Големата побарувачка за лажни Ковид-19 пасоши го вклучи алармот,се продаваат за 12 долари

Лажните пасоши за вакцинација против коронавирус се продаваат преку Интернет во брзорастечката измама што ги вознемири властите, додека земјите одобруваат документи за заживување на патувањата и нивните економии, велат експертите за сајбер безбедност.

Од Исланд до Израел, голем број земји започнале да ги укинуваат ограничувањата за карантин за луѓето кои можат да докажат дека биле вакцинирани - дозволувајќи им да ги посетуваат местата за одмор или да ги преминат границите ако покажат документи за вакцинација.

„Луѓето се обидуваат да го заобиколат тоа со создавање лажни документи, суштински ставајќи ги во опасност животите на другите“, рече Бену Арора, основач на фирмата за сајбер разузнавање Cyble, вом интервју за Ројтерс.

„Постојат стотици веб-страници на темната мрежа каде што се продаваат овие документи ... по цена на кикирики“, рече тој.

Темната мрежа е дел од интернетот што е надвор од опсегот на пребарувачите, каде корисниците се главно анонимни и главно плаќаат со криптовалути како што е биткоинот.

Лажните документи за вакцинација може да се купат за помалку од 12 американски долари, рече Арора, додавајќи дека бројот на барања е зголемен од крајот на февруари.

Одед Вануну од компанијата за сајбер безбедност Чек Поинт,истражувачите во фирмата пронашле бројни темни веб-реклами кои нудат документи, наводно, издадени во САД, Русија и други земји.

„Има голема побарувачка за тоа“, рече тој.

Фалсификати се појавиле и на регуларните веб-страници и платформи за е-трговија, рече Чад Андерсон, виш истражувач за безбедност во фирмата за разузнавање преку Интернет,DomainTools.

Минатата недела, 45 јавни обвинители од Соединетите држави потпишале писмо во кое ги повикуваат раководителите на Twitter, eBay и Shopify да преземат итни мерки за да спречат нивните платформи да се користат за продажба на лажни картички за вакцинација против ковид-19. „Лажниот и измамнички маркетинг и продажбата на лажни картички за вакцини го загрозуваат здравјето на нашите заедници, го забавуваат напредокот во зачувување на нашите жители од вирусот и ги кршат законите на многу држави“, се вели во писмото.

ЕБај соопшти дека презема значителни мерки за блокирање или брзо отстранување на предметите што изнесуваат лажни здравствени тврдења, вклучувајќи картички за вакцинација.

Твитер соопштил дека продажбата на лажни картички не е дозволена на страницата и презеле „мерки за спроведување“ кога ќе се идентификуваат прекршоците. Shopify не одговориле веднаш на барањето за коментар.

Неколку дена претходно, ФБИ ги повика луѓето да не објавуваат фотографии од нивните картички за вакцинација на социјалните мрежи, предупредувајќи дека информациите може да ги користат измамниците за фалсификување документи.

Андерсон од DomainTools рече дека фалсификувањето хартиени документи станало „толку лесно“ во денешно време.

„Тривијално е, особено со алатките за уредување што ги имаме денес“, рече тој.

Вануну изјавил дека за да се направи фалсификувањето потешко, картичките за вакцинација треба да бидат дигитално потпишани со шифрирани клучеви со користење на систем QR-код сличен на тој што е усвоен во Израел.

Откако ќе бидат скенирани, кодовите откриваат информации за вакцините, како и името на имателот - да се проверат во согласност со личните документи. Но, за меѓународно патување, таквиот систем ќе бара земјите да ги споделуваат податоците, рече тој.

Кина, Бахреин и уште неколку нации веќе вовеле пасоши за вакцини, а Јужна Кореја и Европската унија исто така објавија планови за дигитални документи, објави Ројтерс.

Кардашијан во жешки пози со новото момче, рокерот ја објави снимката (ВИДЕО)

Рокерот Тревис Баркер ги изненади следбениците со нови објави на својот Инстаграм профил.

Баркер и го честитал роденденот на Кортни Кардашијан и истакнал колку ја сака, а за да му покаже на светот колку се заљубени, тој објави серија фотографии од нив заедно и едно видео во кое таа му го цица палецот. На фотографиите, двојката се гушка и се бакнува, а на една Тревис ја држи ногата на Куртни, додека дел од нејзиниот гол задник исто така влегол во кадарот.

Објавата предизвика голем број коментари. Некои му честитаат на парот за нивната љубов, додека некои, како пејачот Чарли Пут, го изразија своето изненадување со објавата на рокерот.

Патем, гласините за врската помеѓу Кортни и Тревис започнаа на почетокот на оваа година, а парот го потврди тоа неколку недели подоцна, исто така со објава на Инстаграм.

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

Соединетите држави ќе се борат против климатските промени или „нема да остане ништо“ од нашата планета, рече американскиот државен секретар, ветувајќи дека ќе изврши притисок врз другите држави да ја намалат зависноста од јаглен.

Пред виртуелниот самит за клима во четврток и петок,чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден, Антони Блинкен треба да одржи говор по повод враќањето на Вашингтон по повлекувањето на администрацијата на Доналд Трамп

„Ако Америка не го води светот во управувањето со климатската криза, нема да остане многу од нашата планета“, треба да нагласи државниот секретар според деловите на говорот што им се достапни на медиумите, пренесува Франс прес.

„Ако успееме во ова, ќе ја искористиме најголемата можност за генерациите да создадеме квалитетни работни места, да изградиме поправедно, поздраво и поодржливо општество и да ја заштитиме оваа прекрасна планета“, треба да додаде тој.

Иако минатата недела Соединетите Држави потпишаа заедничка декларација со својот главен стратешки противник Кина и ветија дека „ќе соработуваат во справувањето со климатската криза“, Блинкен најавува натпреварување.

"Во моментов доцниме. Кина е најголем производител и извозник на соларни панели, ветерници, батерии и електрични возила. Таа поседува третина од светските патенти за обновлива енергија".

„Ако не го надополниме доцнењето, Америка ќе ја пропушти можноста да ја обликува светската климатска иднина според нашите интереси и вредности и ќе изгубиме безброј работни места за Американците“, ќе рече американскиот државен секретар.

Во таа борба, Антониј Блинкен особено ќе го потенцира притисокот што треба да се изврши врз земјите зависни од јаглен.

„Кога земјите продолжуваат да зависат од јаглен, да инвестираат во нови централи на јаглен или да дозволат уништување на шумите, Соединетите држави и партнерските земји ќе ги предупредат на штетноста на ваквите активности.“

Кина, најголемиот светски производител на стакленички гасови, е одговорна за околу половина од светското производство на електрична енергија од јаглен, што е една од главните сопирачки во борбата против затоплувањето.

Но, ова прашање е чувствително и во САД, поранешниот претседател Трамп кој ја повлече земјата од Парискиот климатски договор, беше поборник на производителите на јаглен, иако побарувачката на САД за јаглен постојано се намалува.

Џо Бајден ги врати САД на договорот на првиот ден од неговиот мандат.

Се засилува ли тимот на „Сексот и градот“ по желба на Сара Џесика Паркер

Актерката Сара Џесика Паркер сака британскиот заводник Хју Грант да се појави во новите продолженија на серијата „Сексот и градот“.

Според странските медиуми, Паркер сака машка sвезда во серијата и дава се од себе за да го убеди Хју Грант да им се придружи на нивната екипа.

„Сара Џесика сфати дека треба голема, навистина голема, машка sвезда да се приклучи на повторната средба на „Сексот и градот“ за да помогне во олеснувањето на отсуството на Ким Катрал, и потенцијално и на Крис Нот, со кого сè уште преговара за враќање и за чија специфична улога сè уште се расправа “, изјавил извор близок на актерката за „Мирор “.

Новата сезона на „Сексот и градот“ се вика „И само така...“ и ќе има десет епизоди. Сара Џесика Паркер ќе биде во улогата на познатата Кери, а со неа во новите продолженија ќе се појават и Кристин Дејвис како Шарлот и Синтија Никсон како Миранда.

Хју Грант и Сара Џесика Паркер работеле заедно неколку пати. Тие прво соработувале во далечната 1996 година во трилерот Extreme Measures, а подоцна и во романтичната комедија „Што има ново со Морганови?“

притисни ентер