Главниот американски епидемиолог: Занемарувањето на препораките е рецепт за катастрофа

Ненадејниот скок на бројот на ново заразени со ковид-19 во САД во најголем дел е предизвикан од игнорирање на препораките за одржување растојание и маски за носење, рече главниот експерт на Управата за инфективни болести на САД.

Дневниот скок на случаи на инфекција е најизразен во јужните и западните сојузни држави, кои не ги следеле препораките на здравствените власти да почекаат да падне бројот на заразени пред да се отвори економијата.

„Тоа е рецепт за катастрофа“, изјави Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, за телевизијата Си-Ен-Ен.

„Сега ги гледаме последиците од ширењето на заразата во заедниците што е многу потешко да се запре отколку ширењето во познати локации, како што се затворите, старечките домови или погоните за преработка на месо“, рече Фаучи за Си-Ен-Ен.

Заразени од коронавирус во САД има повеќе од 2,5 милиони, а повеќе од 125.000 луѓе починале од ковид-19, според „Ројтерс“ и тие бројки се највисоки во светот.

Во светски рамки, бројот на починати од пандемијата на „ковид-19“ вчера надмина половина милион.

Калифорнија вчера нареди затворање на голем број барови, прв голем чекор наназад во напорите за повторно отворање на државната економија, а претходно во петокот Тексас и Флорида наредија затворање на сите барови. Аризона и Џорџија забележаа рекордно зголемување на бројот на нови инфекции минатата недела.

Здравствените власти на САД размислуваат „брзо да ги опфатат оние заедници на места каде што нагло се зголемува бројот на заразените, за да се утврди степенот на епидемијата, да се идентификуваат заразените и да побараат од нив да останат доброволно во карантин“, рече Фаучи.

Фаучи изјави дека е оптимист во врска со можноста за добивање на вакцината до крајот на годинава, но предупреди дека ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна.

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вчера ги замоли Американците да носат маски за време на посетата на Тексас. Самиот Пенс носеше маска што претставува значаен пресврт за администрацијата на републиканскиот претседател Доналд Трамп , кој одбива да го покрие лицето во јавност.

Европратеникот, фатен како бега преку олук од геј-оргија , ја напушти и партијата на Орбан

Унгарскиот политичар Јозеф Шајер ја напуштил владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, откако се обидел да избега од хомосексуална оргија при полициска рација во Брисел, бегајќи преку олукот.

Орбан за весникот Magyar Nemzet изјави дека постапката на Шајер „не може да биде оправдана“ и дека е во спротивност со вредностите на Фидес, која што се претставува како приврзаник на традиционалните христијански и семејни вредности.

Шајер е еден од основачите на Фидес и бил соработник на Орбан повеќе од 30 години.

Тој бил водечката сила на Фидес во Европскиот парламент и одиграл клучна улога во измената на унгарскиот устав по победата на Орбан на изборите во 2010 година.

„Дејствата на нашиот колега Јозеф Шајер се некомпатибилни со вредностите на нашето политичко семејство“, рече Орбан.

"Ние нема да ги заборавиме или отфрлиме неговите 30 години работа, но неговиот чин е неприфатлив и не може да биде оправдан. Тој ја донесе единствената можна соодветна одлука кога се извини, поднесе оставка како европратеник и го напушти Фидес", додаде Орбан.

Шајер во неделата поднел оставка од функцијата европратеник и во изјавата во вторникот им се извинил на семејството, колегите и гласачите, велејќи дека жали што ги прекршил белгиските мерки против коронавирусот.

Околу 20 лица, вклучително и Шајер и засега непознати дипломати, биле казнети за присуство на приватна забава во петокот вечерта на која имало секс, дрога и алкохол. Полицијата открила дрога во близина на Шајаер.

"Не користев дрога, им реков на полицајците дека сум подготвен да одам на тест за дрога. Полицијата соопшти дека е пронајдена една пилула екстази, но не е моја, немам идеја кој ми ја наместил", рече тој.

Политичките аналитичари веруваат дека инцидентот може да му наштети на Орбан, чија конзервативна влада ги застапува христијанските и семејните вредности и ја зајакнува својата реторика против ЛГБТ заедницата.

Инцидентот избил во чувствително време за Орбан, кој е во расправија со Брисел околу условот на долгорочниот европски буџет со почитување на владеењето на правото.

Унгарија и Полска ставија вето на буџетот , во кој другите земји на ЕУ гледаат спас од кризата.

Атрактивна фудбалска судијка ужива на плажа во божиќно издание (ФОТО)

Атрактивната италијанско-американска манекенка, 38-годишна Клаудија Романи ужива во радостите на Божиќ.

Згодната Италијанка поради својата кариера се преселила од родната земја во Данска, подоцна замина во Велика Британија, а во последно време поминува време уживајќи на плажите во Мајами.

Оваа секси манекенка, која се појавила на насловните страници на магазините GQ и Maxim, а FHM ја рангира меѓу 100-те најсекси жени во светот во 2006 година, живее во Мајами, Флорида од 2010 година, а минатата година стана американски државјанин. Сега, пак, папараците ја фатија на песочната плажа во божиќно издание.

Таа носи црно-виолетово бикини со кое комбинира виолетова капа на Дедо Мраз.

Освен како модел, оваа секси Италијанка работи и како фудбалски судија, имено, има лиценца и може да суди во елитниот ранг на италијанскиот фудбалски шампионат. Претходно, таа едноставно објасни што ја привлекло кон судењето:

- Трчањето на терен со играчите и донесувањето одлуки е едноставно неодолива можност - изјави атрактивната фудбалска судијка која е ревносен поддржувач на клубот од Милано.

Волшебната Клаудија учествувала во француското реално шоу „Тајна приказна“ пред пет години, често истакнува дека е вегетаријанка и се фали како зборува шест јазици. Во слободното време, таа сака да предвидува спортски резултати и тоа го прави во долна облека.

Романи претходно и била позната на јавноста како поранешна девојка на легендарниот пензиониран фудбалер Пипо Инзаги, а денес е свршена за Крис Веховац, кој е одговорен за нејзините бројни секси фотографии.

Селена Гомез е во тајна врска со познат кошаркар?!

Откако минатиот месец биле видени на вечера во францускиот ресторан Лусиен во Њујорк, некои медиуми и социјални мрежи објавија нова романса помеѓу пејачката Селена Гомез (28) и кошаркарот Џими Батлер (31).

„Тие дефинитивно изгледаа како да се на романтична средба“, велат очевидци, според „Page Six“.

Играчот на Мајами Хит пред Селена бил со манекенката Кејтлин Новак со која ја има едногодишната ќерка Рајли - се чини дека поранешните партнери останале во добри односи дури и по раскинувањето, бидејќи Кејтлин е видена како го слави успехот на Батлер во финалето на НБА во септември.

Во меѓувреме, Гомез во септември изјави дека пандемијата на коронавирус целосно и го запрела љубовниот живот.

Да потсетиме, таа некогаш го сакаше колегата Ник Џонас, со години беше во бурна врска со пејачот Џастин Бибер, а по него беше видена со раперот The Weeknd.

Дали има вистина во гласините за романса со кошаркарот, ќе покаже времето - досега ниту Селена ниту Џими не ги потврдиле или негирале медиумските шпекулации.

притисни ентер