Италија е погодена од најголема суша во последните седум децении, прогласена вонредна состојба

Високите температури предизвикаа суши низ Италија, реките и акумулациите остануваат без вода, загрозувајќи ја животната средина и економијата, предупреди агенцијата за наводнување.

Неколку италијански региони веќе прогласија вонредна состојба за да обезбедат пари за борба против кризата во снабдувањето со вода, а здруженијата на земјоделците предвидуваат остар пад на производството во клучните делови на земјата.

„Комбинацијата од најлошата суша во изминатите неколку години и температурите, кои достигнаа 40 степени Целзиусови пред крајот на јуни, ја води Италија кон драматична еколошка и економска ситуација“, објави АНБИ.

Реката По, најдолгата река во Италија, која минува низ големи региони на север и обезбедува услови за околу една третина од италијанското земјоделско производство, има најнизок водостој во последните седумдесет години.

„Нивото на водата долж целиот тек на По се уште е најниско од следењето на податоците. За да се спречи навлегување на солена морска вода и оштетување на земјоделските површини, протокот треба да биде 450 сантиметри во секунда.

Во големите езера на северот на земјата, водата веќе се спуштила под рекордно ниското ниво или е блиску до него, а нагло паѓа во природните акумулации во централна Италија. Нивото на водата во Тибар е на најниско ниво во последните неколку години, а во Аниен протокот е преполовен.

Лацио прогласи вонредна состојба оваа недела и ја ограничи потрошувачката на вода во некои општини. Граѓаните не смеат да ги полеваат градините или да полнат базени.

Учесниците во проектот финансиран од Европската вселенска агенција објавија дека температурата на морската вода во површинскиот слој на Средоземното Море е околу четири степени Целзиусови над просекот отколку во периодот 1985-2005 година.

„Сè поважно е да се разбере што точно се случува со климата бидејќи промените почнуваат значително да влијаат на секојдневниот живот“, објаснува Џанмарио Санино, раководител на агенцијата за климатско моделирање ENEA, која учествува во проектот.

Ниту прогнозите не се утешни бидејќи температурите следната недела би требало да бидат за 10 до 12 степени повисоки од вообичаените за овој период од годината, а на Сардинија и Сицилија до 44 Целзиусови степени.

Нагло зголемен бројот на заразени со ковид во Британија

Бројот на инфекции со коронавирус во Британија се зголеми за повеќе од половина милион за една недела и се очекува дополнително да се зголеми, поттикнат од најновите варијанти на омикрон BA.4 и BA.5.

Бројот на хоспитализации продолжува да расте и има рани знаци за зголемување на бројот на пациенти на интензивна нега. Се проценува дека вкупно 2,3 милиони луѓе заболеле дома од коронавирусот минатата недела, што е за 32 отсто повеќе од претходната недела, според податоците на Канцеларијата за национална статистика (ONS).

Ова е највисоката проценка на вкупните инфекции од крајот на април, но сè уште е под рекордното високо ниво од 4,9 милиони регистрирани на врвот на бранот омикрон BA.2 кон крајот на март.

„Во Британија гледаме постојан пораст од над половина милион инфекции, веројатно предизвикано од ширењето на варијантите BA.4 и BA.5“, рече Сара Крофтс од ONS.

„Ова зголемување е видливо за сите возрасни групи, области и англиски региони. Ќе продолжиме внимателно да ги следиме податоците за да видиме дали овој раст ќе продолжи и во наредните недели“, додаде таа.

Вирусот е најраспространет во Шкотска и се проценува дека 288.200 луѓе заболеле од Ковид-19 минатата недела, што е еден на секои 18 жители.

Во Англија минатата недела 1,8 милиони луѓе биле заразени со коронавирус. Секој 30-ти жител бил заразен.

Во Велс имало 106.000 заразени или на секои 30 жители, а во Северна Ирска бројот на зарази се искачил на 71.000 луѓе - секои 25-ти жител бил заразен.

Поранешниот сопруг на Меган Фокс доби син и го откри неговото необично име (ФОТО)

Брајан Остин Грин доби син со неговата нова девојка Шарна Бурџис.

48-годишникот, среќната вест ја сподели на Инстаграм. Откри дека момчето се вика Зејн Вокер Грин, а е роден на 28 јуни во 12 часот и 12 минути.

Бурџис ја објави фотографијата и напиша: „Моето срце сега е засекогаш надвор од моето тело“.

Грин има три деца со Меган Фокс - Џорни Ривер (5), Боди Рансом (8) и Ноа Шенон (9), додека со Ванеса Марсил има 20-годишен син Касиус.

Ѕвездата од Беверли Хилс 90210 изјави за People претходно овој месец: „Бебето доаѓа во топол дом и семејство и ќе биде опкружено со љубов. Многу сме возбудени“.

Двојката почна да се забавува пет месеци откако Грин го потврди разводот од Фокс по 10 години брак. Во октомври минатата година прославија една година од нивната врска, а во февруари годинава објавија дека чекаат дете.

Американец пукал од дома и убил двајца полицајци и нивното куче (ВИДЕО)

Американцот Ленс Сторц од Кентаки завршил во притвор откако убил двајца и повредил неколку полицајци. Мажот се забарикадирал во куќата и почнал да пука.

Како што пренесува ABC, пукањето се случило во округот Флојд вчера околу 6:44 часот по локално време. Според извештајот од апсењето, Сторц бил вооружен со пушка и испукал повеќе куршуми кон полицајците од неговиот дом, при што убил двајца полицајци и едно полициско куче. Полицијата дошла во куќата на Сторц поради пријава за семејно насилство.

Ранети се петмина полицајци и директорот на Управата за вонредни состојби. Идентитетот на убиените полицајци сѐ уште не е соопштен. Гувернерот на Кентаки, Енди Бишер, на Твитер напиша дека округот Флојд претрпел страшна загуба и го повика целиот Кентаки да се моли. „Ова е тешко утро за нашата заедница“, напишал Бишер на Твитер.

Сторц е во притвор по повеќе обвиненија, вклучително и убиство на полицаец и обид за убиство на полицаец. Тој се изјаснил за невин и е задржан со кауција од 10 милиони долари. Американецот се враќа на суд на 11 јули.

притисни ентер