Познато е кому Роман Абрамович му подарил 100 милиони долари

Истрагата покажала дека сопственикот на фудбалскиот клуб Челзи делел дарежливи донации преку неговите компании, пренесуваат медиумите.

Роман Абрамович, сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, наводно донирал 74 милиони фунти (100 милиони долари) на израелската имигрантска група Елад, која ги раселува Палестинците од источниот Ерусалим.

Абрамович, државјанин на Русија, има и израелско државјанство од 2018 година, откри БиБиСи, а пренесува Ал Џезаира.

Донациите ги доставувал на Елад преку неговите компании, судејќи според документите што протекоа.

Дарежливите суми одобрени од Абрамович го прават најголемиот донатор на групата, која ужива и финансиска помош од израелската држава.

Од Елад за арапски БиБиСи изјавиле дека групата се придржувала до израелските закони за невладини организации, но не потврдила дека Абрамович е донатор.

Портпаролот изјави дека Амрабович „бил посветен и дарежлив поддржувач на Израелците и еврејското граѓанско општество и дека тој донирал 500 милиони долари во изминатите 20 години за поддршка на здравствениот систем, науката, образованието и еврејските заедници во Израел и низ целиот свет“

Елад е обвинета за поддршка на населбите во Силван, во источен Ерусалим, каде 450 еврејски доселеници живеат меѓу 10 000 Палестинци, тврди Гардијан.

Полицијата ја запрела за да ја казни,таа избегала зошто имала потреба(ВИДЕО)

Жена од американската држава Оклахома му рекла на полицаецот ,кој ја запрел дека и е роденден и дека мора да изврши нужда пред да избега од местото на настанот, по што полицијата тргнала во потера.

Емили Џин Овингс Синдт (28) била уапсена минатата недела во Енид, откако била запрена од полицаецот Џефри МекБрајд, зашто не носела појас.

Полициското видео покажува жена како му објаснува на полицаец дека треба да оди во тоалет. Кога ја фатиле, откако избегала од местото, го прашала полицаецот дали може да изврши нужда во неговиот автомобил.

Синдт останала без возачка дозвола откако избегала од полицијата возејќи со 110 км на час во зона каде ограничувањето на брзината било 50 км на час. По бркотницата со полицијата, таа добила неколку нови обвиненија, а кога полицијата го претресела нејзиното возило, пронашле и прибор за дрога.

"Но, јас навистина морам да одам во тоалет. Денеска ми е роденден. Тоа е мојот е**н роденден", се слуша жената на снимката. "Зошто не сакате да ме пуштите? Може ли да одам дома и да извршам нужда?"

Полицаецот потоа и рекол дека е распишана потерница по неа. "Не, тие нема да дојдат. ", одговара жената пред да побегне. Откако била уапсена, таа го прашала полицаецот дали може да изврши нужда во неговиот автомобил. „Можеби веќе сте на пат кон затвор“, одговара тој.

„Сите одат по нужда, тоа го знаеме, но тоа не е причина да сториме кривично дело и да ги загрозиме животите на полицијата, другите возачи и пешаците“, заклучила полицијата.

Макрон се закани кон Русија:Постојат црвени линии

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара од Русија итно да го објасни случајот со наводното труење на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални.

Тој рече дека Париз нема да дозволи да се преминат црвените линии во врска со употребата на хемиско оружје.

"Ние нема да толерираме употреба на хемиско оружје во Европа, Русија или Сирија. Ова појаснување мора да биде брзо и беспрекорно, затоа што ќе ги примениме нашите црвени линии", рече Макрон на Генералното собрание на ООН.

Сепак, тој не прецизираше што ќе стори доколку Русија не даде задоволителни објаснувања, пренесува Ројтерс.

Кремљ негира каква било вмешаност во наводното труење на Навални.

Навални минатиот месец се разболе во Сибир, по што беше хоспитализиран во Омск, а потоа, во состојба на индуцирана кома, беше префрлен на лекување во Германија.

Берлин тврди дека резултатите од три лаборатории покажуваат дека тој бил отруен со нервен агенс Новичок, што Москва го негира.

притисни ентер