Италија го укинува карантинот за патниците од ЕУ,Британија и Израел

Италија во недела ќе го укине задолжителниот карантин за патниците од Европската унија, Велика Британија и Израел кои ќе покажат негативен тест за коронавирус, објави денеска владата што се обидува да го зајакне летниот туризам.

Патниците што влегле во Италија од овие земји досега морале да одат во пет дена карантин и да бидат тестирани пред пристигнувањето и по крајот на изолацијата.

Бидејќи вакцинацијата во ЕУ се забрзува, се повеќе земји бараат да ги ублажат ограничувањата за патувања, вклучително и за угостителскиот сектор и да им помогнат да се опорават од пандемијата.

„Долго го чекавме овој потег и тој предвидува поминување за цела Европа“, рече министерот за туризам Масимо Гаравалја.

ЕУ планира да воспостави единствен систем од јуни за вакцинирани, тестирани и закрепнати од ковид-19 за да се овозможи поголемо движење.

Карантинот за други земји е сè уште во сила, вклучително и за САД. Ограничувањата за влез за оние кои доаѓаат од Бразил, исто така, остануваат во сила, соопшти Министерството за здравство.

Патувањето меѓу Италија и остатокот од светот беше со месеци строго ограничено, бидејќи владата се обиде да ја спречи инфекцијата.

Но, последните недели, бројот на заразени постојано се намалува, делумно поради сè поефикасната кампања за вакцинација.

Националниот институт за јавно здравје (ISS) денеска објави дека репродуктивниот број „Р“ паднал на 0,86 од 0,89 пред една недела. „R“ над 1 означува дека едно лице ќе зарази повеќе од едно.

Италија потврдила скоро 124 000 жртви на ковид-19, што е втор најголем број на жртви во Европа по Велика Британија.

Од понеделник, 19 од 20 италијански региони ќе се преселат во зони со „низок ризик“, а само еден ќе биде етикетиран како „среден ризик“.

Владата на премиерот Марио Драги во понеделник треба да расправа за натамошното олеснување на мерките и укинување на полицискиот час, што е на сила од 22 часот.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер