Град Скопје го врати данокот на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови

​Град Скопје го врати платениот данок за промет со недвижности на оштетените граѓани во измамата при купопродажба на станови, кои, покрај капар од 18 илјади евра, платија и данок за промет со недвижности во износ од близу пет илјади евра.

Станува збор за тројца од шестмината граѓани за кои МИА откри дека се оштетени со капар од 32 илјади евра при обид за купување на стан. Покрај тоа што биле измамени за капар од 10 илјади евра, своевремено, двајца различни купувачи платиле и данок за промет на недвижности за еден ист стан, секој засебно, во вкупен износ од близу три илјади евра. Да плати данок за истиот стан тргнал и третиот оштетен, кој навреме дознал за измамата и веднаш ја повлекол пријавата за утврдување на данок на промет на недвижности поднесена до Град Скопје. Во овој случај данок имаше платено и уште едно лице засегнато во измамата со капар од осум илјади евра, на кое, исто така, му беше вратен платениот данок.

Оштетените, по долго и упорно „висење" на шалтерите, конечено, преку посредништво на МИА добија одговори дека данокот ќе им се врати по нивна и изјава од сопственикот на становите, за кои е платен данокот, дека не покажуваат интерес за понатамошната купопродажба.

Град Скопје во процесот на претходното истражување од страна на МИА, останаа затворени под образложение дека станува збор за случај кој е под истрага и не можат да споделат информации. Меѓутоа, непосредно пред објавувањето на сведоштвата на оштетените граѓани, по повторно барање на МИА да го споделат нивниот став, кажаа дека тоа што е обврска на Градот, согласно закон, ќе биде реализирано, па така и се реализираше.

МИА иницираше одговори и го следеше случајот континуирано, од пријавата за „Измама", која беше доставена до Министерството за внатрешни работи на 23 март 2021, до оформувањето на предмет, лишувањето од слобода на агентот како и постапката која ја поведе Обвинителството и определените мерки за претпазливост за агентот, сè до обвинителниот предлог кој Основното Јавно обвинителство го објави на 2 јуни, веднаш по известувањето од МИА дека оштетените во видео изјава за нашиот медиум, ги споделија своите сведоштва, како и тоа дека самостојно се обидуваат да добијат одговори, при што се пожалија на неажурност на институциите.

Поради пресумпција на невиност од приказната е изоставен идентитетот на обвинетиот. МИА продолжува да го следи случајот. /МИА

Османи се сретна со амбасадорите на Португалија и Белгија, Пиња и Мерис

Министерот Бујар Османи се сретна со амбасадорите на Кралството Белгија, Фредерик Мерис, со седиште во Софија, а во текот на денот имаше средба и со Амбасадорот на Португалската Република, со седиште во Белград, Марија Вирџинија Мендес да Силва Пина.

На средбите беше дискутирано за европската перспектива на Македонија и можностите за нејзино унапредување во периодот што следи, имајќи ги во предвид јунските Самити на ЕУ.

На средбата со Пиња, беа разгледавме досега преземените ангажмани и напори на Македонија и Португалија, како актуелен претседавач со Советот на Европската унија, на планот на европската интеграција на нашата држава. Беше истакнато дека во изминатиот период билатералните односи се градат врз основа на блиски пријателски односи и солидно ниво на меѓусебна соработка во повеќе области.

Во разговорот со амбасадорот Мерис беше нагласено дека во периодот кој следи ја очекуваме и поддршката од Кралството Белгија, како една од земјите основачи на Европската Унија, со цел одржување на Меѓувладината конференција и формално да ги започнеме пристапните преговори за полноправно членство со Унијата. Во врска со билатералните односи, беа оценети како одлични и изградени врз основа на споделени стратешки интереси.

Средбите беа искористени да се разменат мислења и за актуелните регионални и глобални случувања и други видови на соработка, особено на полето на мултилатералата, соопшти МНР.

Џафери во Анталија се сретна со црногорскиот колега, Бечиќ

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на маргините на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ што се одржува од 21 до 23 јуни 2021 година во Анталија, оствари билатерална средба со  Алекса Бечиќ, претседател на Собранието на Црна Гора.

На средбата Џафери истакна дека земјите во регионот делат заеднички погледи во однос на потребата од зачувување на мирот и стабилноста во регионот, преку градење на добрососедски односи и унапредување на регионалната соработка. Македонија и Црна Гора ги врзува традиционално пријателство како и добри политички, културни и економски врски. Членството во НАТО и заедничката европска иднина на двете држави, дополнително ги зајакнуваат меѓусебните односи. Тој го поздрави напредокот на Црна Гора во процесот на интеграција во Европската Унија и ангажираноста на Владата на Црна Гора посветено да работи на ЕУ агендата. Во однос на интеграцијата на Македонија во ЕУ, тој укажа дека очекуваме отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Подвлече дека остануваме посветени на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија од 2017 година како добра основа за надминување на разликите. Претседателот Џафери изрази надеж дека во наредниот период ќе се интензивираат контактите и заеднички со рационален пристап ќе се успее да се врати довербата со што ќе се отворат вратите за почеток на пристапниот процес.

Претседателот на Собранието на Црна Гора, Алекса Бечиќ истакна дека односите меѓу двете држави се на високо ниво, со одржување на редовни политички консултации. Во однос на економската соработка изрази надеж дека ќе продолжат да се продлабочуваат регионалните односи како основа за поинтензивна економска соработка и пред се подобро инфраструктурно поврзување меѓу Македонија и Црна Гора.

Соговорниците разменија информации и искуства за процесот на унапредување на парламентарното работење како и подобрување на транспарентноста и одговорноста во двата парламенти со цел подобро спроведување на нивната надзорна и контролна улогата над владите, се наведува во соопштението од Собранието..

УХМР: Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Летото на северната хемисфера официјално започна утрово во 5 часот и 32 минути, додека на јужната хемисфера во исто време започна зимата.

Првата недела од летото е со најава за високи температури и до 40 степен.

притисни ентер