Гувернерот на Њујорк, Куомо изјави дека њујоршката полиција не успеала да ги спречи грабежите

„Њујорк го преземаа разбојниците, крадците, радикалната левица и сите други форми на бедниот живот и жганот. Гувернерот ја одби мојата помош. Њујорк се распадна на парченца“, напиша на твитер Трамп.

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо изјави дека њујоршката полиција не успеала да ги спречи грабежите и другите криминални активности во текот на протестите изминатата ноќ кои избувнаа по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд

Претходно претседателот Доналд Трамп ги критикуваше гувернерите поради не прифаќањето на неговата најава за распоредување на војската за да се сузбијат насилните протести.

Пет часа пред неговата најава од огнено оружје беа ранети пет полицајци, четворица од Сент Луис во државата Мисури, а еден во Лас Вегас, во Невада, чијашто состојба е критична. Еден полицаец бил прегазен во понеделникот вечерта во Њујорк, а на снимките на локалните телевизии се гледа дека од силината на ударот тој полетал во воздухот и паднал меѓу автомобилот што го удрил и друг автомобил во движење.

Демонстрантите во понеделникот ноќта демолираа и ограбуваа продавници и луксузни дуќани ширум Њујорк, и запалија трговски центар во Лос Анџелес.

„Њујорк го преземаа разбојниците, крадците, радикалната левица и сите други форми на бедниот живот и жганот. Гувернерот ја одби мојата помош. Њујорк се распадна на парченца“, напиша на твитер Трамп.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер