И Закерберг му одговори на Трамп : Социјалните мрежи не би требало да бидат арбитри на вистината

Шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, денеска  изјави дека социјалните мрежи не треба да претставуваат арбитри на политичкиот говор на интернет, изразувајќи мислење за најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ги регулира компаниите како Твитер.

„Мислам дека Фејсбук или Интернет-платформите воопшто не треба да бидат арбитри на вистината“, рече Цукерберг за Си-Ен-Би-Си, нарекувајќи го тоа „опасна линија“.

Трамп излезе на Твитер, откако основачот, Џек Дорси, интервенира доцна синоќа со твитот во кој претседателот се спротивставува на писмено гласање, велејќи дека компанијата ќе укаже на „неточни или контроверзни информации за изборите воопшто“, велејќи дека е наменето за поврзување на спротивставени изјави и укажуваат на контроверзни информации за луѓето да можат сами да пресудат.

Заедно со твитот на Трамп, Твитер додаде предупредување дека е неопходно да се проверат фактите од неговите наведени објави, кои според многумина не биле вистинити.

Закерберг рече дека Фејсбук, кога станува збор за политичкиот говор, „не сака да утврди што е точно или неточно“, туку дека неговата компанија има свои граници и не дозволува лажни информации, обесхрабрување да излезат на гласање или измама.

„Постојат граници и ние ќе се придржуваме кон нив, но генерално, вие сакате да дозволите најширок можен опсег на мислења и карактеристични разлики во политичкиот говор“, истакна Закерберг.

Претседателот на САД Трамп најави ревизија на законот што ги штити социјалните мрежи Твитер, Фејсбук и Гугл од одговорност за содржината објавена од нивните корисници и има намера да воведе инструмент за заштита од цензура.

Трамп ги обвини социјалните мрежи за пристрасност и рече „републиканците сметаат дека платформите за социјални медиуми целосно ги задушуваат конзервативните гласови“.

За да може да го стори тоа, Федералната комисија за комуникации (ФКЦ) мора да предложи и разјасни одредби од член 230 од Законот за комуникациски стандарди, што во голема мерка ги ослободува онлајн платформите од правна одговорност за содржината објавена од нивните корисници.

Со измените во тој закон, технолошките компании би биле изложени на тужби.

Сега од FCC се бара да испита дали уредувањето на содржината преземено од социјалните мрежи може да резултира во губење на правната заштита што тие компании ја уживаат според член 230.

Од федералната агенција се бара да прегледа дали медиумските платформи прибегнуваат кон средства за измама со умерена содржина и дали нивните практики се во спротивност со деловните практики.

Во нацрт-извршната регулатива исто така се наведува дека Канцеларијата за дигитална стратегија во Белата куќа ќе воспостави повторно инструменти што ќе им овозможат на граѓаните да пријавуваат цензура преку интернет.

Три американски држави бележат рекорден број на жртви од коронавирусот

Алабама, Флорида и Северна Каролина денеска забележале рекордни смртни случаи од коронавирус, во време кога инфекцијата забрзува низ САД.

Бројот на заразени лица започна да се зголемува пред шест недели, особено во јужните и западните држави како Аризона, Калифорнија, Флорида и Тексас, кои се меѓу првите што ги укинаа рестриктивните мерки наметнати за да се запре ширењето на вирусот.

Инфекцијата забрза минатата недела во 46 од 50 држави на САД, пренесува Ројтерс. Во јули е регистриран рекорден дневен број нови инфекции од 28 држави.

Со 3,3 милиони случаи, Соединетите држави се најпогодената земја на светот во однос на населението, заедно со Перу, и со повеќе од 135 илјади смртни случаи, е на седмото место по смртни случаи во однос на вкупното население.

Флорида вчера пријави 133 смртни случаи, со што вкупниот број достигна 4,5 илјади. Претходниот рекорд е поставен на 9 јули, кога имало 120 смртни случаи. Вчера Алабама има рекордни 40 смртни случаи, а Северна Каролина 35.

Поради зголемениот број заразени и починати, наставниците и професорите од Калифорнија до Висконсин ќе одржуваат предавања преку интернет наместо во училници кога ќе започне новата учебна година за неколку недели.

Претседателот на САД, Доналд Трамп се закани дека нема да ги финансира или ослободува образовните институции кои одбиваат да ги вратат часовите во училниците, од кои повеќето се финансирани на сојузно ниво или од локални даноци.

Кампањата на Трамп пред претседателските избори на 3 ноември , се темели на отворање на училниците и враќањето на родителите на работа , што е клучно за економското закрепнување.

Државата Њујорк планира да ги отвори своите училишта во области каде што бројот на заразени претходните неколку недели е под 5 проценти од оние кои дневно се тестираат.

Таа сојузна држава е една од само четирите каде што минатата недела падна бројот на ново заразени. Градот Њујорк, каде што во голема мерка се почитуваат мерките за социјално растојание и носењето маски, неодамна евидентира ден без жртви за прв пат од март.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо вчера ги додаде Минесота, Њу Мексико, Охајо и Висконсин на списокот на 22 држави од каде што пристигнатите патници мораат да поминат 14 дена во карантин.

Британските туристи дивеат во Шпанија, нема корона заштита и полиција (ВИДЕО)

Иако ги поканија Британците да дојдат кај нив на одмор затоа што се безбедна дестинација, откако се рашири снимката од одморалиштето Магалуф на социјалните мрежи, многу Шпанци се покајаа.

Социјалното растојание и карантинот би можеле да бидат залудни ако туристите продолжат да се забавуваат како на снимките објавени на социјалните мрежи.

Снимките на пијани британски туристи кои скокаат по автомобили и танцуваа се појавија на Твитер. Еден добар дел од шпанското население сè уште се придржува кон правилата на социјална дистанца, а фактот што Британците го прават токму спротивното, ги налути.

„Во Пунта Балена има тотален хаос. Стотици кучкини синови од Велика Британија“, може да се прочита на социјалните медиуми.

"Без маски, скокаат по автомобили и пијат на улиците. Ова е катастрофа. Каде е полицијата, срамота", се лутат Шпанците.

„Делови од Шпанија се ставени во карантин, постарите жители се затворени во своите домови, сите ние носиме маски надвор, а во Магалуф Британците прават што сакаат. Срамно“, се коментира на Твитер.

Во полиција биле пријавени најмалку 60 нелегални забави, а имало судири меѓу локалното население и туристите. Паричните казни за организирање на вакви забави сега изнесуваат 600.000 евра.

Но, Британците не се единствените. Германскиот министер за здравство Јенс Шпан го осуди однесувањето на неговите граѓани на Мајорка.

Ердоган и Трамп договориле соработка во Либија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и американскиот претседател Доналд Трамп се согласија во телефонски разговор да соработуваат во Либија.

Тие веруваат дека тоа ќе обезбеди трајна стабилност во земјата, објави денеска турското претседателство.

Турција ја поддржува меѓународно признатата влада на националниот договор во Либија, кој се бори против источната либиска национална армија, која ја поддржуваат Обединетите Арапски Емирати, Египет и Русија, јави Ројтерс.

Анкара претходно објави дека Соединетите држави мора да играат поактивна улога во Либија.

Трамп и Ердоган разговарале и за билатералните односи и постигнувањето трговска размена во вредност од планираните 100 милијарди долари, објави турското претседателство.

притисни ентер