Хаос во САД , протестите излегоа од контрола , дивее и полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

За една недела протести, кои се проширија од Минеаполис, Минесота во десетици градови и се претворија во хаотични немири, загинаа 13 лица - најмалку девет демонстранти, 1 полицаец, една жртва на демонстрантите и две неидентификувани лица.

Еден полицаец бил прегазен во понеделникот вечерта во Њујорк, а на снимките се гледа дека поради силата на ударот, тој полетал во воздухот и паднал меѓу автомобилот што го удрил и друг автомобил во движење. За среќа, тој преживеал.

Многумина и во Америка и во целиот свет се згрозени од френетичкото насилство на дел од демонстрантите низ САД, повеќе отколку од самото полициско насилство што го предизвика протестите. Наскоро стана јасно дека, покрај обичниоте грабежи и отпор преку подметнување пожари и кршење, голем дел од насилството потекнува од организираните и милитантни членови на движењето Антифа, или „професионални анархисти“, како што ги нарече претседателот Доналд Трамп. Ова го предупредија официјалните претставници на федералната полиција, како и градоначалниците на Минеаполис, Чикаго, Солт Лејк Сити, Денвер и директорот на разузнавачката комисија во Сенатот на САД.

Насилството на демонстрантите ескалира денеска. Најмалку пет полицајци се повредени во пукањето, од кои четворица во Сент Луис, Мисури.

„Моравме да ја заштитиме станицата, тие фрлаа пиротехника кон полицијата“, изјави командантот на градската полиција.

„Што се случува? Како е можно? Г-дин Флојд е убиен на друго место и тие ги уништуваат градовите низ целата земја“

Еден полицаец е ранет во немирите во Лас Вегас, јавува новинската агенција АП, повикувајќи се на полицијата. Друг бил „вклучен во пукање“ во истата област, пренесува агенцијата. Трамп ја даде најсериозната закана до денес поради националните немири: „Ако град или држава одбијат да преземат активности неопходни за да ги одбранат животите и имотот на граѓаните, тогаш ќе ја испратам армијата и брзо ќе го решам проблемот“.

Снимките од тепањето луѓе кои вербално или физички се спротивставија на демонстрантите се појавија и на социјалните мрежи. Во Далас, Тексас, така во саботата навечер Чарлс Шулц тргна сам, вооружен со мачета, да го брани кафулето што не било негово, но бил чест гостин. Собраната толпа го совлада и го претепа, а снимката е прилично вознемирувачка.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер