Јаревски: Три години откако Богоев најави адреналински парк

Три години откако Стефан Богоев го најави проектот Спортско – адреналински парк – Карпош, тој се уште не е завршен, рече Тони Јаревски, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Карпош.

А Богоев веќе планира да го издаде под закуп на приватен субјект кој треба да ја обавува дејноста.

За овој проект беше добиен грант од 55 милиони денари, а општината финансира дополнителни 6 милиони денари. Вкупно 31 милион денари, односно 1 милион евра.

Богоев има намера да го издава адреналинскиот дел од паркот, кој според нив чини 13.2 милиони денари, за кирија од смешно 0.5% од вкупната процената вредност на предметот на закуп.

Вашата нетранспарентност ренерира сомнежи за големи малверзации на повеќе нивоа.

Прво,паркот се уште не е изграден и нема технички прием ниту употребна дозвола.

Второ – Вредноста на целиот проект е 1 милион евра, Богоев вели дека адреналинскиот дел чини 220 илјади евра, тоа значи дека остатокот од паркот чини 800 илјади евра. Делот кој треба да чини 800 илјади евра согласно неговата изјава опфаќа 2 игралишта на песок, реновирање и реконструкција на постоечкиот скејт парк, детско игралиште, скверче од 140м2 и 70 дрва.

Терените на песок што беа направени во мандатот на Трајановски согласно проект добиен од Европската федерација, по сите стандарди чинеа 2 Милиони денари или близу 33.000 евра за 1 терен. Изградбата на инклузивно игралиште за деца во Влае, со специјални реквизити, најголемо досега изградено имаше вредност од 50.000 евра или 3 милиони денари. За реконструкција на скејт паркот неуспеавме да обезбедиме соодветни податоци за компарација, но од експертите ни беше укажано дека нов скејт парк, со таа големина не би требало да чини повеќе од 50.000 евра.

Значи 2 игралишта на песок, едно детско игралиште, и скејт парк заедно чинат 166 илјади евра. Доколку на тоа го додадеме 220 илјади проценети за адреналинскиот дел од паркот доаѓаме до сума од 388 илјади евра.

Дали е соодветен заклучокот дека за 140 м2 скверче и 70 дрва потрошивме 520 илјади евра ?

Пола милион евра за 70 дрва и 100 квадрати скверче. Дали ова не ви личи на злоупотреба на пари од грант и буџетски пари од општина Карпош? Понатаму, зошто беа излажани советниците дека објектот е впишан во имотен лист? Во имотниот лист стои за парцелите кои се издаваат дека едната е градена, а другата е дел од пат. Дали знаете дека согласно правилникот за утврдување на пазарната вредност на земјиштето потпишан од Петре Шилегов еден метар квадратен на предметната локација чини 18,000 денари. Само земјиштето е со двојно поголема вредност од вашата процената вредност на целокупниот предмет на закуп.Што сака да скрие општината и Богоев со овој скандалозен закуп. Поднесени се барања за достапност на информации од јавен карактер. За процесот и документацијата којашто не беше приложена, поставете согласно закон и дајте ни ги документите. Ако нема ништо спорно, нема од што да се плашите.

Комуналното претпријатие и вицепремиерот Груби во заедничка акција пред Рамазан Бајрам

Муслиманските верници утре го слават Рамазан Бајрам светиот месец во кој се верува дека се слави победата на верата над неверството, на доброто над злото на великодушноста над скржавоста. 

По тој повод се мијат и дезинфицираат џамиите како и просторот околу нив со цел побезбедно одбележување на празникот од ковид 19 пандемијата..

Во чистењето и дезинфекцијата што ја спроведе Комуналното претпријатие Скопје, синоќа се вклучи и првиот вицепремиер Артан Груби. Тој на фејсбук напиша:

„Вечерва заедно со општинските работници за хигиена ги чистиме, дезинфицираме и подготвуваме џамиите во Скопје во пресрет на Рамазан Бајрам“.

Како што соопшти ЈП Комунална хигиена-Скопје, направено било рачно и машинско миење на поголемите исламски верски објекти на територијата на градот Скопје како што се: џамиите Мурат Паша и Мустафа Паша во Старата скопска чаршија, Јахја паша во Чаир, џамијата Иса Бег на Бит Пазар, џамијата Дуќанџик, џамијата Хусеин Шах во Сарај и други“, се вели во соопштението.

Над 7.000 граѓани вакцинирани во штипскиот регионален пункт

Во регионалниот пункт во салата „Јордан Мијалков" во Штип досега се имунизирани над 7.000 граѓани. Само до 12 часот денеска се аплицирани 600 вакцини на кинеската „Синофарм".

Лекарката на регионалниот пункт во Штип, Дијана Коцева Миланова за МИА изјави дека од отворањето на пунктот, но и при имунизацијата на населението во пунктовите на здравствените домови во општините од штипскиот и струмичкиот регион над 10.000 граѓани примиле вакцина.

-Во нашиот пункт досега се пристигнати околу 14.500 вакцини, од кои дел се дистрибуирани и на здравствените домови во штипскиот и струмичкиот регион. Во моментов се имунизираат граѓаните над 60 години, кои имаат добиено порака од „Мој Термин" и се пријавиле на апликацијата на Министерството за здравство. Покрај вработените од штипските основни и средни училишта, од денеска се имунизираат и вработените во училиштата во Пробиштип, а од утре ќе ги вакцинираме и од Кочани, вели Коцева-Миланова.

Таа додаде дека на пунктот се примаат и лицата со хронични болести, како и вработените во останатата критична инфраструктура. Планирано е и денеска да се аплицираат над 1.500 вакцини. Во текот на денот телефонски се јавувале и граѓани над 55 години, кои имаат изразено интерес за вакцинација на апликацијата и како што вели ги информирале дека добиле порака да се имунизираат во петок, со што старосната граница почнува да се спушта.

Владата демантира дека премиерот Заев имал контакти или соработка со Пекер

 Владата денеска како лаги и манипулации ги оквалификува информациите дека премиерот Зоран Заев имал контакти со Седат Пекер.

-Премиерот Заев и неговото семејство немале и немаат никакви средби и соработки со споменатото лице. Категорично ги отфрламе како лаги и манипулации сите вести во кои премиерот Заев и неговото семејство се доведуваат во каква било врска со споменатото лице, изјави денеска владиниот портпарол Душко Арсовски одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

Опозицијата деновиве излезе со тврдење дека, Седат Пекер, по кого има меѓународна потерница за трговија со дрога, изјавил оти имал лична средба со Зоран Заев.

За Седат Пекер опозицијата изнесе информации дека бил еден од повеќето криминалци кои добиле македонски пасош со украден идентитет.

притисни ентер