Израелците урнаа висококатница,каде било седиштето на Ал-Џезаира и агенциите АП и ФП (ВИДEO)

Израелските одбранбени сили (ИД) објавија напади врз згради во Газа, уништувајќи го облакодерот во кој се сместени канцелариите на Ал Џезира и светските агенции Асошиетед Прес и Франс Прес.

Нивниот пост го пренесуваме во целост од социјалните мрежи.

„Хамас ги претвори станбените области во појасот Газа во воени упоришта Користи високи згради во Газа за воени цели, како што се собирање разузнавачки информации, планирање напади, командување и контрола и комуникации.

„Кога Хамас користи висока зграда за воени цели, станува легитимна воена цел.

Израелските одбранбени сили погодија голем број вакви згради во последните неколку дена, но пред да го сториме тоа, презедовме чекори за да осигуриме дека цивилите нема да бидат повредени.

Ги повикавме жителите на зградата и ги предупредивме да заминат. Испративме СМС-пораки. Фрливме бомби кои испуштаат силен звук и го погодивме покривот. Обезбедивме доволно време за евакуација.Ќе повториме: Кога Хамас ќе постави воен материјал внатре во таква зграда, таа станува легитимна воена цел. Ова е јасно меѓународно право.Сите катни згради насочени кон ИД беа искористени за воени цели “, соопштија израелските воени сили.

Израел ја уништи кулата ал-Џалаа во воздушен напад во Газа, во кој се наоѓаа канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и агенциите Асошиејтед прес и Франс Прес. Нападот бил најавен и израелската армија им дала на медиумските работници еден час да ја евакуираат зградата.

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

САД ѝ праќаат на Украина ракетни системи, со кои ги бранат Белата куќа и Конгресот (ВИДЕО)

САД денеска официјално објавија дека на Украина ќе ѝ испратат нов пакет воена помош. Станува збор за оружје вредно 820 милиони долари.

Новиот пакет воена помош ќе вклучува ракети земја-воздух и противартилериски радари, кои би требало да ѝ помогнат на Украина поуспешно да се справи со руските удари со долг дострел, кои во последно време стануваат сѐ почести.

Пентагон објави и дека во Украина ќе испрати околу 150.000 парчиња артилериска муниција.

Ова е 14-ти американски пакет воена помош за Украина од август 2021 година. Севкупно, Америка за Украина обезбедила оружје и обука во вредност од 8,8 милијарди долари.

Како дел од новиот пакет воена помош, САД ќе купат два системи од типот НАСАМС од Норвешка. Станува збор за системи за противвоздушна одбрана кои се користат за заштита на воздушниот простор околу Белата куќа и зградата на Конгресот во Вашингтон.

Пентагон, исто така, најави дека ќе испрати повеќе муниција во Украина за модерните повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, кои првпат беа испратени минатиот месец.

ФИФА ја полни касата со пари што ќе им ги одзема на криминалците

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари како компензација за загубите предизвикани од корупциски скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.

Во август минатата година, судот веќе донесе одлука да ѝ плати 201 милион долари на ФИФА, а тие пари ќе бидат земени од луѓе кои биле вмешани во корупциски скандали, од кои повеќе од 50, меѓу кои и поранешни челници на Северноамериканската фудбалска асоцијација. (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

„Во таа корупциска шема во игра беа големи суми пари. Парите што ќе им бидат одземени на криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал“, најави помошникот директор на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.

притисни ентер