Грција ќе прима туристи вакцинирани и со руска и кинеска вакцина против ковид 19

Туристичките агенции со малку надеж за повеќе работа во пресрет на новата летна сезона особено по најавата од Грција дека ќе дозволи влез и за македонските државјанин со сертификати за вакцина или негативен ПЦР тест веќе од 14 јули. 

Неизвесноста се уште ги одвраќа Македонците да го планираат летувањето. Аранжмани има, но заинтересираност нема. Туристичките агенции почнаа да нудат аранжмани за летово, но ретко кој се решава да уплати.

„Не можеме да кажеме дека интересот е на посакувано ниво. Луѓето се уште не знаат за земји каде не треба ПЦР многу полесно се одлучуваат граѓаните, но сепак се чека последен момент. И за Велигден за Албанија се нудеа понуди, но за жал кога се воведе карантинот ништо од тоа....Токму од таа причина сите чекаат последен момент. Ние се подготвуваме и за најавите и за Грција, но како ќе биде не знаеме бидејќи од ден на ден условите се менуваат, но одлуката за да уплатата не е едноставна и брза.“ изјави Ана Марија Алексова, туристички работник

За разлика од лани, годинава се повеќе земји најавуваат отворање на границите, за туристичките агенции ова е надеж дека секторот конечно ќе заживее, но сепак велат дека ќе треба време граѓаните да се навикнат да патуваат по нов принцип.

„Ќе мора да се навикнеме каде и да одиме ќе мора да се почитуваат тие мерки. Тој ПЦР тест сакале не сакале веќе во многу држави за во еден ресторан е задолжителен, а не да излезеш од држава... Ќе ни терба нас овде уште малку време дека секојдневието е сменето, но ќе мора и туризмот да се навикне во таа насока за да колку толку нормално да може да се живее“ истакна Ана Марија Алексова, туристички работник

Од соседните земји - слободен влез за Македонците за сега има само во Србија, во Албанија се уште на сила е двонеделен карантин, а Бугарија прима македонски туристи со негативен ПЦР тест. А, што ќе треба да приложат Македонците на граница за да се сончаат на грчките плажи се уште се чека официјална потврда од Грција, која ги отвора границите на 14ти месецов.

Затворањето на границите и протоколите за заштита од ширењето на Корона виусот го втурнаа туристичкиот сектор на врвот од листата на најпогодените поради пандемијата.

ВМРО ДПМНЕ е за нов Клинички центар кој би се градел наспроти ,, Жан Митрев Клиника“

Многу е едноставно, ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар, но само со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни.

Филипче треба да изработи проект, а потоа со истиот да бара пари, односно заем за реализација на вака сериозен капитален проект. Сега Филипче сака да се изгласа закон за заем од 503 милиони евра за проект кој е само во неговата глава, се наведува во соопштението од ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ има многу јасен предлог. Предлогот е, комплетно реновирање на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ кое би чинело околу 100 милиони евра како и изградба на ургентен клинички центар кој би бил наспроти „Жан Митрев Клиника“ и со кој би се поврзале Поликлиниката „Букурешт“ и ГОБ „8-ми Септември“. Освен ова решение, треба да се изградат уште три универзитетски клинички болници во Тетово, Штип и Битола кои би чинеле по десетина милиони евра, се наведува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител Синофарм.

Вакцината, една од двете кинески вакцини што веќе се дадени на стотици милиони луѓе во Кина и во странство, е исто така и првата вакцина против коронавирус одобрена од СЗО, која не е развиена на Запад.

Исто така, СЗО за првпат одобри за итна употреба на кинеска вакцина против заразна болест.

Фактот дека вакцината на Синофарм е на списокот на СЗО на итни вакцини е сигнал до националните регулатори дека е ефикасна и безбедна и ќе овозможи да се вклучи во системот Ковакс, глобална програма за сиромашните земји.

СЗО досега одобри итна употреба на вакцините против Ковид-19 кои ги развија Фајзер/Бионтек, Астра Зенека, Џонсон и Џонсон и Модерна.

Бочварски: На семејството на Верица ќе му биде доделен стан во Струмица

Министерот за транспорт и врски ,Благоја Бочаварски анјави на ФБ дека на семејството на трагично загинатата Верица , чии органи беа дадени за транпалнтација , ќе му биде доделен стан.

„Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица.

Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.“, напиша Бочварски на ФБ

притисни ентер