Јапонски танкер испуштил илјада тони нафта во океанот, може да се распадне

Од насуканиот танкер на 25 јули се појавиле пукнатини додека се движел околу коралниот гребен во Индискиот океан во близина на Маурициус и се чини дека ќе биде преполовен.

Дека танкерот ќе се преполови и дека на него се појавиле големи пукнатини, објави премиерот на Маурициус, Кумар Југнаут.

Инаку , јапонскиот танкер Вакашио кој се движел преку коралниот гребен е долг 299,5 метри и широк 50 метри и имал 20 члена на екипажот.

Плови под знамето на Панама и е во сопственост на Окијо Марин. За бродот се верува дека носел околу 4.000 тони нафта. Се стравува дека досега истекле најмалку 1.000 тони нафта во водите околу Маурициус.

Истурената нафта, предизвикала еколошка катастрофа бидејќи се заканува на коралите, рибите и другите морски животи во Индискиот океан, а активистите на Гринпис велат дека тоа најверојатно ќе биде најлошата еколошка криза во историјата на Маурициус.

Поради силниот ветер кој започна да дува во областа, операцијата за прочистување на нафтата е стопирана.

Високите бранови до пет метри, се очекуваат во наредните часови, што дополнително ќе го комплицира отстранувањето на нафтата, но ќе ја загрози и цврстината на карпата , на која е насукан танкерот.

Компанијата за испорака „Нагашики“, која е сопственик на товарниот брод Вакашио, рече дека тие исто така се обиделе да постават заштита околу бродот за да спречат протекување на нафтата, но дека не успеале поради лошите временски услови. Во исто време, дел од горивото се пренесува со хеликоптери на друга локација.

„Ние правиме се што е можно во соработка со властите на Маурициус и соодветните јапонски организации да се испумпува нафтата од бродот, да се исчистат маслото од нафтата и безбедно да се премести бродот“, велат од компанијата.

Љубе Бошкоски е примен на Инфективната клиника, му се влошила состојбата со коронавирусот

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на Инфективната клиника откако неговата состојба поради коронавирусот се влошила.

Неговата состојба во овој момент е комплицирана, јавуваат медиумите ,но подетални информации до овој момент нема.

Бошкоски беше дијагностициран со ковид-19 минатата недела.Тој самиот пред неколку дена изјави дека му бил дијагностивиран Ковид-19 , но дека се чувствува добро и е во самоизолација во родниот Челопек.

Пукотници во Призрен, убиен напаѓачот кој пукал кон полицајците

Косовската полиција вечерва објави дека во Призрен напаѓачот пукал кон полицајците кои одговориле со огнено оружје во самоодбрана.

Во соопштението, косовската полиција наведува дека нивните припадници вечерва во Призрен го пронашле осомничениот Б.Ш., со прекар „Слепи“, за кого е распишана потерница за делото „убиство во обид“.

Во моментот кога ја забележал полициската патрола, осомничениот започнал да пука кон полицајците, кои биле принудени да одговорат со огнено оружје во самоодбрана, се вели во полициското соопштение.

На осомничениот, кој бил повреден при размената на оган, му била укажана лекарска помош и бил испратен на лекување во болница.Сепак, надлежните лекари потврдиле дека лицето починало, се додава во соопштението.

На местото на настанот е пронајдено оружје, со кое осомничениот пукал кон полицајците, како и две рачни бомби.

Форд од 80-тите е најскапиот караван на светот(ФОТО)

Тргувањето со стари автомобили е денес многу профитабилна работа, особено кога станува збор за егзотични примероци на класиците од минатиот век.

Овој Форд не припаѓа скоро никаде. Тоа е издолжено возило, типично за американскиот пазар,што ја дели основата со тогашниот Мустанг. Готовиот производ е апсолутно неинтересен во однос на технологијата. Се напојува со 3.8 V6 мотор , а овој модел има 150.000 километри поминато зад себе.

Сето ова вели дека автомобилот ќе биде тешко да го смени сопственикот, дури ни за неколку илјади евра, а камоли за 1.999.999 евра, колку што бара сегашниот сопственик. Неговата самодоверба произлегува од фактот дека тој е единствен, барем кога станува збор за изгледот. Автомобилот е насликан во 1996 година од танзанискиот уметник Џорџ Лиланг.

Според огласот објавен на mobile.de, Лиланг го насликал автомобилот за време на изложбата во Фирт, Германија, кога сопственик на хотел му понудил бесплатно сместување доколку го наслика автомобилот и го претворил во уметничко дело.

Друг уметник, Пони Јенги, помогнал во креирањето на новата надворешност, украсувајќи ги предните и задните делови на возилото, додека остатокот го направил Лиланг.

Без сомнение, безличниот караван станал уметничко дело и единственото прашање е дали вреди толку многу.

притисни ентер