Израелската полиција удри по поворката на погребот на новинарката на Ал Џезира (ВИДЕО)

Илјадници Палестинци биле на погребот на Ширин Абу Аклех, нивната истакната новинарка убиена во израелска операција во Ерусалим што го одбележа упадот на израелската полиција на почетокот на погребната поворка.

Европската унија ја осуди „прекумерната употреба на сила и непочитувањето на израелската полиција кон учесниците во погребната поворка“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел. Белата куќа соопшти дека е „крајно вознемирена“ од снимката од погребот.

Додека ковчегот бил изваден од болницата Свети Јосиф во источен Ерусалим, палестински сектор на градот окупиран и под истрага од еврејската држава, израелската полиција упадна во дворот на болницата и се обиде да ја растера толпата со палестински знамиња.

Ковчегот за малку ќе им испаднеше од рацете на оние кои го носеа поради туркање од полицајците, но бил фатен во последен момент, според снимките на локалната телевизија, на кои се гледа и дека полицајците користат палки. Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека на погребот биле повредени 33 лица. Израелската полиција соопшти дека уапсила шест лица.

Во средата, американско-палестинската новинарка на Ал Џезира, беше застрелана во главата додека известуваше за израелски напад на бегалски камп во Џенин, северно од Западниот Брег, палестинска територија окупирана од Израел во 1967 година. Израел првично тврдеше дека „најверојатно“ била убиена од палестински куршум. Но, еврејската држава тогаш соопшти дека не ја исклучува можноста куршумот да го испукале нивните војници. Палестинските власти, Ал Џезира и катарската влада ја обвинија израелската војска за нејзиното убиство.

Вечерва во Само Интервју ќе гостува Стевчо Јакимовски.

Дами и господа вечерва во Само Интервју ќе гостува лидерот на Гром и градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски.

Во каква кондиција е коалицијата ГРОМ – ВМРО-ДПМНЕ и дали ќе излезе на анти-владиниот протест на 18 јуни?

предвремени или редовни - какви избори се подобро решение за кризни времиња?

Зошто Јакимовски би им ставил вето на Шведска и Финска за влез во НАТО? Ќе биде ли јуни се или ништо за евроинтеграциите?

Зошто во Карпош свети секоја втора бандера, на кого му треба зонско и што ќе прават отпишаните деца од градинките?

Вечерва во Само Интервју Гоце Михајлоски ќе прашува, Стевчо Јакимовски ќе одговара, а вие гледајте Канал 5 Телевизија.

АВМУ: Новинарите не смеат да бидат неосновано повикувани на службен полициски разговор

Повикување на информтаивен разговор за неемитувана вест, негативно ќе се одрази на слободата на медиумите.

Во врска со повикувањето на информативен разговор на уредничката на ТВ Телма од страна на МВР за вест што не е емитувана на програмата на телевизијата, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) посочува дека ваквите дејствија можат негативно да се одразат на слободата на медиумите.

– Новинарите и останатите медиумски работници не смеат да бидат неосновано повикувани на службени полициски разговори, имајќи превид дека имаат заплашувачки ефект и во иднина можат да водат кон самоцензура. Ваквите постапки на истражните органи кон медиумските работници претставуваат притисок врз медиумите и нивно слободно работење, се наведува во соопштението од АВМУ.

ТВ Телма соопшти вчера дека уредничка од телевизијата била повикана на информативен разговор за необјавена вест.

ЈСП Скопје: Возрасните лица имаат право на бесплатен превоз на Жичарницата

Оодредени категории лица имаат право на бесплатно користење на Жичарницата, информираат од Јавното сообраќајно претпријатије Скопје. 

-Право на превоз без надомест, секој работен ден на Жичарницата, имаат возрасните лица (жени над 62 год, мажи над 64 год) со приложување на лична карта или пасош, деца без родители и родителска грижа до 18 год, како и деца до 6 години.

Освен посочените категории лица, право на бесплатен превоз по еден ден во неделата е дозволен за средношколците, учениците во задолжително средно образование и тоа во среда, а неопходно е да се легитимираат со ученичка книшка.

И студентите имаат право на бесплатен превоз, во четврток, со приложување на индекс или студентска легитимација.

На децата без родители над 18 год, им следува 50 отсто попуст на редовната цена на билетот.

Жичарницата работи секој ден освен понеделник и секој последен вторник во месецот, од 10 до 20 часот.

Во период од 19-19.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 19.45 часот е последно возење од врвот надолу.

притисни ентер