Горат делови од Сицилија: Се евакуираат туристите, затворен аеродромот (ВИДЕО)

Втор ден по ред, италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен.

Пожарникарите на Твитер објавија дека извршиле 250 операции за гаснење пожари во различни делови на Сицилија во последните 24 часа, од кои 50 биле само во Катанија. Сицилијанскиот град познат по својата барокна архитектура се наоѓа на источниот брег на островот, на падините на планината Етна.

Пожарите ја зафатија областа Катанија, опустошувајќи го локалното одморалиште Ла Капанина. Фотографиите од плажата објавени на социјалните мрежи покажуваат изгорени чадори и лежалки.

Покрај температурите кои достигнаа 40 степени Целзиусови, жешкиот ветер го забрзал ширењето на пожарите на целиот остров. Локалните медиуми јавуваат и за големи пожари во провинцијата Палермо.

На почетокот на неделата, пожари зафатија различни делови од јужна Европа, вклучувајќи ја Шпанија и јужните региони на Турција, и го опустошија италијанскиот остров Сардинија.

За да ги скроти пожарите на Сардинија, Италија беше принудена да побара помош од Европската унија, која во понеделникот испрати четири авиони Канадери. Повеќе од 350 луѓе биле евакуирани од опожарената област.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер