Граѓаните на Мадрид чекаат во долги редици за вакцинација со АстраЗенека

Жителите на Мадрид докажаа дека се безбедни со вакцината АстраЗенека и покрај фактот што европските и британските агенции за лекови пронајдоа потенцијална врска помеѓу вакцината и ретките тромбови во мозокот.

„Ако ги прочитате упатствата за каков било лек, секогаш има несакани ефекти кај мал број луѓе“, рече Пилар Гарсија што чекала во редица да ја прими вакцината „АстраЗенека“ пред фудбалскиот стадион „Ванда Метрополитано Атлетико Мадрид“, кој што се користи како центар за масовна вакцинација.

„Мислам дека е иста работа со вакцината“, додаде таа.

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека биле пријавени 169 случаи на згрутчување на крвта во мозокот по администрација на 34 милиони дози на АстраЗенека.

„Денес е многу тежок ден поради сите новости кои доаѓаат од Европската агенција за лекови“, изјави жителот на Мадрид, Кармен Руиз, веднаш по приемот на вакцината.

И покрај контрадикторните пораки од властите, таа одлучила да му верува на советот на Европската агенција за лекови дека придобивките од вакцините ги надминуваат ризиците.

Некои земји користат AstraZenecа само за одредени возрасни групи, а ЕМА соопшти дека европските земји треба да донесат свои одлуки за тоа како да се справат со ризикот, со оглед на стапката на инфекција и достапните алтернативи.

Пред ЕМА да ги објави своите откритија за несаканите ефекти на вакцината, властите во централниот шпански регион Кастилја и Леон ја прекинаа вакцинацијата со АстраЗенека, иако националната влада одлучила да продолжи.

Шпанскиот министер за здравство се очекува да објави нови упатства за вакцината по самитот на европските министри за здравство и да ги разјасни правилата за носење маски на плажите.

Мешањето на националните и регионалните правила за вакцинација ја разбесни 63-годишната Фелисидад Гутиерез.

"Некои велат дека вакцината не е добра, некаде е дури и повлечена. Ако слушаме сè што ќе кажат, на крајот не би сториле ништо. Решив да се вакцинирам", изјави таа за Ројтерс по напуштањето на стадионот.

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер