Индија тестираше интерконтинентална балистичка ракета Агни-5

 Индија тестираше интерконтинентална балистичка ракета способна да носи нуклеарно оружје со дострел од 5.000 километри.

Ракетата беше тестирана од остров во близина на источниот брег, во услови на растечки тензии на границата со Кина.

„Успешното лансирање во средата е во согласност со политиката на Индија да има средства за минимално и убедливо одвраќање што треба да биде поддршка на посветеноста никогаш да не ги употреби прва", соопшти Владата.

Како што се наведува, ракетата Агни-5 паднала во Бенгалскиот залив со многу висока прецизност.

Моќниот ракетен арсенал на Пекинг го принуди Њу Делхи да ги подобри своите системи вооружени во последните години, а се верува дека Агни-5 може да погоди цел во речиси цела Кина.

Индија ги развива своите нуклеарни и ракетни системи со среден и долг дострел од 1990-тите, во услови на растечка стратешка конкуренција со Кина во обид да ги зајакне одбранбените способности на земјата.

Тензиите меѓу двете земји се зголемија, со распоредувањето трупи на двете страни, по конфликтот во јуни 2020 година, кога 20 индиски војници беа убиени во долината Галван во Ладах, а Кина, исто така, претрпе неодреден број жртви во конфликтот.

Последните преговори меѓу индискиот и кинескиот воен врв за решавање на ситуацијата на линијата на спорната граница на Хималаите беа прекинати на 11 октомври, при што двете страни меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на договорот.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер