Интерпол се вклучува во потрага по Сашо Мијалков

Полицијата втор ден трага по поранешниот прв човек на УБК Сашо Мијалков,а во потрагата се вклучува и Интерпол.

Во јавноста се постави прашањето зошто во петокот по завршните зборови на обвинетите во предметот таргет тврдина обвинителството не побарало мерка притвор за Мијалков на што обвинителката Вилма Русковска одговори дека тогаш немале законска можност бидејќи тој ги почитувал превентивните мерки и редовно се јавувал на сите рочишта, и дека доколку обвинителството побарало притвор таа одлука можела да се протолкува како прејудицирање на пресудата.

Русковска изјави дека таа била првата која имала сознанија дека Мијалков може да избега, но нејзините информации во тој момент биле непотврдени па затоа не можела веднаш да побара притвор. Таа додаде дека нејзин извор и кажал дека Мијалков ќе избега преку зелениот појас на границата кај Куманово, но ова требало да го потврди и МВР.

Вчера попладне МВР објави меѓународна потерница. Овде во полициската станица Кисела Вода се уште е течат информативните разговори со членовите на семејството на Мијалков и припадниците на неговото обезбедување .Од МВР, за Канал 5, велат дека се направени претреси во повеќе автомобили, земена е документација, мобилни телефони и лап топ компјутери, но засега од полицијата не откриваат дали имаат трага каде би можел да се наоаѓа Мијалков.

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Првите информации дека Мијалков се подготвува за бегство пристигнале уште во саботата вечер. Што се му претходело на бегството и дали некаде има пропуст истражуваше михајло видимлиски.

Каде граѓаните ја гледаат вината и кој треба да преземе одговорност за бегството на Мијалков

Видео: Корејци ја пеат „Молитва“ од Марија Шерифовиќ

На интернет се појави снимка на која музичка група од Кореја ја пее песната „Молитва“ на натпревар за пеење.

На нивните способности не остана рамнодушна ни самата Марија Шерифовиќ, која со оваа песна и донесе победа на Србија на Евровизија во 2007 година.

Пејачката го изрази своето воодушевување од нивната изведба на својот Инстаграм профил.

Таа во објавата напомена дека ова е најдоброто изведување на нејзината песна, и напиша прекрасна порака упатена до талентираните Корејци.

„Ви посакувам се најдобро во понатамошната кариера и натпреварување. Се гледаме наскоро“, напиша пејачката.

Фото: Елена Китиќ ги запали социјалните мрежи

Таа објави фотографија во костим за капење, која го покажува нејзиното совршено тело и облини.

Ќерката на пеачкиот пар Миле Китиќ и Марта Салиќ, Елена Китиќ е активна на социјалните мрежи, а фановите неретко ги изненадува со смели фотографии.

Имено, Елена, судејќи по објавите, отпатувала во потоплите краишта. Елена најпрво објави фотографија во костим за капење од една од плажите во Доминиканската република, за потоа да објави снимка на која се гледаат убавините на оваа луксузна дестинација.

Фотографијата во костим на капење на која го покажува своето совршено тело и облини, наиде на многу позитивни реакции од фановите.

„Згодна“, „Убавице“, „Жена бомба“, се само дел од коментарите.

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот н Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството, додека во земјата расте бројот на заразени.

Ал Асад и сопругата Асма направиле ПЦР тест откако почувствувале благи симптоми на корона.

Тие ќе бидат во изолација две до три недели.

„Во текот на изолацијата која ќе трае измеѓу две и три недели тие ќе продолжат со работата од дома“, додава претседателството во соопштението.

На почетокот на март министерството за здравство извести за зголемување на бројот на инфекции и повика на строго почитување на дистанцата и оцени дека таа земја не е поштедена од другите варијанти на вирусот.

Власта на крајот на февруари најави почеток на кампања за вакцинирање на медицинскиот персонал. Сирија доби 5000 дози од кинеските вакцини за 2500 медицинари, според дневниот весник „Al-Watan“, близок до власта. Сирија исто така одобри употреба на руската вакцина.

притисни ентер