Градоначалникот на Прилеп бара поригорозни мерки во општината

Воведување на поостри мерки за спречување на ширењето на заразата во Прилеп, бара градоначалникот на градот Илија Јованоски.

Дали тоа да биде карантин ќе одлучат надлежните, вели за Канал 5 Јованоски, и додава, моменталните мерки не даваат резултат.

Според последниот корона-билтен, токму во Прилеп регистрирани се и уште 6 смртни случаи само во последното деноноќие, најмногу, споредено со останатите градови.

Во меѓувреме, сите ковид-центри низ земјава се полнат со пациенти, а граѓаните, периодов, преку социјалните мрежи реагираат и на лоши болнички услови. Дел од нив тврдат и оти нивни блиски не добивале навремена нега. „Под лупа“ на Државниот санитарен и здравствен инспекторат се случајот со 41-годишна пациентка од Штип, за која нејзиното семејство обвинува оти иако со часови барала, не и донеле кислородна боца. Инспекторите треба да утврдат и зошто пациенти во битолската државна болница примале инфузија до починати?

Лекарите велат дека македонскиот здравствен систем носи болести од минатото. Талогот од нерешените проблеми, сега, во време на пандемија, излегуваат на површина, вели за Канал 5 Д-р Мехмедовиќ.

Минаа речиси четири недели од воведување на последните превентивни мерки, забрани за собирање на отворено, постојано носење на заштитни маски. Здравствените власти очекуваа истите да дадат резултат еднаков на мерката „полициски час“, но засега, според секојдневната статистика, не се забележува намалување на бројот на новозаразени.

Даниловски: За два месеца треба да имаме колективен имунитет

Во моментов имаме стагнација на кривата на заразени, но сепак нови поголеми пикови од продолжувањето на работното време на угостителските објекти не би требало да има, вели професор д-р Драган Даниловски.

Според него, за два месеца треба да имаме колективен имунитет на населението добиено по природен пат, но сепак, вакцините се добредојдени за намалување на смртноста. Според епидемиологот Даниловски нема простор за паника од новиот британски сој на вирусот....

Даниловски вели дека не се очекува, но може да има благи пикови поради продолженото работно време на кафеаните. Тој најавува дека за 100 дена би требало да го достигнеме прагот на природен колективен имунитет, но сепак со вакцината ќе се намали смртноста.

Доктор Даниловски вели дека во последните недели нема регистрирано нови мутации на коронавирусот и дека нема простор за паника од новиот британски мутиран сој на вирусот.

Со доктор Даниловски разговараше Сања Трајковска Ставров.

На Twitter, Pinterest и Periscope , Турција им забрани реклами, се соочуваат со милионски казни

Социјалните мрежи Twitter и Pinterest и стриминг апликацијата Periscope не смеат да потпишуваат нови договори за рекламирање во Турција, пред да ја исполнат законската обврска за отворање претставништва во таа земја.

Турскиот совет за информатичка технологија и комуникации им забранил на локални компании и поединци да рекламираат на овие платформи. Огласувачите се соочуваат со парична казна од еден милион турски лири (околу 135 000 американски долари) за сторено такво дело. Самите мрежи веќе се казнети со 30 милиони лири (четири милиони долари) за неименување претставник.

Според законот од 2020 година, компаниите кои обезбедуваат интернет услуги и имаат повеќе од милион корисници во Турција, треба да назначат барем еден официјален претставник во таа земја, кој мора да биде турски државјанин. Анкара објаснува дека е потребен за брзо и ефикасно отстранување на содржините што ги кршат нивните закони.

За одбивање да се отвори претставништво, се предвидуваат големи казни и намалување на опсегот на комуникациските канали во земјата за прекршителите до 90 проценти.

Во моментов е нејасно како раководството на Твитер, Пинтерест и Перископ реагира на одлуката на Анкара и дали ќе размислат за отворање канцеларии.

Вчера турскиот заменик министер за транспорт и инфраструктура, Омер Фатих Сајан изјави дека Фејсбук и Инстаграм ја испочитувале наредбата на владата и назначиле претставници. Тој им се заблагодарил на овие компании и истакнал дека очекува слични потези и од другите.

Според Сајан, намалувањето на опсегот на комуникациските канали за прекршителите „е мерката што властите најмалку сакаат да ја преземат“.

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година кои во 2019 година изнесуваа 162,4 милиони евра со цел да се зголеми извозната конкурентност на преработувачка индустрија, соопшти Владата.

Оваа одлука е донесена на денешната владина седница.

-Владата донесе одлука за укинување на увозните давачки – царинските стапки на одделни суровини и репроматеријали кои се употребуваат во преработувачката индустрија за да ги олесни условите за работење на овие компании и да овозможи да се зголеми нивната конкурентност во услови на пандемија и отежнато работење на компаниите од преработувачката индустрија, информира владината прес-служба.

Предлог-листите на производи опфатени со оваа одлука, која е првата усвоена од новиот Пакет 5 економски мерки за справување со последиците од КОВИД-19, се изготвени од страна на Стопанската комора на Македонија по извршена консултација со компаниите членки на Стопанската комора од секторите на метало-преработувачката индустрија, металургијата, текстилната и кожарската индустрија.

притисни ентер