Истражување Преспа институт: Србија со 45 % најголем пријател на Македонија, само 0,2% Бугарија

Србија е најголем пријател на земјава – покажуваат резултатите од истражувањето на Преспа институтот. 

Според податоците, за нашиот северен сосед се определиле 45 проценти од анкетираните, а потоа следуваат Косово и Албанија проценти. Бугарија пак, како пријател ја гледаат само 0,2 проценти. Според податоците, македонските граѓани најмногу вредности или интереси споделуваат со Србија или 62 проценти односно раст од 7 проценти за разлика од 2020 година, што според истражувачите се должи на тоа добрите односи со нашиот северен сосед, економската соработка, пост – ковид мерките и решавањето на црковното прашање.

-Анкетата ни кажува дека Србија продолжува да се искачува како најперцепиран пријател на Македонија, најважен критериум за нашите граѓани за тоа кој е пријател или не се споделуваните интереси и вредности, но не до тој степен демократскиот допринос или економијата и соработката со таа земја. / После Србија, следната земја како најпрепознатлива за пријател е Косово со 9 проценти, Албанија, 5,6 проценти. Бугарија е на 0,2 проценти, изјави - Ивана Јордановска – Постара надворешна соработничка и истражувачка на „Преспа институт“.

Како земји кои најмногу имаат придонесено за демократскиот развој на земјава, на прво место е САД, а потоа ЕУ и Србија. Слична е ситуацијата во поглед на економијата, односно најпрепознатливи држави за граѓаните се ЕУ, Србија и САД. Интересно е тоа што Германија за разлика од минатите години, повеќе не важи за еден од главите партнери на земјава за демократски развој и економска соработка

-Земја која што најмногу има допринесено кон демократскиот развој на Македонија, број еден се САД со 24,2 проценти, па ЕУ со 22,8 проценти , и на трето место е Србија со 14,7 проценти. Во поглед на тоа кој има најмногу допринесено за економскиот развој на Македонија, најпрепознатливи се ЕУ со 21,2 проценти, потоа Србија со 15,9 проценти и на трето место се САД, истакна - Ивана Јордановска – Постара надворешна соработничка и истражувачка на „Преспа институт“.

Според истражувањето, 61 процент од граѓаните сметаат дека ЕУ е најдобра опција, пред се поради економски развој и нови работни места. Ист процент од нив би гласале и позитивно на референдум за влез во ЕУ, а дури 30 проценти би гласале против.

Прашани пак за промена на уставот, 32 проценти би поддржале влез на Бугарите, Хрватите и Црногорците во уставот, 45 се против, речиси 13 проценти се против влез само на Бугарите во уставот. Најважни вредности за сите старосни групи пак, се културата, религијата и традицијата. Истражувањето е спроведено телефонски во април и мај годинава на репрезентативен примерок од 1.500 испитаници.

„WhatsApp“ тестира интересна опција за „Android“

„WhatsApp“ е во фаза на тестирање на функцијата за споделување екран, која црпи инспирација од платформите „Zoom“ и „Microsoft Teams“.

Според веб-страницата „WABetaInfo“, функцијата ја снима и прикажува содржината на екранот на корисникот што се споделува со лицето на другиот крај на видеоповикот.

Оваа опција се прикажува како нова икона на телефонот со стрелка која покажува настрана од уредот. По притискање на новото копче, се појавува порака со која го прашува корисникот дали сака да започне да снима или прикажува содржина на „WhatsApp“.

Пораката е придружена со известување дека „WhatsApp“ ќе има пристап до која било лозинка, фотографија или детали за плаќање прикажани на овој начин. Ако корисникот се согласува со ова, тој може да кликнете на „ Start now “. Споделувањето екран може да се прекине во секое време.

Споделувањето екран моментално е достапно само за избрани тестери на „Android“, но би требало да стане достапно за повеќе корисници во наредните недели.

Најмладата милијардерка, Елизабет Холмс заврши во затвор

Основачката на Теранос, Елизабет Холмс, се пријавила да ја отслужува 11-годишната затворска казна, јавуваат американските медиуми.

