Холандскиот премиер се вози на велосипед, додека е под закана од мафијата

Холандија значително ја засили заштитата на премиерот Марк Руте, откако полицијата добила извештаи за можен напад од криминалци поврзани со дрога, објави денеска холандски весник, повикувајќи се на извор запознаен со оваа работа.

Иако вооруженото насилство е ретко во Холандија, убиствата и насилствата поврзани со дрога станале вообичаени во последниве години, додека подземните господари се борат за територија.

Владин извор, кој сакал да остане анонимен, ги потврдил написите на Де Телеграф. Холандските власти за национална безбедност одбиле да го коментираат случајот.

„Безбедноста и заштитата се прашања за кои никогаш не треба да се зборува јавно“, им рекол Руте на новинарите.

Руте, чија конзервативна влада вети дека ќе го сузбие организираниот криминал, отсекогаш се обидувала да одржи ограничено ниво на лична заштита од преземањето на функцијата премиер пред речиси 11 години.

Често може да се види како патува со велосипед до и од својот дом и владините згради во Хаг, а честопати му пристапуваат минувачи кои сакаат да разговараат со него или да направат селфи.

Знак за зголемено насилство во трговијата со дрога бил кога водечкиот холандски новинар за криминал Питер Р. де Врис беше застрелан среде бел ден во Амстердам во јули, неколку месеци откако стана доверлив човек на клучен сведок во судењето за голем организиран криминал. Тој починал од здобиените повреди неколку дена подоцна.

Поранешен адвокат на клучен сведок е убиен на сличен начин пред неговиот дом во Амстердам во 2019 година.

Заканите кон политичарите во Холандија не се невообичаени. Лидерот на антиисламската опозиција Герт Вилдерс беше принуден да живее во безбедна куќа и да биде опкружен со телохранители од 2004 година поради постојаните закани по живот.

Во последниве месеци, неколку луѓе во Холандија биле казнети или осудени на кратки затворски казни за закани кон министри и пратеници, главно за незадоволство од политиките воведени во пандемијата на коронавирус.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер