Грковска: Без вклученост на граѓанскиот сектор не може да има ефикасна борба против корупцијата

 Граѓанскиот сектор е важен набљудувач на работата на секоја влада и затоа нивната улога е од големо значење за секој демократски систем. 

Односот на државата, односно на владините институции кон граѓанскиот сектор е одраз на демократската зрелост на едно општество. Ефикасни анти-корупциски мерки можеме да имаме само ако и граѓанскиот сектор е вклучен во нивното креирање, имплементација и контролата на нивното спроведување, потенцираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска на синоќешниот глобален Форум за граѓанско општество.

Форумот, како што информираат од владината прес-служба, кој го обедини невладиниот сектор, но и претставници на влади од целиот свет, се одржува во организација на Стејт Департментот на САД и Канцеларијата за дрога и криминал на Обединетите Нации (УНОДЦ), како пред-настан на Конференцијата на земјите потписнички на Конвенцијата на Обединетите Нации за заштита од корупција (УНКАК) во Атланта, САД, која почнува со работа од денеска.

Вицепремиерката Грковска учествуваше на панелот кој беше посветен на заштитата и поддршката на граѓанското општество во напорите за справување со корупцијата.

-Справувањето со корупцијата е предизвик, не само за Македонија, не само за Западен Балкан, туку на глобално ниво. Токму затоа, преку креирање на долгорочни и одржливи политики, со вклученост на сите општествени фактори, особено на граѓанскиот сектор, можеме да постигнеме конкретни резултати, нагласи вицепремиерката Грковска. Таа додаде дека граѓаните во Македонија покажуваат се помалку толеранција кон корупцијата, што е добар сигнал и уште поголема обврска за надлежните да преземат конкретни чекори за справување со корупцијата.

Таа посочила дека граѓанскиот сектор во Македонија има одлична експертиза, особено во делот на корупцијата во јавните набавки, како и за состојбите во правосудството и тоа е од големо значење за креаторите на политиките и за носителите на одлуки. Нагласила дека многу е важно при креирањето на мерките да се имаат предвид конкретните специфики на државата, на институциите, на општеството. Само на тој начин, посочила таа, може да имаме ефикасни и добро таргетирани мерки.

Вицепремиерката Грковска го претставила и Форумот на Југоисточна Европа на жени лидерки за добро владеење и анти-корупција, кој беше формиран на нејзина иницијатива, а кој претставува платформа за вмрежување на лидерки од регионот кои со својата работа дале значаен придонес во оваа област, но и платформа за поддршка за сите оние кои поради својата бескомпромисност и професионалност биле подложни на непринципиелни напади.

Во своето изглагање, Грковска се осврнала и на соработката со младите, како и на кампањата „Зависи од мене и тебе“, што ја реализира нејзиниот Кабинет, а чија главна порака е дека промените во општеството зависат од сите нас.

Покрај вицепремиерката Грковска, на панелот учествувале и Изабела Кореа, секретар за јавен интегритет на Канцеларијата за генерална контрола од Бразил, Кетакандриана Рафитсон, извршна директорка на Транспаренси Интернешнл, Мадагаскар, како и Пусетсо Морапеди, од Платформата за заштита на укажувачите во Африка.

Како што информираат од владината прес-служба, на денешниот прв ден од Конференцијата COSP 10, вицепремиерката Грковска ќе има обраќање на Пленарната сесија на конференцијата.

Предупредување за невреме со силен ветер во Брисел

Белгискиот Кралски метеоролошки институт (ИРМ) попладнево упати предупредување за невреме во реонот на Брисел со налети на ветер со брзина од над 100 километри на час. 

Како што јави дописникот на МИА од Брисел, во предупредувањето се нагласува дека постои „безбедносен ризик“ од скршени гранки и откорнати дрвја.

Поради очекуваниот силен ветер, како што наведува ИРМ, од 17 часот затворени за сообраќај ќе бидат патните правци низ и околу шумата Соање во југоисточниот дел на Брисел. Дополнително, за посетители ќе бидат затворени и парковите во градот.

Во соопштението се посочува дека патиштата и парковите ќе останат затворени со следното известување.

Ахмети: Османи претседателски кандидат на ДУИ - „Не“ за Русија, „Да“ за Европа

Со Бујар Османи ДУИ влегува во претседателската трка- лидерот на партијата Ахмети на прес конференција ги потврди долгонајавуваните шпекулации дека шефот на дипломатијата ќе биде нивниот предлог.

Со Бујар Османи ДУИ влегува во претседателската трка- лидерот на партијата Ахмети на прес конференција ги потврди долгонајавуваните шпекулации дека шефот на дипломатијата ќе биде нивниот предлог, откако пропадна идејата за консензуален кандидат со СДСМ. Под изборниот слоган „Не за Русија, да за Европа“ Ахмети рече дека руското влијание било вистинска закана за Македонија, а дел од решението според него е по изборите да се изгласаат уставните измени, а со тоа земјава да се изјасни дека е за Европската Унија.

-Поларната мечка, Русија, ни тропа на врата и е веќе во сите пори на нашето општество, дестабилизирајќи ги иституциите и влиаејќи во политичката сцена во земјата. Со Бујар го започнуваме најважниот референдум на нашето време. Оваа ваша доверба ќе ни овозможи со отворањето на Уставот да го спроведеме и Договорот со Бугарија и да ја деблокираме европската интеграција и така да и кажеме на Русија, оди си! - Али Ахмети – претседател на ДУИ.

На конгрес вечерва ќе се официјализира и кандидатурата на претседателот на „ЗНАМ- За наша Македонија“, Максим Димитриевски, најавија од неговата партија. Внатрепартиската анализа велат дека им покажала пласман во вториот круг и победа на изборите.

-На Македонија и е потребен татко на нацијата, чувар на идентитетот и заштитник на историјата. На Македонија и е потребна предвидливост, надеж, стабилност, сигурност, правда, иднина. На Македонија и е потребен претседател којшто ќе го даде максимумот за неа. На Македонија и е потребен Максим Димитриевски.- Никола Мемов – портпарол на „ЗНАМ- За наша Македонија“.

Дека ќе се бори за позицијата шеф на државата, најави синоќа и лидерот на „ГРОМ“ Стевчо Јакимовски, кој рече дека тој е решение, а не алтернатива на досегашните понуди од политичките партии.

-Имајќи го предвид моето долгогодишно искуство, годините коишто ги имам зад себе, белава коса, како и јасните политички ставови кои сум ги изразувал во изминатиот временски период, им даде за право на моите колеги да ме предложат. Стевчо Јакимовски – претседател на „ГРОМ“.

Досега кандидатури за претседателските избори најавија и Арбен Таравари како консензуален предлог на обединетата албанска опозиција, професорката Билјана Ванковска поддржана од Левица и д-р Вело Марковски. Бидејќи зад нив немаат најмалку 30 пратеници во Собрание, имаат обврска да соберат 10 илјади граѓански потписи преку подрачните единици на Државната изборна комисија, според роковникот од утре најдоцна до 8 март.

Кабинет на Пендаровски: Претседателот следната неделаќе извести за неговата кандидатура

Претседателот следната недела официјално ќе извести за неговата кандидатура.

Канал 5 побара став и од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски..Оттаму предмалку за неговата кандидатура за втор претседателски мандат соопштија дека се работи за информации за одлуки кои не се официјално донесени, а претседателот ќе ја информира јавноста во текот на следната недела.

притисни ентер