Хан: Мора да го одржиме ветувањето кон Македонија

Северна Македонија направи многу, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Дојче веле и објаснува дека секоја земја кандидат за членство во ЕУ ќе биде оценувана одделно врз основа на својот напредок и постигнувања.

Тој не ја исклучува можноста земјава и Албанија да се одвојат од процесот на приближување кон ЕУ.

-Мојата цел е двете земји истовремено да добијат датум за почеток на преговори, затоа што истовремено го претставуваме и извештајот. Но не можам да го предвидам процесот на донесување одлуки во земјите-членки. Факт е дека Северна Македонија направи многу и притоа, не само во рамките на она што ние го баравме, туку исто така и со решавањето на спорот за името, но и со решавањето на билатералниот конфликт со Бугарија. Северна Македонија создаде еден предуслов со што стана единствената земја во регионот која нема конфликт со ниту еден сосед, вели Хан.

На прашањето дали тоа значи дека доколку во Албанија не се постигне некаков компромис, Северна Македонија ќе може да ги отвори преговорите со ЕУ, одговара: Нашиот став отсекогаш е дека секој одделен процес, односно преговорите за проширување, се процес кој се базира врз заслуги и постигнувања на секоја одделна земја. Нема да биде фер доколку една земја треба да чека некоја друга, ако таа не испорачува. Тоа е основата. Секако, би било идеално, кога сите шест (земји од Западниот Балкан, н.з.) се приклучат во исто време, но тоа е нереално. Истовремено, неправедно е некој, кој силно се ангажирал, кој изнаоѓал решенија, кој е подготвен на компромис, кој донесува тешки одлуки, сега да биде казнет, затоа што е подобар.

Хан, како што нагласува, ќе се обидува до последен момент, колку што е можно побрзо да се донесе одлуката почетокот на преговорите да се најде на дневен ред на Европскиот совет.

-Ние не се откажуваме. Ќе се обидувам до последен момент, колку е можно побрзо да се донесе одлука. Сметам дека по тоа прашање ние си должиме себеси, но и на нашите партнери, кога партнерот ќе испорача како што договорил со нас, а од друга страна и ние сме го предложиле тоа како услов, врз основа на едногласна одлука на земјите-членки, тогаш мораме и ние нашето ветување да го испочитуваме, наведува еврокомесарот во интервјуто за Дојче веле.

Во Битола се врши есенско уредување на зелените површини и тротоари

 Јавното комунално претпријатие „Комуналец" од Битола почна со есенско уредување на зелените површини на повеќе локации во градот.

Оттаму информираат дека на улицата „Васко Карангелевски" се врши целосно обновување на зелените површини кои наскоро ќе добијат нова форма.

Паралелно со овој комунален зафат, Општина Битола врши уредување на тротоарите во градот, а на улицата „Партизанска" гради функционални влезови и пешачки премини од едната кон другата страна на оваа фрекфентна улица.

Комуналните активности во градот ги завршија екипите на ЈП „Паркинзи" кои извршија обележување на пешачките премини, а ЈП „Нискоградба" изврши чистење на шахтите за собирање на атмосферски води и нивна подготвеност за евентуални пообилни дождови како вообичаена појава за овој период од годината.

ВМРО-ДПМНЕ: Поради неспособноста на СДСМ ќе се затворат 15 000 микро и макро компании

Поради неспособноста на СДСМ над 40.000 граѓани во Македонија ги изгубија своите работни места. 

Се фалеа дека спроведуваат четврт сет на мерки, а не успеја да ги спроведат мерките од третиот сет. Без никаков срам се фалат за четвртиот сет на мерки, кога тоа остана само празно и неисполнето ветување пред граѓаните.

Според Анкетното истражување на претпријатијата од страна на македонските организации на работодавачи, 27% пријавиле дека кризата со Ковид-19 сериозно влијае врз нивното работење и пријавиле целосно затварање на фирмите. Значи, околу 14.304 микро и мали претпријатија кажале дека ќе затворат.

Поради нивната неспобност Република Македонија има историски најголем пад на БПД од 12.7%.

Зоран Заев и неговата Влада ја задолжија државата за нови милијарда евра за само три месеци, период во кој над 40.000 луѓе без работа, а економијата отиде во минус 12,7%.

Зоран Заев и Владата на СДСМ во ек на криза ја поскапија струјата за 7,4%. Тоа само покажува дека криминалот и корупцијата на мафијата на власта ги јадат економијата и стандардот.

Затоа изборот е или мафијата на Заев или Македонија. Народот ќе ја одбере Македонија.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

МВР: 647 прекршоци за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (24/25.09.2020 година) на територијата на Република  Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 647 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид -19.

притисни ентер