Има ли спас за луѓето во зградите кои имаат несовесни комшии?

Личност која не е способна да се грижи сама за себе, а притоа претставува и опасност за околината треба веднаш во итна постапка да се увиди дали е деловно способен, ова е утврдено во законот за вонпарнична постапка. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Германија и Италија бараат итна примена на пакетот помош за економијата

И Рим и Берлин, сакаат брза и убедлива реакција од Европа за економските последици од кризата со корона, изјавија германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Џузепе Конте по состанокот во близина на Берлин.

„Предизвикот е огромен и затоа одговорот мора да биде со иста мерка“, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со италијанскиот премиер Џузепе Конте на замокот Месберг во близина на Берлин.

Таа предупреди за обиди за намалување на фондот за борба против економските последици од кризата со корона.

„Она што е важно за овој фонд е тоа што е голем и останува голем“, рече Меркел за фондот од вкупно 750 милијарди евра, заклучувајќи дека задача на Европа е да ја надмине оваа криза преку солидарност.

Таа изрази оптимизам дека ќе се постигне договор за фондот и покрај отпорот на т.н. квартет, Австрија, Холандија, Шведска и Данска, кои се против најголемиот дел од фондот да се плати во форма на грантови, и само помал дел во форма на заеми.

„Освен Германија и Италија, има уште 25 шефови на држави и влади и затоа треба да градиме мостови во сите правци“, рече Меркел и додаде дека „патот до целта е сè уште долг“.

„Позициите засега се далеку. Не можам да кажам со сигурност дали ќе постигнеме договор во петок или сабота“, рече Меркел.

Италијанскиот премиер инсистира на договор и спроведување на фондот за помош што е можно поскоро.

„Мораме да дејствуваме брзо, да реагираме брзо, затоа што историјата не учи дека дури и најдобрата реакција не е добра ако пристигне премногу бавно“, рече Конте.

Тој е убеден дека заедничкиот пазар на Европската унија ќе биде „уништен што е можно поскоро“, без одлучувачка реакција на последиците од кризата врз економијата. Тоа ќе резултира, рече тој, со „поделба на Европската унија“.

„Координираниот и силен одговор на Европа е многу важен против оваа епохална криза“, рече Конте.

И Меркел и Конте ја пофалија иницијативата на претседателот на Советот на Европската унија, Чарлс Мишел, што треба да доведе до компромис.

„Германија, како и Италија, е заинтересирана да работи на заедничкиот пазар“, рече германската канцеларка.

Со околу 35.000 смртни случаи предизвикани од коронавирусот, Италија се соочува со сериозни економски последици од пандемијата.

Италија би можела да добие 36 милијарди евра меки заеми за да и помогне на нејзината економија, за која се очекува годинава да падне за 10 проценти.

Лидерите на ЕУ ќе се состанат во Брисел во петок и сабота на разговори околу планот на Европската комисија за пакетот помош од 750 милијарди евра, при што 500 милијарди евра ќе бидат распределени на членките и 250 милијарди евра преку заеми.

Пред самитот на европските лидери на крајот на неделава, Меркел утре ќе му биде домаќин на шпанскиот премиер Педро Санчез во нејзината канцеларија во Берлин.

Поранешен шеф на Пентагон : Несомнено има НЛО , но дали се закана?

,,Она што го сметаме за НЛО може да биде тајната технологија на земјите во конфликт, па затоа е невозможно да се тврди дека НЛО се безопасни, рече Луис Елизандо, поранешен шеф на тајната американска владина агенција надлежна за истражување на НЛО.

,,Затоа сите лидери треба да соработуваат кога станува збор за вакви појави со цел да се спречат недоразбирањата, смета тој.

Не може да се негира дека Америка е фасцинирана од НЛО предмети. Сепак, интересот за НЛО е многу поголем затоа што луѓето насекаде ги пријавуваат овие случаи и ги опишуваат како слични едни на други, пишува „Live Science “.

„Иако некои се однесуваат кон НЛО како туѓо вселенско летало, терминот едноставно опишува необјаснети објекти во воздухот. Една опција е тие да претставуваат непријателска технологија за човечки ресурси, така што е невозможно да се каже со сигурност дека НЛО се безопасни“, рече Елизандо.

„Според тоа, проценката на потенцијалните закани од НЛО треба да вклучува соработка на лидерите ширум светот“, додаде тој.

„Мислам дека не постои сомнеж дека постојат такви работи. Знаеме дека постојат - имаме некои од најдобрите технологии на светот кои го потврдија нивното постоење“, објасни тој.

НЛО е, се разбира, кратенка за „Неидентификуван летечки објект“, пренесува Спутник.

Американската влада собира извештаи за овие енигматични предмети од 1950-тите години во Воениот проект „Сината книга на воздухопловните сили“, 1952-1969 и преку Националниот комитет за истраги на воздухопловството, федерална агенција која составува извештаи за НЛО средби од 1950-тите до 1980-тите.

Проектот Сина книга има истражено повеќе од 12,000 извештаи за прегледување на НЛО. Повеќето од нив се покажаа како погрешно идентификување на авиони, балони, облаци или sвезди, но 700 инциденти останале нерешени.

„Долготрајната стигма и владината тајност околу НЛО ги охрабрија луѓето да ги отфрлат овие приказни како измама или шега. Но, сè додека потеклото и потенцијалот на само неколку од овие објекти останат непознати, би било глупаво да не ги сфаќаат сериозно“, објасни Елизандо.

„Нешто има на нашето небо и не знаеме што е тоа, не знаеме од каде е. Дали е тоа проблем?! Од гледна точка на националната безбедност, да, тоа е проблем“, рече тој. „Треба да сфатиме што е ова за да утврдиме дали станува збор за закана“.

Учеството на Елизандо во програмата на Пентагон го натера да дознае дека бирократијата на системот не дава информации за јавноста, таа ја чува во тајност, игнорирајќи ги ризиците што може да ги претставуваат потенцијалните НЛО. „Тоа навистина ме натера да си дадам оставка“, рече тој.

Многу истраги за НЛО што ги испитал Пентагон се пријавени од припадници на војската во ограничен воздушен простор.

Меѓу нив имало три воздушни средби снимени од американски пилоти во 2004 и 2015 година. Снимките беа официјално декласифицирани и објавени на интернет на 27 април. Другите случаи вклучуваат неидентификувани феномени што летаа со брзина што делувала како хиперсонична брзина - повеќе од пет пати поголема од брзината на звукот.

Ниту еден од објектите немал видливи крилја или други средства за погон. Покрај тоа, се чинело дека вршат маневри што ќе ги изложат на сила дури 700 пати поголема од гравитацијата или 700G, рече Елизандо.

За да се објасни ова, кокпитите можат да траат околу 18G пред да се распукаат, а луѓето обично можат да издржат само неколку секунди на 9G пред да изгубат свест, затоа што гравитацијата влева крв во екстремитетите и го запира протокот на кислород во мозокот. .

"Се надевам дека можеме да најдеме елегантни решенија за овие работи. Ако можете да ми покажете една технологија што човештвото некогаш успеала да ја направи , тоа е одлично! Но, досега, никој не бил во можност да ми го покаже мене или на некој во американската влада". , заклучува Елизандо.

Словенија ќе ја приспособи германската апликација за следење на Ковид-19

Денес, таквата апликација се користи во десет земји од Европската унија, а во Германија ја користат повеќе од 15 милиони луѓе.

Словенија ќе ја прилагоди апликацијата за следење на контакти на заразени со коронавирус, што веќе се користи во Германија, рече денеска министерот за јавна администрација Боштијан Коритник.

Апликацијата, која заразените, оние во изолација и сите други ќе можат да ја инсталираат на своите мобилни телефони доброволно, ќе се заснова на германската технологија со отворен извор и адаптација што ќе ја чини државата помалку од 40.000 евра, рече Коритник на прес-конференција во Љубљан , додавајќи дека се очекува да започне во употреба многу скоро.

Денес, таквата апликација се користи во десет земји од Европската унија, а во Германија ја користат повеќе од 15 милиони луѓе. Не дозволува откривање на геолокацијата, не работи врз основа на GPS, но со технологија на Блутут, не овозможува чување и обработка на податоци и ја штити приватноста и човековите права, според словенечката влада.

Портпаролот на словенечката влада за „Ковид-19“, Јелко Кацин изјави дека апликацијата ќе биде од голема корист за словенечките епидемиолози при откривање контакти со пациенти, ќе биде интероперативна со слични апликации во други земји.

Словенечките медиуми наведуваат дека словенечката адаптација ќе се развива многу брзо во соработка со Националниот институт за јавно здравје и домашните експерти.

Министерството за јавна администрација ќе ја прилагоди апликацијата за епидемиолози, прилагодувајќи го германскиот модел на апликации објавени за оперативните системи iOS и Android под моделот на лиценцирање на отворен извор, според словенечко „Дело“.

Словенечкиот премиер Јанез Јанша повеќе пати изјави дека во претстојната фаза на епидемијата на „Ковид-19“, апликацијата е единствената алтернатива за повторно затворање на социјалниот и економскиот живот или примена на построги мерки, но дека апликацијата за заразените и оние во карантин треба да биде задолжителна.

притисни ентер