Хамас испукал 2968 ракети, Израелците гаѓале станбени згради во кои загинале 42 Палестинци

Израелската војска соопштила дека нападот врз семејните домови во Газа, во кој беа убиени 42 Палестинци, е резултат на напад врз тунелскиот систем на Хамас.

За време на денешниот напад врз тунелите, Израел урна и неколку станбени згради. Десет деца се меѓу жртвите.

Милитантите поврзани со Хамас во изминатата недела истрелале 2.968 ракети кон Израел. 439 од тие ракети паднале во Газа, при што се повредени околу 20 палестински државјани, соопштила израелската војска на Твитер.

Бенјамин Нетанјаху на прес-конференција му се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден за поддршката.

Делегацијата на Бајден е во Израел од петокот и разговара за актуелната кризна состојба со официјални лица од таа земја.

Според извештаите на локалните медиуми, Хамас веќе неколку дена нуди прекин на огнот, но Израел не се согласува со таа опција бидејќи сака да му нанесе што поголема штета на Хамас пред крајот на конфликтот, пишува Би-Би-Си.

Американскиот претседател вчера изразил голема загриженост во разговорот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го палестинскиот претседател Махмуд Абас да престане да го ракетира Израел.

Бајден исто така рече дека е загрижен за безбедноста на новинарите по уривањето на зградата во која, меѓу другото, се наоѓала канцеларијата на американската новинска агенција АП во Газа, се вели во соопштението на Белата куќа.

Поранешниот израелски министер за одбрана Нафтали Бенет рече дека Израел, а не Хамас, ќе одлучи кога ќе прекинат воените операции. Тој додаде дека „Израел ќе продолжи со своите операции се додека не ја заврши работата“.

Бенет, лидер на десничарската партија Јамина, за Би-Би-Си изјавил дека сегашните жртви се директен резултат на одлуката на Хамас да го започне конфликтот.

Израелската војска на Твитер објави дека одговорила на продолжувањето на нападот од Газа и го погодила влезот во тунелот на Хамас каде се наоѓала воената опрема, како и безбедносната канцеларија на Хамас во Газа.

Израелската служба за итни случаи објавила дека ракета погодила синагога во градот Ашдод, само два часа пред почетокот на празничната молитва. Додаваат дека за среќа нема жртви.

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

САД ѝ праќаат на Украина ракетни системи, со кои ги бранат Белата куќа и Конгресот (ВИДЕО)

САД денеска официјално објавија дека на Украина ќе ѝ испратат нов пакет воена помош. Станува збор за оружје вредно 820 милиони долари.

Новиот пакет воена помош ќе вклучува ракети земја-воздух и противартилериски радари, кои би требало да ѝ помогнат на Украина поуспешно да се справи со руските удари со долг дострел, кои во последно време стануваат сѐ почести.

Пентагон објави и дека во Украина ќе испрати околу 150.000 парчиња артилериска муниција.

Ова е 14-ти американски пакет воена помош за Украина од август 2021 година. Севкупно, Америка за Украина обезбедила оружје и обука во вредност од 8,8 милијарди долари.

Како дел од новиот пакет воена помош, САД ќе купат два системи од типот НАСАМС од Норвешка. Станува збор за системи за противвоздушна одбрана кои се користат за заштита на воздушниот простор околу Белата куќа и зградата на Конгресот во Вашингтон.

Пентагон, исто така, најави дека ќе испрати повеќе муниција во Украина за модерните повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, кои првпат беа испратени минатиот месец.

ФИФА ја полни касата со пари што ќе им ги одзема на криминалците

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари како компензација за загубите предизвикани од корупциски скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.

Во август минатата година, судот веќе донесе одлука да ѝ плати 201 милион долари на ФИФА, а тие пари ќе бидат земени од луѓе кои биле вмешани во корупциски скандали, од кои повеќе од 50, меѓу кои и поранешни челници на Северноамериканската фудбалска асоцијација. (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

„Во таа корупциска шема во игра беа големи суми пари. Парите што ќе им бидат одземени на криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал“, најави помошникот директор на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.

притисни ентер