Грковска: Слободата на изразување и заштитата на медиумите и новинарите – клучни области

Слободата на изразување и заштитата на медиумите и новинарите – клучни области на кои ќе работиме во наредниот период со поддршка од СЕ и ЕУ.

Унапредување на здравствената заштита во затворите, градење на капацитетите за борба против трговија со луѓе кај полицијата, но и во правосудниот систем, социјалните работници и трудовите инспектори, како и јакнење на капацитетите во правосудството за слобода на изразување, слобода на медиуми, заштита на новинарите, се дел од клучните области на кои мора како држава да се насочиме во наредниот период.

Ова е пораката од заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на завршната конференција што се одржува во Будва во Црна Гора за проектот „Акција против економскиот криминал“, што се спроведува во рамки на Хоризонталниот инструмент за Западен Балкан и Турција, поддржан од Советот на Европа и Европската унија.

Таа нагласила дека во соработка со нашите меѓународни партнери, во наредниот период ќе се обезбеди зајакнување на системот во борбата против говорот на омраза и криминалот од омраза, како и подигнување на свеста за опасностите од говорот на омраза во нашето општество, борбата против дискриминацијата и заштитата на ранливите групи.

– Сето ова што го споменав е силно поврзано со работата на Владата на Република Северна Македонија, во врска со пристапувањето на земјата во Европската унија, особено со поглавјата 23 и 24 од процесот. Изминатиов период значаен напредок се постигна во процесот на спречување и борба против трговијата со луѓе за трудова експлоатација и трговија со деца. Ги зајакнавме капацитетите и ја зголемивме свеста на трудовите инспектори и членовите на мобилните тимови за борба против трговијата со луѓе, што пак придонесе за зголемување на бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе заради трудова експлоатација од 0 во 2017 година на 42 во 2022 година, рекла вицепремиерката Грковска, соопштија од нејзиниот кабинет.

Јавната свест за ова кривично дело, истакнала, беше подигната преку наменски кампањи, како и преку зајакнување на капацитетите на медиумите кои известуваа за трговијата со луѓе.

– Морам да истакнам дека работата што се спроведуваше во текот на изминатите шест години во Република Северна Македонија, преку сите акции во рамките на Хоризонталниот механизам, многу придонесе за севкупниот напредок на сите институции, корисници на овој Проект, потенцирала меѓу другото вицепремиерката Грковска, истакнувајќи ја важноста на активностите поврзани со справување со говорот од омраза, како и промоцијата на различноста и еднаквоста.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер