Кацарска: Целта на европската интеграција е квалитетна администрација

Погубно ќе биде ако надвладеат само прашања за етничката припадност.

За да имаме напредок во реформата во јавната администрација ќе мора паралелно да се почитуваат принципите на етничката застапеност и на МЕРИТ. Погубно ќе биде доколку надвладеат само прашања за етничката застапеност, изјави денеска Симонида Кацарска, директорка на Институтот за европска политика – Скопје (ЕПИ)

-Балансерот и неговото функционирање мене не ми е објаснет. Целта на европската интеграција како таква е да обезбеди квалитетна администрација која што ги почитува принципите на МЕРИТ во согласност со она што се нашите заложби за правична застапеност. За нашиот напредок, веројатно, во реформата на јавната администрација ќе мора да се почитуваат овие два принципи паралелно. Доколку само надвладеат прашањата за етничката припадност ќе биде погубно, но повторно велам во нашето законодавство го имаме и мораме да изнајдеме начин заедно да функционираат правичната застапеност и принципот на МЕРИТ. Тоа се работи без кои не можеме да се движиме напред, рече Кацарска.

ЕПИ денеска организираше настан на кој ги презентираше резултатите од Националната дебатна анкета за изборниот систем и реформите во изборниот процес во Македонија. /МИА

Ѓоковиќ воодушеви стотици луѓе во трговски центар во САД (ВИДЕО)

Деновиве, додека тренираше на Универзитетот UCLA, Новак Ѓоковиќ сподели видео во кое го „рекламира“ производот SILA на компанијата „Waterdrop“ чиј амбасадор е.

Станува збор за коцки за хидратација со електорилит кои се „спонзорирани“ од самото име на најголемиот светски тенисер во историјата, па не е чудно што Ноле ја посети продавницата на споменатата компанија во Лос Анџелес.

По тој повод го предизвика општа еуфорија кај присутните, кои побрзаа да се фотографираат со Србинот кој во раце држеше кутија „СИЛА“.

Она што е исто така интересно е дека Ѓоковиќ најпрвин се упатил кон толпата каде што биле децата, а пред да влезе во трговскиот центар се поздравил со сите.

Секако, многу брзо потпишуваше автограми и се дружеше со обожавателите, а како изгледаше сето тоа можете да погледнете во видеото подолу:

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

притисни ентер