Информација од АД ЕСМ до сите медиуми

Притисоците на ТВ Телма врз АД ЕСМ се целосно непрофесионални и неприфатливи, реагираат од АД ЕСМ во соопштението до сите медиуми.  

Од минатата грејна сезона, со почетокот на енергетската криза 2021/22, АД ЕСМ доби задолжение од Владата да склучи Договор за деловно-техничка соработка и да набавува мазут за работа на ТЕЦ Неготино. Дотогаш АД ЕСМ набавуваше мазут само за потребите на своите термоелектрани, во одредени помали количини како дополнителен енергенс при согорување на јагленот.

Главното прашање и т.н. аргумент на авторите на емисијата КОД на ТВ Телма врз кој ја доведуваат во прашање регуларноста на набавката на мазут за ТЕЦ Неготино е зошто во повикот се барала испорака на 1200 тони мазут дневно.

Ги информираме авторите на емисијата КОД на ТВ Телма дека ТЕЦ Неготино троши околу 1000 тони мазут дневно за работа со два котли.

Во повикот се бараше испорака од 1200 тони со цел останатите 200 тони да прават дневно дополнување во резервоарите на електраната и создавање резерви за случаи при евентуален застој од различни причини во испораката на мазут, да не дојде до ситуација термоелектраната да запре со производство поради немање погонско гориво.

Што се однесува до одредбите во тендерските документации на АД ЕСМ, од емисијата КОД емитувана на ТВ Телма на 22.1.2023 година, се стекнува впечаток дека компанијата ги менува условите без било каква основа. Тоа е апсолутно неточно. Условите во тендерските документации се пропишуваат согласно потребите на компанијата за извршување на главната дејност на компанијата – производство на електрична енергија, а не според желбите и можностите на економските оператори во земјава и странство. Со ваквите неаргументирани напади, шпекулации и полувистини што ги пласира во јавноста, ТВ Телма ги доведува во заблуда гледачите.

Ги информираме и потсетуваме авторите на емисијата КОД дека согласно член 23, став 1, точка 10 од Закон за јавни набавки, одредбите на овој Закон не се применуваат на ,,јавни набавки чиј предмет е набавка на енергија или гориво за производство на енергија, ако ги доделува договорен орган кој врши една или повеќе секторски дејности од членот 11 став (1), членот 12 став (1) или членот 17 на овој закон”.

Овој факт го нагласуваме за да потенцираме дека АД ЕСМ би можел да склучува директни договори за набавка на мазут без никакво објавување повици во јавноста, ниту спроведување постапки за набавка. Меѓутоа, АД ЕСМ редовно објавува јавни повици на својата официјална веб-страна и дополнително директно ги контактира лиценцираните фирми кои работат во дејноста од чија област е предметот на набавка. Исто така, многу често АД ЕСМ испраќа и соопштенија до

јавноста за спроведување на повеќето набавки кои се или од голем обем или се од интерес на јавноста од било кој аспект.

Овој начин на работење на АД ЕСМ се практикува со цел да се обезбеди транспарентно работење и конкурентност, како и ставање на увид на јавноста и на сите заинтересирани страни на информациите за набавките кои се прават.

ТЕЦ Неготино последен пат работеше во 2009 година и после 12 години пауза ова раководство на АД ЕСМ заедно со тимот на термоелектраната успеа да ја стави во функција во екот на најголемата енергетска криза во Европа и кај нас.

Нападите од ТВ Телма, чиј основач и сопственик е Макпетрол АД Скопје, кон АД ЕСМ во последниот период се континуирани и претставуваат постојан притисок на кој компанијата е јавно изложена. Не би сакале да помислиме дека зад тоа се кријат било какви други причини освен заштита на јавниот интерес, но повеќе од очигледно е дека со објавите на медиумот планирано се создава револт кај публиката и истите можат да ја загрозат безбедноста на вработените во АД ЕСМ.

Согласно Кодексот на новинарите на Македонија, очекуваме авторите на емисијата КОД да гo објават ова соопштение и соопштението од АД ЕСМ испратено до ТВ Телма и сите останати медиуми на 23.1.2023г.

Во меѓувреме, АД ЕСМ ќе се обрати до Советот за етика во медиумите, до Советот на честа при ЗНМ и други релевантни организации кои ја регулираат медиумската дејност со цел да ги обезбеди своите права во јавниот простор.

АД Електрани на Македонија

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер