Илјадници на протести во Берлин против епидемиолошките мерки (ВИДЕО)

Во Берлин под слоганот Ден на слободата, околу 17.000 луѓе денеска учествуваа во протестот против мерките за борба против пандемијата на коронавирус.

Со транспаренти со пораки како „Најголемата теорија на заговор е корона-пандемијата“ или „Крајот на пандемијата е ден на слободата“, илјадници демонстранти побараа укинување на мерките за борба против ширење на инфекцијата, како што се почитување на дистанца или носење маски.

Притоа, демонстрантите, и покрај зголемувањето на бројот на нови случаи на инфекција во Германија во последните неколку дена, не се придржуваа кон мерките за борба против ширењето на инфекцијата.

Протестот беше прекинат откако полицијата поднесе тужба против организаторите за непочитување на епидемиолошките мерки.

Неколку политичари изразија револт поради недостаток на разбирање за одржување протести и укажаа на тековната неповолна епидемиолошка состојба во Германија.

"Илјадници ковид-идиоти слават во Берлин како пред втор бран: нема маски, без дистанца. Тие не само што го загрозуваат нашето здравје, туку и нашите успеси во борбата против пандемијата и на тој начин се борат против заживување на економијата, образованието и општо општеството“, изјави Саскија Ескен, претседател на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД), преку Твитер.

Христијанско демократскиот политичар од сојузната држава Бранденбург, Јан Редман, посочи на неодговорното однесување на демонстрантите во време кога државниот епидемиолошки институт Роберт Кох предупредува за зголемување на бројот на заразени во Германија и за опасноста од вториот бран пандемија.

„Повторно, имаме над 1.000 нови инфекции во Берлин на ден, а тие протестираат против мерките? Мораме да ставиме крај на оваа опасна глупост“, објави Редман преку Твитер.

Протестите во Берлин беа придружени со контра-протести од анти-десничарски активисти кои упатуваат на поврзаност меѓу противниците на пандемичните мерки и екстремната десница во Германија.

Според полицијата, немало конфликт меѓу двете групи.

Денот на слободата е исто така еден од најпознатите филмови на нацистичкиот пропагандист и омилената режисерка на Адолф Хитлер , Лени Рифенштал.

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Водечкиот лидер на белоруската опозиција, Максим Заник, започна штрајк со глад во затворот, откако беше обвинет за обид за загрозување на националната безбедност.

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изразување на нивните мислења“.

Советот за човекови права на ООН донесе одлука во Женева да ги следи повнимателно злоупотребите на моќта во Белорусија, каде протестите траат веќе пет недели, собирајќи повеќе од 100.000 луѓе. Имено, граѓаните на Белорусија сметаат дека е време долгогодишниот претседател Александар Лукашенко да се повлече, бидејќи сметаат дека неодамнешните избори биле наместени.

Специјалниот известувач на ООН, Анаис Марин, рече дека има информации за обвинувања за силување, употреба на електрични шокови и други форми на ментална и физичка тортура.

Роден е без раце и нозе , па сепак вози комбе низ целиот свет(ВИДЕО)

И покрај големиот хендикеп Американецот може да вози и да патува каде што сака.

Џанис Мек Дејвид е роден без раце и нозе, но тоа не го спречува да се обиде да го живее животот во потполност. Покрај тоа што може да се справи со секојдневните животни предизвици како нормална личност без попреченост, Џанис успева да управува и со автомобил.

Тој вози специјално прилагоден Мерцедес Спринтер. Комбето е целосно прилагодено на неговите потреби. Почнувајќи од задниот дел, има автоматски рампи за влегување во инвалидска количка, до начинот на отклучување, палење на моторот и возење на самото возило. Специјално прилагодените контроли му овозможуваат да управува со ова големо возило целосно независно.

По качувањето во седиштето и врзувањето на автономниот систем, тој ги контролира сите команди. Контролниот екран од десната страна се користи за избор на функции и избор на брзини, додека лево е менувач што се врти, забрзува и сопира.

„Во животот, не треба да се фокусираме на проблемите, туку на можностите“, вели МекДејвид. Без сомнение, технологијата му овозможи не само да вози возило, туку и да биде независен и слободен во неговите животни потреби.

Жителите на сиромашните квартови на Мадрид,зафатени со корона:Заборавени сме

Жителите на најсиромашните квартови во Мадрид денеска изјавија дека се чувствуваат напуштено и жигосано додека ја чекаат одлуката на политичарите да воведат карантин поради повисоките стапки на инфекција со корона отколку во другите населени места.

Јазот меѓу богатите и сиромашните населби е во центарот на жестоката дебата во Шпанија за тоа како да се запре растот на нови инфекции. Висок официјален претставник во средата рече дека властите предвиделе карантин за повеќето погодени области.

Локалната политичарка Изабел Дијаз Ајузо порано оваа недела рече дека „начинот на живот на мигрантите“ е делумно виновен за ширењето на инфекцијата, предизвикувајќи бран критики.

„Тие создадоа стигма“, вели Натаниел Елиот, наставник по англиски јазик од Бостон, кој живее во мадридскиот кварт Пуенте де Валекас веќе 15 години.

Валекас, јужна населба во која живеат луѓе со пониски примања и има многу мигранти, е со една од највисоките стапки на инфекција во Мадрид. Тоа е скоро шест пати поголема отколку во Шамбери, една од побогатите населби на северот на градот.

Регионалните власти објавија дека ќе одлучат за мерките подоцна во текот на денот. Засега е непознато дали ќе се стави во карантин Валекас и околните населени места, но жителите се чувствуваат понижено.

Здравствениот систем тука е „уште попарализиран, пренатрупан, редици има насекаде“, рече пензионерката Мари Паз Гонзалес. „Ние сме напуштени, сега сме во рацете на Бога.

"Штом ќе го поминете мостот, сè се менува. Веднаш штом ќе преминете во соседното соседство, сè се менува", додаде Кармен Ибара, исто така пензионерка.

Хуан Антонио, пензионер, кој живее малку надвор од Валекас, но оди таму секој ден да се грижи за својата 93-годишна мајка, е уште подиректен и вели дека карантинот е глупост.

Шпанија е најпогодената западноевропска земја со повеќе од 625 000 заразени и повеќе од 30 000 починати од ковид-19.

Едно од најголемите жаришта е главниот град Мадрид, а јазот меѓу сиромашните и богатите е жешко прашање и во Барселона, вториот по големина град во земјата.

притисни ентер