Untitled Document
01

Заев за Франс-прес: Никогаш поблиску до решение со Грција, неуспехот нема да значи крај на светот

Македонскиот премиер Зоран Заев изрази уверување дека земјата никогаш не била поблиску до постигнување решение за спорот со Грција околу името.

01

Купени 80 нови дрегери, за шест часа во Скопје санкционирани 248 пијани возачи

Од 726 контролирани возачи во Скопје во период од 23 часот синоќа до пет часот утринава, 248 возеле под дејство на алкохол, соопшти денеска на прес конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

01

Марјан Камиловски и Агим Јонуз во „Само Вистина“

Како Албанец го бранам идентитетот на Македонците, изјави Агим Јонуз. Повеќе ќе ме одбраниш ако кажеш, оваа работа е на Македонците, се тргаме на страна, реплицираше Марјан Камиловски.

01

Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение за името

Се наоѓаме во најдобриот момент од 1995, а еден чесен и функционален договор може само корист да им донесе на народите на двете земји, вели во интервју за МИА, Никос Ксидакис, пратеник и портпарол на пратеничката група на владејачката СИРИЗА.

01

Трамп: Ова е многу добра вест за Северна Кореја и за светот – голем прогрес

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети