Глад во Авганистан: Луѓето си ги продаваат ќерките или бубрезите (ВИДЕО)

Авганистанците им даваат апчиња на своите прегладнети деца за да ги заспијат, а некои ги продале своите ќерки или органите за да преживеат.

Втората зима откако Талибанците се вратија на власт и е прекината помошта од странство, милиони Авганистанци се на работ на глад, пишува Би-Би-Си. „Нашите деца постојано плачат и не спијат. Немаме храна“, рекол Абдул Вахаб. „Значи, ајде да одиме во аптека, да купиме апчиња и да им ги дадеме на нашите деца за да можат да спијат“, додаде тој.

Тој живее недалеку од Херат, третиот по големина град во земјата, во населба со илјадници мали куќички од кал, која расте со децении и е полна со луѓе кои морале да ги напуштат своите домови поради војна и природни катастрофи. На прашањето колку од нив им даваат апчиња на децата за да ги смират, тој вели: „Многу, сите ние“.

Гулам Хазрети извадил неколку таблети од џебот. Тоа бил седативот алпразолам, кој вообичаено се препишува за лекување на анксиозни нарушувања. Има шест деца, најмалото има една година. „Дури и нему му давам“, рече тој. Други имаат апчиња кои се препишуваат за лекување на депресија и анксиозност.

Лекарите велат дека таквите лекови, кога се даваат на деца кои се неухранети, може да предизвикаат оштетување на црниот дроб и низа други проблеми како што се хроничен замор и нарушувања на спиењето и однесувањето. Повеќето семејства имаат само неколку парчиња леб дневно, продолжува Би-Би-Си. Една жена рече дека наутро јадат сув леб, а навечер го потопуваат во вода за да биде влажен.

ОН предупредиле дека во Авганистан се случува хуманитарна катастрофа. Иако Авганистанците се борат со години, кога Талибанците ја презедоа власта во август минатата година без меѓународно признавање на новата де факто влада, странските фондови што се влеваа во Авганистан беа замрзнати, предизвикувајќи економски колапс што ги остави мажите без работа.

Амар, што не е неговото вистинско име затоа што сакал да остане анонимен, вели дека пред три месеци имал операција за отстранување на бубрегот и покажал лузна која му поминува низ стомакот од предниот дел на телото до задниот дел.

Тој е во своите дваесетти години, во цутот на својот живот. „Немаше излез. Слушнав дека можеш да продадеш бубрег во локална болница. Отидов таму и им кажав дека сакам. Неколку недели подоцна добив телефонски повик и ме замолија да дојдам во болницата“, кажа.

За ова на Амар му биле исплатени околу 3.100 долари, од кои повеќето отишле да ги исплати парите што ги позајмил за да купи храна за своето семејство. Би-Би-Си запознале и млада мајка која рекла дека го продала својот бубрег пред седум месеци - морале да го вратат долгот, а таа добила уште помалку пари за тоа.

„Сега сме принудени да ја продадеме нашата двегодишна ќерка. Луѓето од кои позајмивме нѐ малтретираат секој ден, ни велат да им ја дадеме нашата ќерка ако не можеме да им ги вратиме парите“, вели таа.

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер