Ирската влада под мерки, се разболе министерот за здравство

На членовите на ирската влада им било кажано да го ограничат движењето откако му се слошило на министерот за здравство Стивен Донели, објави Би-Би-Си.

Донели го контактирал својот лекар во попладнево за тестирање со ковид-19, објави државната телевизија РТЕ.

Првичните информации се дека целата влада оди во самоизолација и дека парламентот ќе престане да работи најмалку една недела.

Сепак, потоа се појавија информации дека парламентот може да продолжи со работа во вечерва или утре.

Ирскиот премиер Михаел Мартин за РТЕ изјави дека одлуката за ограничување на движењето на министрите додека се чекале резултатите од тестот на Донели на ковид-19 е донесена од претпазливост.

Ирска денеска забележа 357 нови случаи на ковид-19, најголемо дневно зголемување од средината на мај и зголемување од просечно 203 случаи на ден во однос на претходните седум дена, според Министерството за здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: Бројот на починати во Македонија рекордно висок на светско ниво

Нов ден нови црни биланси, 1100 нови заразени и 30 нови починати. 

Поради Заев, Филипче и Ангелов бројот на починати во Македонија е рекордно висок на светско ниво. Досега од КОВИД-19 умреа 1877 луѓе. 1877 семејства се завиени во црно дури Заев, Филипче и Ангелов убедуваат дека се е под контрола.

Системот крахираше. Луѓе умираат чекајќи да бидат тестирани или хоспитализирани дури функционерите се тестираат и лекуваат експресно и бесплатно. Дури болниците кубурат со персонал, со медицинска и заштитна опрема, забеганата власт вработува 280 лица во компанија кој тоне како Македонски пошти.

Ете во каков амбис ја води Македонија власта на Заев.

Затоа оставка час поскоро.

Оставка на Заев, слобода на народот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Студија на ЕУ потврди, Мицкоски извор на лажни вести

Профилот на социјалните мрежи на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на неговиот ментор од Будимпешта, како и на неколку медиуми блиски до опозицијата се извори на дезинформации.

Ова се наведува во студијата посветена на мапирање на лажните вести, подготвена од Генералниот директорат за надворешна политика на Европската Унија по нарачка на Европскиот парламент.

Ова е уште една потврда, уште едно демаскирање на кујната во белиот дворец во стечај, во која се готват лажни вести, измислици и дезинформации, на штета на националните и на државните интереси, на штета на граѓаните.

Само ден претходно лагите на ВМРО-ДПМНЕ дека наводно повеќе земји членки на ЕУ се против интеграцијата на Македонија, беа демантирани од странски амбасади.

Вистината секогаш излегува на виделина, вистината е дека ВМРО-ДПМНЕ е антидржавна, антиевропска партија, која шири лаги и дезинформации, со кои ги поткопува напорите за евроатлантска интеграција на државата.

Граѓаните одамна им ги прочитаа лагите, затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ уште долго ќе останат во опозиција.

Центар за комуникации со јавноста

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик

Според нив, неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. 

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата..., бараат група бугарски интелектуалци во отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како и до канцеларијата на ЕУ во нивната земја.

Според нив, неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Несоодветно е, оценуваат, да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство.

-Исклучително загрижувачки е фактот што Република Бугарија го блокираше почетокот на процесот на преговори на Македонија за членство во ЕУ, со аргумент кој е неразбирлив за современите меѓудржавни односи. Според наше мислење, Бугарија ќе претрпи штета на имиџот на различни ненационални нивоа, со непредвидливи последици. Во прашање се пријателството, добрососедството и соработката помеѓу двете земји кои се главните столбови на истоимениот договор. Наспроти ова, манифестациите на грубост од двете страни, на високо политичко ниво, на ароганција и кратковидни историски интерпретации со живописен националистички и шовинистички вкус, наведуваат во писмото.

Додаваат Бугарија да даде „зелено светло" за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ без одлагање, односно тоа да се случи до крајот на 2020 година, во рамките на германското претседателство со Советот.

Според нив, дискусијата за сите прашања поврзани со спроведувањето на Договорот треба да биде единствено во духот и стандардите на современото меѓународно право и преку современи пристапи кон решавање на билатералните и мултилатералните меѓудржавни односи.

Убедени сме, наведуваат, дека во таков формат на модерно договарање не можат да постојат услови една од страните да прифаќаат нереални барања поставени од другата страна, како што се откажување (целосно или делумно) од самоопределување на својот народ и откажување од самоидентификација. нејзините граѓани.

– Несоодветно е да се очекува дека во кој било процес на преговори, кој било менаџерски тим во светот ќе преземе самоубиствени активности, донесувајќи политичка одлука за самоидентификација на своите граѓани и тврдејќи дека од дадена година целото население како целина преминало од една во друга етничка група.

Предлагаат како еден од првите чекори да биде именувањето на транспортната инфраструктура меѓу двете држави на Коридорот 8, „Гоце Делчев".

Наместо фокус на историските спорови, тие бараат дебатата да се насочи кон суштински теми. -Да се ​​развие „патоказ" за заедничко дејствување за спроведување на Договорот со соодветни рокови, повикувајќи се особено на тоа да се даде решителен почетен поттик за активности со силен потенцијал за затоплување на односите преку унапредување на политичка, дипломатска и граѓанска размена, воено-техничка соработка, економска, еколошка, образовна и културна соработка, научната соработка, медиумите и заштитата на човековите права.

На писмото, објавено од страна на Бугарската заедница за либерална демократија, досега се потпишани 30 бугарските интелектуалци: историчари, социолози, политолози, економисти, правници, новинари, активисти за човекови права, психолози и еден поранешен советник на бугарскиот претседател Жељу Жељев. /МИА

притисни ентер