Град Скопје со нова офанзива за изградба и реконструкција на градските улици

Офанзива за изградба и реконструкција на градските улици во вредност од 760 милиони денари во текот на оваа и дел од наредната година.

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска најави измени на програмата за уредување на градежното земјиште со што се создале можности Градот да ја започне веќе најавената градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици во вредност од 760 милиони денари во текот на оваа и дел од наредната година.

До крајот на 2020 година, како што најави Шилегов на прес-конференцијата, ќе бидат завршени тендерските постапки и во голем дел ќе биде започната изградба и реконструкција на следниве сообраќајници – изградба и реконструкција на улица „Теодосиј Гологанов" кај Клуб на пратеници, булеварска прва фаза на „Македонско-косовска бригада", изградба и реконструкција на булевар „Никола Карев" попознат како „Пластичарска", изградба на улица „Есенинова" што ќе ги спои општините Кисела Вода и Аеродром, целосна реконструкција на источниот влез на градот на булеварот „Александар Македонски" од раскрсницата кај Автокоманда до Ченто.

– Ќе се реконструира булеварот „Киро Глигоров" од мостот Близнаци, реконструкција на булеварот „Видое Смилевски Бато" од улицата „Февруарски поход" до булевар „Јане Сандански". Реконструкција на улица „11 октомври" од раскрсница со булеварот „Кочо Рацин" до улица „Филип Втори Македонски". Реконструкција на „Востаничка", реконструкција од „Рузвелтова" до булевар „Мајка Тереза". Реконструкција на „Никола Парапунов" кај стара телевизија во Карпош 4. Реконструкција на улица „Никола Карев" од раскрсница со „Трета македонска" до раскрсница со булевар „Кузман Јосифовски-Питу". Реконструкција на булевар „8 Септември" од булевар „Илинден" до Хубо маркет. Реконструкција на улица „Џон Кенеди" од „Македонско-косовска бригада" до булевар „Христијан Тодоровски-Карпош". Втора фаза од реконструкција на „Лазар Личеновски" каде што застанавме минатата година до американска Амбасада. Третата и последна фаза од реконструкција на „Благоја Стефковски" во Маџари, најави Шилегов.

Следната недела, вели тој, ќе биде пуштен во употреба булеварот „Христијан Тодоровски-Карпош" и додаде оти интензивно се работи на втората фаза на реконструкција на улица „Индира Ганди", и на првата фаза на булевар „Босна и Херцеговина".

– Следната недела, завршена е постапката, започнуваме со изградба на втората фаза на булеварот „Босна и Херцеговина". На крај се активностите за изградба на колекторот, очекувам наредната недела конечно оној дел што беше кај Лисиче, Ново Лисиче према Аеродром затворен за сообраќај скоро половина година, да биде пуштен заедно со целосно новоизградениот булевар „АСНОМ" во првата фаза и очекувам во текот на наредната година да може да го пуштиме и мостот преку реката Вардар, додаде Шилегов.

Тој очекува годинава да започнат градежните активности и на големата раскрсница кај Момин поток, градежните активности на мостот во Карпош 4, градежни активности каде ќе може да го започнат продолжението на булеварот „Борис Трајковски" и да ја започнеме третата фаза од булеварот АСНОМ.

Продолжуваме да работиме со засилено темпо, многу интензивно во текот на оваа година во сите скопски општини. Развојот на сообраќајна инфраструктура нема да запре, не смее да запре. Скопје ќе продолжи да ја развива својата улична мрежа. На тој начин директно ќе придонесеме за намалување на економската криза не само во нашиот Град туку и во целата држава. Ова го правиме за доброто на сите нас. Кризата ќе помине, животот продолжува. Чекор по чекор Градот ќе продолжи да се развива, рече градоначалникот.

Прашан за панорамскиот лифт на Градскиот трговски центар, тој рече дека Град Скопје нема ингеренции врз ГТЦ, ниту панорамскиот лифт бил дел од проектот што го финансирале за зазеленување на дел од кровот на ГТЦ.

– Јас лично не се согласив со таквото решението на управата на ГТЦ и во разговор со директорот на ГТЦ побарав тие активности да престанат. Колку што сум информиран тие се престанати и ќе се откаже тој проект… Дали ќе правите фасада барок или панорамски лифт е сосема сеедно ако не го направите на начин на кој треба да биде направено, во овој случај не беше запазена минимум постапката и процедурата и јас тоа многу јасно и гласно го кажав на директорот, верувам дека барем дел од неговата одлука е заради тој наш разговор, додаде Шилегов./МИА

Дневен хороскоп за 25. јули 2021 година

Дневен хороскоп за недела, 25. јули 2021 година . 

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Семејството од кое потекнувате веројатно од вас ќе побара дополнителен ангажман , па саканата личниост ќе остане во втор план.

Кариера

Доколку се прашувате зошто манипулаторите ви работат зад грб, ќе ја потрошите целата вишок енергија. Знаете кои се тие и затоа игнорирајте ги.

