Холански новинар ,,влета” во затворена министерска конференција на ЕУ, Борел збесна (ВИДЕО)

Холандскиот новинар, Даниел Верлан, вчера успеа да „влета“ на затворена видео конференција на министрите за одбрана на ЕУ. 

Вработениот во телевизијата РТЛ се приклучи на состанокот откако холандскиот министер за одбрана случајно објави информации за неговата апликација за видео-конференцијата на неговиот Твитер.

Видно изненадениот новинар, кој ја следи областа на технологијата, започна да мавта веднаш штом сфати дека е „во небрано “, пишува Би-Би-Си.

„Добро, дали знаете дека влеговте на доверлива конференција?“, Го праша Jозеп Борел, шефот за надворешна политика на ЕУ.

"Да, да, се извинувам, јас сум холандски новинар. Жал ми е што ја прекинав вашата конференција", рече Верлан, додека присутните министри се смееја.

„Еве, веднаш заминувам“, рече тој брзо.

„Дали знаеш дека ова што го правиш е кривично дело, а?“, Го праша Борел, советувајќи го „да се одлогира пред полицијата да му тропне на врата“.

Верлан се приклучи на состанокот откако холандскиот министер за одбрана Анк Бијелвелд објави фотографија на Твитер со адреса за регистрација и дел од ПИН-кодот.

Имено, по неколку обиди, новинарот на РТЛ успеал да го погоди ПИН-кодот, имајќи предвид дека се напишани пет од петте броеви во твитот, пренесоа новинските агенции.

Директорот на ЕУ Транспаренси Интернешнл, Мичиел ван Хултен, објави видео од инцидентот на Твитер, коментирајќи: „Хакерски напад на Верлан на состанок на министрите за одбрана на ЕУ? Еве како изгледаше. Врвна комедија“.

И додека многумина се смеат на инцидентот, има и такви кои се прашуваат колку се безбедни доверливите состаноци на претставниците на ЕУ. Состанокот е прекинат поради упадот на новинарот, а портпаролот на Советот за надворешни работи изјави за РТЛ дека „таквото прекршување е незаконско и ќе бидат известени властите“.

Портпаролот на холандското Министерство за одбрана објасни дека објавувањето на деталите за апликацијата за состанокот е „глупава грешка“. „Ова укажува на степенот до кој мора да бидете претпазливи кога испраќате фотографија од состанокот“, рече тој во изјавата.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер