Индекс: Луѓето во светот масовно даваат откази

Светските економии се во голема неволја затоа што работниците почнаа масовно да даваат откази од нивните сегашни работни места, најмногу во продавниците и услужниот сектор.

Фактот што работниците почнаа да ги откажуваат договорите за работа во потрага по подобро вработување ја искомплицира и онака затегнатата ситуација во светската трговска мрежа, па менаџерите и работодавците мора да се справат со две кризи. Од една страна им станува сè потешко и поскапо да добијат средства за бизнис, а од друга страна работниците се селат на други работни места.

Феноменот е најраширен во САД, но се прошири и во остатокот од светот, иако не секаде на ист начин. Бројот на работници кои дале отказ се зголеми од 3,3 милиони месечно во април 2021 година на 4,3 милиони месечно во септември оваа година, што е историско ниво.

Според истражувањето на примерок од 6.000 работници во Велика Британија, дури 69 проценти од работниците планираат да бараат нова работа во следните неколку месеци и 24 отсто во следните три до шест месеци. Агенцијата за вработување што го спроведе истражувањето проценува дека во претходните години можеле да очекуваат 11 проценти од работниците да ја сменат работата. Од 7.500 анкетирани претприемачи во Германија, 66 отсто рекле дека не можат да најдат доволно квалификувани работници. Истражувањето на Мајкрософт 2020, на примерок од 30.000 работници, покажа дека 41 отсто од испитаниците планираат да дадат отказ.

Ситуацијата во Европа е многу помалку драматична отколку во САД бидејќи, по правило, има помалку осцилации во вработеноста/невработеноста и работниците се помалку мобилни. Во април 2020 година, поради пандемија и затворањето, стапката на невработеност во САД нагло скокна од 4 на 14 проценти, но брзо се врати на 5 отсто. Од друга страна, нема остар скок на невработеноста во ЕУ, но сепак е над 7 проценти повисока отколку во САД.

Сепак, тоа е историска константа и очекувана со оглед на разликите во социјалните и работничките права меѓу ЕУ и САД, потсетува Индекс.хр.

Аналитичарите на пазарот на труд главната причина ја гледаат во пандемијата и нејзините политики. Затворањата ги принудија луѓето да забават и да размислат за нивните кариери и животи.

Високиот раст на вработеноста по отворањето им даде можност да ги спроведат своите идеи за промена на кариерата. Со повеќе од 10 милиони слободни работни места – таа промена е релативно лесна. Покрај тоа, 2020 година беше година на големи заштеди. Бидејќи голем дел од работите беа затворени во поголемиот дел од годината, тогаш луѓето трошеа помалку, односно ги менуваа потрошувачките навики.

Рекордните нивоа на заштеди им овозможија да соберат доволно пари за да поминат одредено време пред да најдат нова работа и да можат воопшто да си дозволат да одат во потрага.

Американското биро за статистика на трудот објави податоци во октомври кои покажуваат раст на вработеноста во сите сектори освен јавниот. Просечната саатница порасна за 4,9% во последната година (на 30,96 долари), а бројот на работни часови неделно паѓа од 34,8 на 34,7 часа.

Работодавачите се во паника поради новонастанатата состојба и подобрите услови, се обидуваат да задржат работници и да привлечат нови.

Работниците ја користат новонастанатата ситуација не само за да ги подобрат условите за работа, туку и да постигнат подобар баланс помеѓу приватниот и работниот живот. Тоа особено им помогна на жените да зајакнат, на кои, според досегашните истражувања, рамнотежата меѓу приватниот и деловниот живот им е поважна отколку на мажите, и повеќе го вреднуваат слободното време, грижата за семејството и децата, хобијата и рекреацијата.

Податоците за САД покажуваат дека жените постигнале побрз раст на платите од мажите, 4,9 отсто во споредба со 3,4 отсто. Бенефиции имаа и оние кои смениле работа бидејќи платите им пораснале за 5,4 во однос на 2020 година, додека оние кои не смениле работа пораснале за 3,9 проценти. Платите на средните и нискоквалификуваните работници повеќе растеле отколку на високообразованите луѓе, а помладите работници имале поголем раст на платите од постарите.

Еден аспект на „масовните откази" е и промената на деловната култура во однос на локацијата на работата, т.е. се повеќе компании дозволуваат вработените да бидат дислоцирани од канцеларија и да работат од дома. Ваквиот развој не ги погодува само работниците, туку и малите градови, кои не се наоѓаат во близина на големи деловни и индустриски центри. Луѓето се повеќе се враќаат да живеат во мали места, поттикнати од можноста за работа од далечина, но и помалите животни трошоци. Ако некој не мора, подобро е да не живее во скапи градски центри, а моменталната ситуација им овозможува на се повеќе луѓе да бираат и да изберат да работат од дома во оддалечен мал град со пониски трошоци.

Бизарно до бескрај: снимка на лејди гага на која таа „го пегла својот фустан“!