Холмс беше осудена на 11 години и три месеци затвор за измама на инвеститорите кои инвестирале во нејзиниот стартап за тестирање на крвта, чија вредност некогаш се проценуваше на 9 милијарди долари.

Таа беше осудена во јануари за три точки за измама преку интернет и една точка за заговор, откако поротата откри дека криминално ги измамила инвеститорите со лажно тврдење дека технологијата за тестирање на крвта на нејзината компанија може да дијагностицира различни болести откако земала примероци од само неколку капки крв. .

Во последната пресуда, американскиот окружен судија Едвард Давила и нареди на Холмс да плати 452 милиони долари како отштета на жртвите. Тој препорача Холмс да ја отслужи казната во женски затвор во Брајан, Тексас, пишува „Fox Business“. Судот го прифати тој предлог.

Елизабет Холмс, најмладата милијардерка, беше поздравена од медиумите како една од успешните приказни на Силиконската долина, нарекувајќи ја жена Стив Џобс, но следеа обвинувања за измама, по што вредноста на Теранос падна од 9 милијарди долари на многу помала сума. Холмс набрзо поднесе оставка и му ја препушти директорската позиција на Дејвид Тејлор, поранешниот генерален советник на компанијата.

Од почетокот на 2003 година, кога ја основаше фармацевтската компанија Теранос, преку врвот во 2014 година, кога Форбс ја прогласи за најмлада милијардерка, до последниот пад на имиџот на Холмс во јавноста, таа претрпе трансформација од млада претприемачка надеж во подем до измамник кој ги злоупотребува своите вработени.

Извор: Индекс.хр

Вештачката интелигенција би можела да доведе до изумирање на човештвото?

Медиумското покривање zа наводната „егзистенцијална“ закана од вештачката интелигенција се зголеми од март 2023 година.

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човештвото, предупредија експерти, вклучително и директорите на истражувачките лаборатории за вештачка интелигенција „ОпенАИ“ (OpenAI) и „Гугл дипмајнд“ (Google Deepmind), додека десетици други ја поддржаа изјавата објавена на веб-страницата на Центарот за безбедност на вештачката интелигенција.

Во изјавата се наведува дека ублажувањето на ризикот од истребување од вештачката интелигенција треба да биде глобален приоритет заедно со другите општествени ризици како што се пандемиите и нуклеарната војна. Додека друуги експерти тврдат дека стравовите се претерани.

Таа изјава беше поддржана од извршните директори на производителот на „ЧетГПТ ОпенАИ“, Сем Алтман, на „Гугл Дипмајнд“, Демис Хашабис и на „Антропик“ (Antropic), Дарио Амодеи.

Додека за професорот од Њујоршкиот универзитет Ијан ЛеКун, кој заедно со Хинтон Бенџо важат за „кумови на вештачката интелигенција“, таквите апокалиптични предупредувања се претерани.

Многу други експерти на сличен начин веруваат дека стравувањата дека вештачката интелигенција ќе го уништи човештвото се нереални и го одвлекуваат вниманието од прашања како што е пристрасноста во системите, кои веќе се проблем.

Компјутерски научник од Универзитетот Принстон, Арвинд Нарајанан претходно изјави дека сценаријата за катастрофа слични на научна фантастика се нереални.

- Сегашната вештачка интелигенција не е ниту блиску до доволно способна да ги материјализира овие ризици. Како резултат на тоа, се свртува внимаието од краткорочните штети од вештачката интелигенција, посочи Нарајанан.

Медиумското покривање zа наводната „егзистенцијална“ закана од вештачката интелигенција се зголеми од март 2023 година, кога експерти, вклучително и директорот на Тесла, Илон Маск, потпишаа отворено писмо со кое повикува на запирање на развојот на следната генерација на технологија за вештачка интелигенција.

Во писмото се прашува дали треба да „развиваме нечовечки умови, кои на крајот би можеле да нè надмудрат и да не заменат“.

притисни ентер