Идниот собраниски состав поскоро да се наврати на Законот за заштита од дискриминација

Ние никогаш законот за заштита од дискиминација не го гледаме само како барање од Европската унија. 

Идниот собраниски состав што е можно поскоро да се наврати на Законот за заштита од дискриминација кој беше укинат од страна на Уставниот суд, порачувааат од Институтот за европска политика, кој заедно со Хелсиншкиот комитет за човекови права и Министерството за надворешни работи денеска го презентираа извештајот на Европската агенција за фундаментални права во кој првпат е опфатена и земјава.

Симонида Кацарска, директорка на Институтот за европска политика, вели дека законот за заштита од дискиминација е закон којшто ни е потребен нам како држава.

– Ние никогаш законот за заштита од дискиминација не го гледаме само како барање од Европската унија. Од друга страна, тој е критериум на директивите на ЕУ. Значи, тој не е некое меко право, не е аспект на усогласување на одредени одредби со пракси, туку е потреба за да можете да исполните критеримумите во поглавјето 19, социјална политика и во поглавјето 23, појаснува Кацарска.

Според неа, државата стои доста добро со земјите-членки на Унијата во однос на усогласеноста со европското законодавство, но она на што ќе треба да се поработи и што останува како предизвик во следниот период е градењето на судската пракса и имплементацијата на неколку закони како што се законот за социјална заштита, инклузивните аспекти на Законот за основно образование и новите одредби за регулирање на говорот на омраза.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изразува жалење што еден толку важен закон сега не е во сила, но вели политичката заложба ќе биде веднаш по конституирање на Собранието, овој закон повторно да биде донесен.

– Холандија уште пред донесувањето на Законот за антидискриминација се интересираше за ова прашање и на еден од брифинзите пред неколку недели разговарав со холандскиот амбасадор, кој пак го упати прашањето. Нашиот одговор беше следен – изразивме жалење што еден толку важен закон сега не е во сила. Не можеме како МНР и како Влада баш експлицитно да ги толкуваме одлуките на Уставниот суд. Укажавме дека има правна заштита преку директна примена на Европската конвенција за човекови права и на Инстанбулската конвенција, меѓутоа кажавме дека политичка заложба веднаш по конституирање на Собранието, ќе биде овој закон повторно да биде донесен, изјави Димитров.

Народниот правобранител како институција предлага комисијата која треба да биде формирана со овој закон да биде избрана на ист принцип како Комисијата за спречување на корупцијата.

– За законот којшто Уставниот суд го укина поради начинот на кој бил донесен, ние како институција се уште имаме забелешки и сметаме дека тој во однос на комисијата за заштита од дискриминација е многу слаб. Ставот на Народниот правобранител е дека оваа комисија треба да биде избрана на потранспарентен начин и од лица кои не се инволвирани во разни политички структури затоа што „рак рана" во нашето општество е комисиите да ги формираме со кадри кои лесно потпаѓаат под влијание на разни политички структури, изјави народниот правобранител Иџет Мемети.

Извештајот на Европската агенција за фундаментални права беше објавен на 11 јуни годинава и покрај земјите членки на Унијата и Велика Британија, ги опфаќа и нашата држава и соседна Србија.

Во Њујорк денеска требало да се одржи свадба со над 10 000 гости, властите ја забраниле

Властите во Њујорк забраниле свадба на која што  требало да се соберат повеќе од 10.000 гости, велејќи им на младенците дека на крајот „ќе го имаат истиот резултат“ без толку многу гости и дека ќе биде поевтино.

Канцеларијата на шерифот во округот Рокланд ги известил властите за најавената огромна венчавка закажана за понеделник во Вилијамсбург, каде што живее ортодоксна еврејска заедница.

"Ни беше кажано дека ќе се одржи. Ние малку истражувавме и заклучивме дека тоа е веројатно точно. Беше планирана голема венчавка што ќе ги прекрши правилата за собири воведени заради пандемијата на коронавирус", изјави гувернерот Ендрју Куомо.

Според Елизабет Гарви, советник на гувернерот Куомо, „повеќе од 10.000 луѓе требаше да присуствуваат“ на венчавката.

"Слушајте, можете да стапите во брак, но не можете да поканите илјадници луѓе на свадба.Ќ завршите со истиот резултат. И тоа поевтино", изјави гувернерот.

Според локалните медиуми, тоа било венчавка на ортодоксни Евреи, заедница која неодамна протестирала во Њујорк против воведените мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Велс во петок воведува целосен карантин

Велс воведува двонеделен целосен карантин во петок и сите, освен службениците за итни случаи, ќе мора да останат дома за да се борат против брзото ширење на вториот бран на инфекцијата со коронавирус.

Премиерот на Велс, Марк Дрејкфорд изјави дека разбира дека луѓето се уморни од ограничувања, но мерките се неопходни затоа што единиците за интензивна нега се веќе пополнети.

„Секој во Велс ќе мора да остане дома“, изјави Дрејкфорд пред новинарите. „Ако не постапиме сега, ќе продолжи да се забрзува“, додаде тој.

Карантинот стапува на сила во петок и ќе трае до 9 ноември. Секој освен потребните работници ќе работи од дома.

Трговските мрежи, угостителите, туристичките бизниси и верските институции ќе мора да се затворат.

Обединетото Кралство евидентира 16.982 случаи на коронавирус, соопштија вчера властите. Велс забележал 950 случаи , а имал околу 400 дневно на почетокот на октомври.

По јавната расправа со градоначалникот на Манчестер, Енди Бурнхам, кој го обвинил премиерот Борис Џонсон дека се обидел да го жртвува северот на Англија за да ги заштеди работните места на југот, министерот за домување Роберт Џеник изјави дека карантинот ќе биде воведен за неколку дена.

„Ние мора да го воведеме карантинот“, рече Џенрик во преговорите со локалните лидери, додавајќи дека основа за договорот постои.

Џонсон се закани дека ќе ја обележи областа со најголем степен на опасност од ширење на инфекцијата, што ќе воведе до најстроги ограничувања. Пабовите и баровите ќе мора да се затворат, а членовите на различните домаќинства нема да можат да се дружат, спротивно на волјата на локалните лидери.

Џенрик се надева дека денеска ќе постигне договор со челниците на Манчестер, а локалните весници известуваат дека на маса има понуди од десетици милиони фунти за да им се помогне на компаниите погодени од ограничувањата.

„Доцнењето само ќе ја влоши ситуацијата, ќе ги загрози животите на луѓето и ќе ги влоши економските последици за градот на долг рок“, рече Џенрик за ТВ Би-Би-Си.

Филипче: Ако мерките не дадат резултат, во земјава повторно ќе се воведе полициски час

Министерот Венко Филипче денес најави нови марки со цел спречување на ширењето на инфекцијата и додаде дека следно е карантин. 

Ограничено работно време до 23 часот за рестораните, кафулињата, сендвичарите..., јавниот превоз да биде исполнет 50%, а државните институции да работат во смени, групи или од дома. Ова се новите мерки кои Комисијата денеска и ги предложи на Владата. Веќе утре тие ќе се најдат на владина седница. Министерот за здравство Венко Филипче, нагласи дека со овие мерки се исцрпени сите можности на надлежните да го спречат ширењето на Корона вирусот. Ако мерките не дадат резултат во земјава повторно ќе се воведе полициски час.

Дали „клуч“ им се заканува и на градинките ќе покаже епидемиолошката слика наредниот период, потенцираше министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска, откако бројот на новозаразени дечиња од отворањето на градинките до денеска се искачи на 18, а 303 се во изолација.

Мерките кои денеска ги предложи Комисијата, како и оние за задолжително носење маска на отворено, забраната за групирање на повеќе од 4 лица по 22 часот, како и за поголеми семејни собири, за да стапат на сила треба да го поминат собранискиот филтер. Филипче очекува до крајот на неделава потребните законски измени да бидат изгласани.

притисни ентер