Израелската војска ослободи двајца заложници, 60 загинати во напад врз град на границата

67 Палестинци загинаа во јужниот дел на Газа, двајца израелски заложници се спасени во Рафах. 

Во синоќешната операција на израелските сили во градот Рафах беа ослободени шеесетгодиншниот Фернандо Симон Марман и седумдесет годишниот Луис Хар кои се во добра здравствена состојба. Емотивната средба со нивните семејства во медицинскиот центар Шеба следеше откако на кобниот 7 октомври минатата година двајцата повозрасни мажи беа киднапирани од кибуцот Нир Јицак од Хамас и беа во заложништво на милитантите, речиси пет месеци.

Израелската војска информира дека офанзивата во појасот нема да прекине додека сите заложници не се вратат дома...

„Оваа спасувачка мисија ја нагласува важноста на нашата копнена операција во Газа, вклучително и во Рафа, кога условите го дозволуваат тоа. 134 мажи, жени и деца и постари лица се уште се држат како заложници во Газа. Имаме морална обврска да ги вратиме дома сите наши заложници.“- -Даниел Хагари, Портпарол на Израелската војска.

Изминатите 24 часа 164 луѓе ги загубиле животите во израелските воздушни напади во Газа со што вкупниот број на загинати во појасот надмина 28.000 лица, извести министерството за здравство управувано од Хамас, најмалку 67.500 се повредени. Околу 1,5 милиони луѓе се засолнети во Рафах, откако беа раселени од израелските операции на друго место.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер