Google ќе отвори сопствен портал во Австралија, за да ја избегне обврската за плаќање

Google во наредните недели ќе го оживее својот сопствен проект за портал за вести во Австралија и веќе нарачал реклами, велат уредници на неколку помали медиуми, истакнувајќи ги обидите на дигиталниот гигант да го поткопа најавениот закон.

News Showcase треба да започне веќе во февруари и е последниот тактички потег на Google во жестоката кампања против планираниот закон со кој австралиската влада сака да го принуди технолошкиот гигант да плаќа за употреба на медиумските содржини.

Уредникот на информативниот портал „ The Conversation “, Миша Кетчел, денеска изјави дека тој бил контактиран од Гугл „за да продолжи со дискусиите за лансирање на производот News Showcase што е можно поскоро, најверојатно во февруари“.

Гугл го објави лансирањето на порталот во Австралија во јуни минатата година, потпишувајќи договори за испорака на содржини со седум мали локални медиуми, вклучувајќи го и „ The Conversation “. Проектот бил одложен откако регулаторот за конкуренција објавил закон за исплата на содржините.

Целта на предложениот закон е да се зајакне позицијата на медиумите во преговорите со дигиталните гиганти за поделба на приходите. Предлогот предвидува арбитража во случај платформите и медиумите да не постигнат договор и одлуката на арбитражата да биде обврзувачка.

Портпарол на австралискиот огранок на Гугл денеска одбил да ги коментира информациите за лансирање на информативниот портал. Два австралиски весници потврдиле дека подготвиле детали за содржината на информативниот портал, без да разговараат со дигиталниот гигант.

Извршниот директор на „Гугл Австралија“, Мел Силва, на парламентарното сослушување минатата недела рече дека компанијата ќе го повлече пребарувачот од Австралија доколку се донесе законот.

„Гугл е против плаќање за објавување на врски до статии, не против плаќање за објавување на вести“, напиша Силва на блогот.

„Во моментов, ниту една веб-страница или пребарувач не плаќа за да ги упати луѓето на врски кон други страници“, напиша Силва во својот пост. „Овој закон ќе го смени тоа и ќе го принуди Гугл да плати за врски за прв пат во својата историја“.

Австралиската влада го објави законот во декември минатата година, по истрагата што ја покажа преголемата моќ на технолошките гиганти на пазарот во медиумскиот сектор.

Таквата состојба претставува потенцијална закана за демократијата, заклучила владата.

Истрагата, меѓу другото, утврдила дека од секои 100 долари потрошени на рекламирање преку Интернет, 53 долари одат во „Гугл“, 28 долари во „Фејсбук“, а 19 долари во други медиумски компании.

На Кипар протестираат лутите христијани против нивната песна за Евровизија (ВИДЕО)

Учеството на Кипар на Евровизија предизвика гнев кај христијанските верници кои денеска протестираа пред седиштето на државната телевизија во главниот град Никозија.

Собраните ја критикуваа песната со шпанското име Ел Диабло (Ѓавол) од локалната претставничка, пејачката Елена Цагрину, бидејќи, како што објасниле, се работи за песна за ѓаволот.

Петиција против песната досега е потпишана од повеќе од 19 000 верници, а пред една недела анонимно лице се заканило дека ќе ја запали зградата на државната радио и телевизија. Кипарската православна црква исто така ја повика владата да ја повлече песната од натпреварот.

Демонстрантите пред зградата на телевизијата денеска покажаа транспаренти со натписи „No El Diablo“ и „Кипар го сака Христос“. Еден демонстрант, носејќи голем крст во рацете, се обиде да се искачи на забарикадираната врата на државната радио и телевизиска станица за да влезе во зградата.

Локалниот весник пишува дека полицијата, која ги надгледувала демонстрациите, сè уште не морала да интервенира.

И покрај реакциите на дел од населението, државната телевизија одлучила да го поддржи заминувањето на избраната песна на Евровизија.

„Песната не е за оддавање почит на ѓаволот, туку за жена која се обидува да се ослободи од лош, злобен човек“, објаснуваат во објавата на јавната телевизија, а песната е поддржана и од владата во Никозија.

Добрата вест е што кипарската претставничка Елена Цагрину станува сè попопуларна и до вечерва нејзината песна има милион прегледи на ЈуТјуб.

За Си-Ен-Ен изјавила дека таа и членовите на нејзиниот тим се посветени на нивната цел, а тоа е да го претстават Кипар на Евровизија, што се одржува во Ротердам од 18 до 22 мај.

Мицкоски на Инфективна, но со ненапуштен политички дух

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицскоски , кој е на Инфективната клиника поради коронавирусот попладнево со реакција на ставот на Зоран Заев за влез на опозицијата во власта , но под услов тој да си поднесе оставка.

По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци, закани, уцени, менуваа изборен законик на пет минути пред почеток на кампања, во услови на пандемија, карантин, пакети, ја задожија државата за повеќе од една милијарда евра, пљачкаа и пљачкаат сѐ уште и што ли уште не...

Денес ги видовме со сета своја немоќ како на отворена сцена се обидуваат византиски убедени од своите лакеи (поранешни високи функционери на опозицијата) како се препелкаат нудејќи поделба на власта ама јас да не сум бил дел од истата бидејќи со мене немало договор, не сум бил добар соговорник.

И тука ДА прв пат се сложувам со Зоран Заев, јас немам концесија и не должам никому ништо, единствено му должам на мојот народ, на Македонците , на граѓаните на Македонија, на пратеничката група од коалицијата За обнова на Македонија, ИК, ЦК, општинските комитети, месните комитети, униите на ветерани, млади, жени, на активистите, симпатизерите што покажаа единство, цврстина, борба, жар, карактер, пркос, инает и пред се желба и се ќе сторам ним да им се оддолжам.

Имам една порака до вас, господа од власта, заедно со вашите лакеи, за мене денес е исклучително тежок ден. Пеколно тежок ден бил деветтиот најтешкиот, се борам со болеста, тешко дишам, а главата ми пука од температура, но имам јас енергија, мотив и волја и за борба со вас.

Ова го пишувам од собата во инфективната клиника со сиот револт во себе што и направивте на Македонија. Има начин да се спасите од мене, да не се разбудам утре или денот потоа и тогаш можеби ќе ви биде полесно да пронајдете соодветен соговорник.

Но, тој филм нема да го гледате и ви ветувам дека ќе се изборам со болеста, ќе излезам од инфективна, а потоа не чека многу работа...

Сметот мора да се измете, ама најпрвин од сопствениот двор!

И овие од власта ако мислат дека има најмали шанси за пакт со криминал и криминалци, тоа нема да се случи. Ќе бидете победени, тоа ви го ветувам.

Македонската пролет доаѓа!., напиша Мицкоски на ФБ.

Хаос во Виена: Илјадници на протест против мерките (ВИДЕО)

Околу 15.000 противници на сегашните епидемиолошки мерки, како и приврзаници на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), попладнево ги блокираа улиците во центарот на Виена.

Иако полицијата ги забрани собирите, илјадници луѓе сепак излегле на улиците во знак на протест против мерките за заклучување.

Тие најпрво се собрале во центарот на Виена, од каде се упатија кон Пратер, каде се одржа состанок на ФПО, на кој, меѓу другите, зборуваше шефот на Клубот на либерални парламенти, Херберт Кикл.

Кикл ја обвини владата на канцеларот Себастијан Курц дека со своите постапки „танцува на работ на лудило“.Тој посочи дека забраната за демонстрации е апсолутно неуставна со цел да се замолчат неистомислениците.

Австриската полиција беше присутна на улиците со голем број, а во неколку наврати ги растера собраните граѓани на повеќе места, поднеле обвиненија, а неколку лица биле уапсени или приведени, вклучувајќи го и еден од главните организатори, Мартин Рутер.

Бројни членови против мерките пристигнале на собирот во Виена со автобуси од различни делови на Австрија.Полицијата цело време ги повикувала граѓаните да не присуствуваат на демонстрации кои не се дозволени.

Поради протестните поворки, трамваите во самиот центар на градот биле привремено укинати.

притисни ентер