Здравје и совет

Напредувате во секој поглед.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Сигурноста и убеденоста во своите идеи ќе биде вашата главна идеја што ќе ве води во љубовните освојувања.

Кариера

Работата денеска ќе ја одрабиотувате со леснотија , а по одреден број часови на работното место , со голема радост ќе побрзате на некоја забава.

Здравје и совет

Подобрување.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

И денеска е одличен ден за дружење и за зближувања. Одвојте дел од слободното време и излезете меѓу луѓе.

Кариера

Ништо нема да ви биде тешко кога станува збор за работата. Нема да се двоумите , ако треба да го подметнете грбот.

Здравје и совет

Посилни сте од ден во ден.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

За оние кои бараат сродна душа, постои голема веројатност овие денови да ја препознаат на работното место.

Кариера

На работното место ќе ви биде пријатно и ќе работите со уживање. Вашата кариера добро се развива.

Здравје и совет

Се интересирате за козметика.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ќе изгледа како една личност да консумирате за доручек , а друга за вечера. Решете се веќе еднаш.

Кариера

Луѓето не се кукли за ваше поигрување. Колегите би можеле да ви замерат дека кон нив се однесувате како со кукли.

Здравје и совет

Не манипулирајте со другите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Повеќето ќе имаат потреба да влезат во домот и таму цалосно да се опуштат. Ако сте во врска, добро е , а доколку не сте , повикајте некого.

Кариера

Веројатно е дека ќе преуредувате дома , а ќе се прозевате додека сте на работното место.

Здравје и совет

Проанализирајте се себеси.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Многуте средби ќе изнудат насмевка на вашето лице. Луѓето ве сакаат , а вие самите со задоволство ќе излезете.

Кариера

Во фаза сте кога ви е најдобро ништо да не работите . Сепак , што се мора ,с е мора, па така постапете.

Здравје и совет

Бидете зрели и воздржани.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Љубовните незадоволства денеска успешно ќе ги компензирате преку други подрачја во животот.

Кариера

Пред вас е еден стимулативен ден за секаква работа. Што и да направите , ќе се развива над вашите очекувања.

Здравје и совет

Телесно сте одлично , емотивно сте празни.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Ќе се обидете да внесете повеќе работи во вашата врска. Тоа делумно ќе го подобри вашиот однос , но треба уште да поработите на него.

Кариера

Ќе ги разгледате новите финансиски опции за вложувања. Одлуката за тоа сеуште нема да биде кристално јасна.

Здравје и совет

Внимавајте на главата.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе успеете да се договорите за повеќето работи , благодарејќи на разбраниот пристап од двете страни.

Кариера

Ви се отвораат нови патишта и можности за соработка со деловни партнери од странство. Анализирајте ги можностите.

Здравје и совет

Поместете ги своите граници.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Денеска секако излезете зашто е можна средба за паметење, а некои би можеле и да се заљубат.

Кариера

Ќе ве интересира се што е креативно и што во себе вклучува создавање. Другиот дел од работата ќе ја одработите рутински.

Здравје и совет

Концентрирајте се на позитивните работи.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Денешните љубовни фрустрации ќе ги надминете доколку се посветите на работата или на своите хобија. Некои ќе сакаат да останат осамени.

Кариера

Од вас многу се очекува и тоа со право. Можете да се впуштите во поголеми планови и проекти без страв дека тоа е ризично. Добро ви оди.

Здравје и совет

Меланхолија.

Корисна функција за полесно споделување на новиот „Android“

„Google“ неодамна ја пушти во употреба третата бета верзија од „Android 12“ за одредени корисници, како би ја тестирале.

Новата верзија има неколку новитети. Еден од нив е оптимизацијата за споделување на „URL“ линкови.

Споделувањето на линкови е сега доста олеснето, според информациите на „XDA“.

Сега корисниците на мобилната верзија на „Chrome“ во горниот десен агол ќе имаат опција со еден клик автоматски да го копираат линкот. И не само тоа.

Со притискање на тоа копче излегуваат и опции за тоа каде корисникот сака да го сподели линкот.

Новата верзија на Андроид ќе донесе уште неколку интересни функции, кои ќе бидат откриени кога ќе бидат тестирани.

Урнебесно видео од Реми Гилард посветено на Олимписките игри

Познатиот француски комичар повторно изненадува со своите лудории.

Овој пат тој направи видео посветено на Олимписките игри.

Станува збор за компилација од повеќе снимки на кои Гилард се мечува со пчелар, вози кајак по ескалатор, сурфа со даска во перална за автомобили и т.н.

Реми Гилард е француски комичар кој со својата уникатна смисла за хумор често го привлекува вниманието на целиот свет. Овој пат тој успеа да изнуди насмевки од многу љубители на спортот.

Неготово ново видео на Фејсбук досега е погледнато над три милиони пати.

притисни ентер