Град Скопје: Задолжителни паркинг-места и простор за велосипеди на градежните парцели

Граѓаните, особено велосипедистите, со одобрување гледаат на иницијативата на градоначалничката Арсовска, да нема дозвола за градба на станбени објекти ако не се предвиди паркинг за велосипеди. Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

Двојно убиство во кумановско, застрелани три лица

Двојно убиство во кумановско.

Пензионер ја усмрти својата сестра и еден од нејзините синови. Другиот е тешко ранет и моментално се оперира на клиниките во Скопје.

Пред Клиничкиот центар е Михајло Видимлиски..Михајло каква е состојбата на ранетото лице и кои се деталите што ги имаме досега за инцидентот?

Пешевска: Негувањето на македонскиот јазик е од огромна важност

На денешната трибина „Јазикот е нашиот идентитет“ во Кисела Вода организирана од Градскиот комитет на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ свое обраќање имаше претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска .

На денешната трибина „Јазикот е нашиот идентитет“ во Кисела Вода организирана од Градскиот комитет на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ свое обраќање имаше претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска која што истакна дека негувањето на македонскиот јазик е од огромна важност бидејќи преку него се идентификуваме и во светот а како идна влада треба да се посвети внимание, проекти и програма бидејќи се повеќе се намалуваат говорниците на мајчин, македонски јазик поради големото иселување и се помалку родените деца.

„Огромна чест е да се обратам, на оваа трибина и да говорам за мајчиниот јазик токму на овој ден. Навистина, исклучително е важно да говориме за важноста на мајчиниот јазик бидејќи преку него се идентификуваме, во време кога е тешко да опстоиме и затоа да дадеме важност преку вакви настани на мајчиниот јазик со кој што сме проговориле со кој што комуницираме секој ден но и со тој јазик се идентификуваме ширум светот. Затоа ги иницираме, поддржуваме овие настани кои се традиција и се повеќе посетени“ нагласи Пешевска.

Пешевска кажа дека ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години направи многу во собранието за заштита на македонскиот јазик.

„Заштитата на македонскиот јазик институционално што е направено во изминатиот период на последното гласање на законот за заштита на македонскиот јазик во Собранието всушност го обезбедува во голем обем, ја обезбедува заштитата на македонскиот јазик овој закон уште во 2019 година беше два пати поднесуван освен низа јавни расправи ви собранието не го имаше видено светлото на денот. За да пред една година беше повторно поднесен и со иницирање на нашите пратеници, навистина бевме упорни повторно да се стави на комисија за второ читање и со неколку амандмани кои што за среќа со консензус се донесени, се обезбеди, се заштити македонскиот јазик всушност да биде право и должност на секој еден граѓанин според Уставот и да биде прв јазик кој што ќе се применува во сите општини без разлика на етничката застапеност“ нагласи Пешевска.

Пешевска посочи дека како идна влада треба да се посвети многу време, внимание, проекти и програма бидејќи се повеќе се намалуваат говорниците на мајчин, македонски јазик поради големото иселување и се помалку родените деца.

„Сакам да нагласам уште една заштита во минатото што е направена во време кога била ВМРО-ДПМНЕ на власт преку закон за заштита на дијалектите се заштитени во нашата држава за да за жал потоа преку низа некои процеси кои се одвиваа и со меѓународни договори пробаа да се откаже државата од дијалектите во околните држави. Со овие а и со низа постапки во државата сме покажале дека ги почитуваме различностите но секогаш треба да се залагаме за заштита на своето. Затоа што мајчиниот јазик нашиот македонски јазик е нашата куќа нашата татковина. Како идна влада треба да посветиме навистина многу време, внимание, проекти и програма бидејќи се повеќе се намалуваат говорниците на мајчин македонски јазик поради големото иселување и се помалку родените деца. Како идна влада треба да работиме многу во оваа насока“ посочи Пешевска, се наведува во партиското соопштение.

Имало план да се „украде“ Навални од затворот, се знае и зошто пропаднал

Руската ќелија против Путин соопшти дека планирале да го ослободат опозицискиот активист Алексеј Навални од затворскиот логор.

Ова го соопшти „Рускиот волонтерски корпус“ (РДК), ултранационалистичка група на отпор чии членови се борат и против руските војници во Украина. Како што е наведено, борците од РДК, заедно со „приврзаниците од редовите на органите на прогонот“, развиле план за насилно ослободување на Навални, пренесува Билд.

Планот бил борците да го нападнат конвојот кој го превезувал Навални до колонијата ИК-3, позната како Поларен волк, која е оддалечена околу 1.900 километри од Москва.

„Планот беше нашите групи да го извлечат Алексеј Навални од конвојот додека тој се движеше кон колонијата во областа Јамал-Ненец, а потоа веднаш да го префрлиме во граничната област. Требаше да одиме во Украина за да се сретнеме со разузнавачката група на РДК со цел да ја премине границата и да добие азил“, се наведува во соопштението.

Сепак, тие не успеале да го спроведат својот план. Според извештаите, безбедносните мерки на руската тајна служба и затворското обезбедување биле организирани за да се спречи ваквото сценарио и биле многу ефикасни во тој поглед.

Како што е наведено, неколку пати се менувале денот и времето на префрлање во колонијата.

„Кога Навални на крајот беше префрлен во колонијата на Поларните волци, нашата група немаше време да стигне до таа област и да ја спроведе операцијата според планираното“, велат тие.

Во моментот на смртта на Навални, РДК наводно го преиспитувале и го прилагодувале планот на новите околности.

Групата објави и неколку снимки од екранот на кои наводно се гледа Алексеј Навални во казнената колонија каде што бил држен пред да биде префрлен во кампот на Поларните волци.

Едната фотографија го прикажува Навални во затворската шивалница, а на другата е во канцеларијата на затворскиот управник. РДК објави и план за локацијата на казнената колонија како и податоци за вработените во затворот.

За жал, Навални не бил извлечен од злогласната колонија. Тој почина на 16 февруари во колонијата кога, според руските власти, му се слошило по прошетка.

Семејството на Навални и бројни западни функционери директно го обвинија рускиот претседател Владимир Путин за смртта на Навални. Кремљ ги нарече овие наводи апсурдни.

„За жал, не успеавме да го спасиме Алексеј. Но, стотици политички затвореници остануваат во заробеништво. Веруваме и работиме да ги извадиме од канџите на режимот, вака или онака“, се вели во соопштението на РДК.

Борците од екстремно десничарската РДК се приклучиле на украинската армија за да се борат против Русија. Минатата година борците неколку пати влегувале во Русија и воделе битки со руските сили. Ништо не се знае за врските меѓу РДК и организацијата на Навални.

притисни ентер