Украина, најдобриот начин да го постигнете тоа е да ја зајакнете Украина, нејзините воени капацитети, за да можат да преговараат од позиција на сила и да обезбедат Украина да надвладее и да опстане како суверена независна нација.

Прашање: За понудата на Русија за мир?

Русија навистина не доставила понуда. Претседателот Путин рече дека предуслов за прекин на огнот е Украина да отстапи уште повеќе земја, да се откаже од сите четири провинции што Русија ги анектираше без да ги контролира. Значи, не само што Украина треба да се откаже од земјата што Русија ја контролира денес, туку и Украина треба да се откаже од земјиштето што Русија не го контролира денес. Тоа беше предуслов за прекин на огнот. Ова не е мировна понуда. Ова е предлог дека Русија всушност треба да ги постигне своите воени цели со тоа што ќе ја убеди Украина да се откаже од својот суверенитет и територијален интегритет.

Прашање: Можете ли да ги разјасните вашите коментари за распоредувањето на нуклеарното оружје, нуклеарното оружје на НАТО, и како тоа не би било сфатено како ескалација од страна на Русите?

Па, НАТО има со децении нуклеарно одвраќање. Тоа не е ништо ново, не е ново ниту тоа што го модернизираме ова нуклеарно одвраќање. Ги заменуваме старите авиони, со нов авион од петтата генерација и САД го модернизираат оружјето што го распоредија. Значи ова не е ништо ново. Ова е модернизација на нуклеарното одвраќање на НАТО, кое трае веќе некое време, а ние бевме транспарентни за тоа и се соопштува многу години.

Прашање: Ќе се зголеми ли бројот на оружје?

Не, нема планови за зголемување на бројот на оружје, она што го правиме е дека ги заменуваме авионите со нови авиони од петта генерација, а САД го модернизираат оружјето. Значи, ова е модернизација на нуклеарното одвраќање што го имаме многу години. Тоа не е ништо ново и тоа е нешто што го комунициравме долго време.

Спајиќ задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата

Премиерот на Црна Гора задоцнил 4 минути на средбата со претседателот на Бугарија, Радев ја напуштил Владата.

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ и претседателот на Бугарија Румен Радев. Како што соопштија за „Вијести“ од Владата, договорената средба меѓу Спајиќ и претседателот на Бугарија во зградата на Владата доцнела, поради што делегацијата предводена од Радев ја напуштила зградата по четири минути чекање.

– Со амбасадата на Бугарија беше договорено средбата да се одржи во приемната сала во Владата во 17 часот, бидејќи премиерот Милојко Спајиќ имаше голема желба да се сретне со претседателот Радев и покрај набиената агенда. Претходната средба на премиерот со германската компанија траела три минути подолго од планираното, а делегацијата на претседателот на Бугарија Румен Радев по четири минути чекање ја напуштила зградата на Владата – изјавија за „Вијести“ од Владата. Од владата дополнително за „Вијести“ објаснуваат дека средбата требало да се одржи во истата сала каде што се одржала средбата со претставниците на компанијата и дека причината за нејзиното одложување е тоа што просторот треба да се подготви за нова средба. Домаќин на посетата на претседателот на Бугарија е претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ.

притисни ентер