На Твитер се појави снимка од Лејди Гага како чука месо, насловен како: „Лејди Гага го пегла својот фустан“, по што следеа лавина коментари, кои алудираа на нејзиниот фустан од вистинско месо на доделувањето на Ем-Ти-Ви наградите во 2010 година.&nbs

Таа вечер таа освои 8 награди, но тие останаа во сенка на фустанот кој ги запрепасти присутните. Многумина се прашуваа дали се подготвува за следната Мет Гала!

Автентичната облека во комплет со кременадлата на главата и бифтеците на нозете наместо чевли беше најскандалозниот моден избор дури и за Лејди Гага. Таа имаше и вечерна „чанта“ од месо. Шокантниот фустан е дело на аргентинскиот дизајнер Франко Фернандез, кој за изработка на оваа „облека“користел стекови од месарницата на неговото семејство. Гага го облече фустанот зад сцената со помош на дизајнерот.

По бројните напади на сметка на овој фустан, Гага во интервју кај Елен Деџенерис изјави:

- Не сакам да ги навредам вегетаријанците, но ако не се залагаме за она во што веруваме и ако не се бориме за нашите права, наскоро ќе имаме толку права колку месото на нашите коски. И јас не сум парче месо.

Веднаш по доделувањето на Ем-Ти-Ви наградите од „Рокенрол Куќата на славните“ ја контактирале Лејди Гага за фустанот. Нивниот директор фустанот од месо го изложил како централен екпонат на изложбата „Жени кои ‘рокаат’: визија, страст, моќ“.

Фустанот претходно поминал низ повеќемесечна дехидрација и процес на препарирање при што потемнал, па стручни лица морале да го обојат за да ја вратат црвеникавата боја на свежото говедско месо. И денес, по повеќе од една деценија, фустанот опстојува во приватната колекција на костуми на Гага „The House of Gaga“, но повеќе наликува на парче суво говедско месо.

На Елвис Присли му било судено да умре млад!

Трагедијата веројатно е последица на инцест

На 18-ти август се навршуваат 45 г. од смртта на кралот на рокенролот Елвис Присли

(1935-1977). Официјално, тој умрел како последица на срцев удар, а на истиот ден 19 г. претходно умрела неговата мајка Гледис.

Сели Ходел, биограф на познатиот пејач, проучувајќи го неговото семејно стебло, дошла до заклучок дека нему му било судено да умре млад бидејќи неговите баба и дедо од мајчина страна биле блиски роднини. Наводно, неговата баба страдала од туберколоза, а Сели верува дека таа наводно била погрешно лечена и имала генертско нарушување кое се пренесувало со генерации. Ситуацијата дополнително се влошила со нејзината мажачка за близок роднина, па најверојатно мајката на Елвис, Гледис, наследила два оштетени гена и имала сериозно срцево заболување кое подоцна го пренела и на нејзиниот син. Од ова дегенеративно заболување на срцето страдале сите роднини од мајчината страна на пејачот, вклучувајќи ги неговата мајка и баба.

Сели Ходел воочила голема сличност на смртта на Елвис Присли со смртта на неговата мајка Гледис која починала на 46 г. поради проблеми со срцето.

И нејзините тројца браќа, вујковците на Елвис, починале во слични години од срцеви и белодробни заболувања.

Ходел истакнува дека Елвис пиел разни медикаменти кои му ги препишувале докторите за полесно да се избори со тешките турнеи. Но, во својата книга Сели тврди дека падот на Елвис Присли не е предизвикан од употребата на лекови, туку поради сериозната болест од која страдал.

Кралот на рокенролот беше пронајден мртов на 18-ти август 1977 г. во бањата на својата куќа во Мемфис. Лекарите соопштија дека починал од срцев удар кој најверојатно бил предизвикан од прекумерната употреба на лекови.

Двегодишно девојче од Турција гризнало змија, животното ѝ вратило (ВИДЕО)

На истокот на Турција, во село во близина на градот Бингол, змија каснала двегодишно девојче, по што детето ја каснало змијата, пишуваат турските медиуми.

Девојчето е пренесено во болница и е во добра состојба.

Таткото на девојчето за локалните медиуми изјавил дека инцидентот се случил во дворот на семејната куќа.

„Додека бев на работа ми се јавија и ми рекоа дека моето дете го каснало змија. За среќа, додека стигнав детето веќе беше пренесено во болница. Како што ми кажаа соседите, детето ја држело змијата во рака и си играла со неа кога го каснала.Им благодарам на моите соседи и Господ нека ги благослови“, изјавил таткото Мехмет Еркан.

Соседот кој го видел малото девојче како ја гризе змијата го оддалечил животното од двегодишното дете и повикал помош. Змијата ја каснала за долната усна.

"Лекарите ми рекоа дека наодите се чисти и дека таа треба да биде под опсервација 24 часа. Би ги повикал родителите да внимаваат на своите деца. Секогаш внимавајте на нив", рекол таткото на девојчето.

Инцидентот се случил минатата среда.

притисни ентер