Гутереш: Судирот во Израел ќе има разорни последици во целиот регион

Конфликтите на Блискиот исток мора да престанат веднаш затоа што постои ризик од „неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза“ во регионот,предупреди генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, отворајќи ја итната седница на Советот за безбедност

"Масакрот продолжи и денес. Овој безумно циклус на крвопролевање, терор и уништување мора веднаш да заврши", рече тој на видео-конференцијата.

Според дипломатите, преговорите за декларацијата на Советот за безбедност се во тек, но поддршката на САД за текстот е сè уште неизвесна.

"Конфликтите мора да престанат веднаш. Ракетите и гранатите од една страна и воздушните бомбардирања и артилерискиот оган од друга страна мора да престанат", нагласил Антонио Гутереш.

„Конфликтите можат да ги втурнат Израелците и Палестинците во спирала на насилство со разорни последици за двете заедници и целиот регион“, продолжи тој.

Конфликтот има „потенцијал да предизвика неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза и дополнително да го поттикне екстремизмот, не само во окупираните палестински територии и во Израел, туку и во целиот регион“, додаде тој.

Израелската армија изутринава убила 33 Палестинци, од кои тринаесет деца, во воздушните напади врз Газа, соопштија здравствените власти во Појасот Газа, додека ракети биле истрелани од Газа кон Израел на седмиот ден од борбите.

Од почетокот на конфликтот во Газа во понеделникот, убиени се 181 лице, од кои 52 деца.

Израел објави дека биле убиени 10 нејзини државјани, вклучувајќи и две деца.

Хамас започна да го ракетира Израел во понеделникот, по повеќенеделните тензии околу судската одлука за иселување на неколку палестински семејства од источен Ерусалим и полициските судири со Палестинците во близина на џамијата Ал Акса, третото најсвето место за муслиманите.

Нагло зголемен бројот на заразени со ковид во Британија

Бројот на инфекции со коронавирус во Британија се зголеми за повеќе од половина милион за една недела и се очекува дополнително да се зголеми, поттикнат од најновите варијанти на омикрон BA.4 и BA.5.

Бројот на хоспитализации продолжува да расте и има рани знаци за зголемување на бројот на пациенти на интензивна нега. Се проценува дека вкупно 2,3 милиони луѓе заболеле дома од коронавирусот минатата недела, што е за 32 отсто повеќе од претходната недела, според податоците на Канцеларијата за национална статистика (ONS).

Ова е највисоката проценка на вкупните инфекции од крајот на април, но сè уште е под рекордното високо ниво од 4,9 милиони регистрирани на врвот на бранот омикрон BA.2 кон крајот на март.

„Во Британија гледаме постојан пораст од над половина милион инфекции, веројатно предизвикано од ширењето на варијантите BA.4 и BA.5“, рече Сара Крофтс од ONS.

„Ова зголемување е видливо за сите возрасни групи, области и англиски региони. Ќе продолжиме внимателно да ги следиме податоците за да видиме дали овој раст ќе продолжи и во наредните недели“, додаде таа.

Вирусот е најраспространет во Шкотска и се проценува дека 288.200 луѓе заболеле од Ковид-19 минатата недела, што е еден на секои 18 жители.

Во Англија минатата недела 1,8 милиони луѓе биле заразени со коронавирус. Секој 30-ти жител бил заразен.

Во Велс имало 106.000 заразени или на секои 30 жители, а во Северна Ирска бројот на зарази се искачил на 71.000 луѓе - секои 25-ти жител бил заразен.

Поранешниот сопруг на Меган Фокс доби син и го откри неговото необично име (ФОТО)

Брајан Остин Грин доби син со неговата нова девојка Шарна Бурџис.

48-годишникот, среќната вест ја сподели на Инстаграм. Откри дека момчето се вика Зејн Вокер Грин, а е роден на 28 јуни во 12 часот и 12 минути.

Бурџис ја објави фотографијата и напиша: „Моето срце сега е засекогаш надвор од моето тело“.

Грин има три деца со Меган Фокс - Џорни Ривер (5), Боди Рансом (8) и Ноа Шенон (9), додека со Ванеса Марсил има 20-годишен син Касиус.

Ѕвездата од Беверли Хилс 90210 изјави за People претходно овој месец: „Бебето доаѓа во топол дом и семејство и ќе биде опкружено со љубов. Многу сме возбудени“.

Двојката почна да се забавува пет месеци откако Грин го потврди разводот од Фокс по 10 години брак. Во октомври минатата година прославија една година од нивната врска, а во февруари годинава објавија дека чекаат дете.

Американец пукал од дома и убил двајца полицајци и нивното куче (ВИДЕО)

Американцот Ленс Сторц од Кентаки завршил во притвор откако убил двајца и повредил неколку полицајци. Мажот се забарикадирал во куќата и почнал да пука.

Како што пренесува ABC, пукањето се случило во округот Флојд вчера околу 6:44 часот по локално време. Според извештајот од апсењето, Сторц бил вооружен со пушка и испукал повеќе куршуми кон полицајците од неговиот дом, при што убил двајца полицајци и едно полициско куче. Полицијата дошла во куќата на Сторц поради пријава за семејно насилство.

Ранети се петмина полицајци и директорот на Управата за вонредни состојби. Идентитетот на убиените полицајци сѐ уште не е соопштен. Гувернерот на Кентаки, Енди Бишер, на Твитер напиша дека округот Флојд претрпел страшна загуба и го повика целиот Кентаки да се моли. „Ова е тешко утро за нашата заедница“, напишал Бишер на Твитер.

Сторц е во притвор по повеќе обвиненија, вклучително и убиство на полицаец и обид за убиство на полицаец. Тој се изјаснил за невин и е задржан со кауција од 10 милиони долари. Американецот се враќа на суд на 11 јули.

притисни ентер