Ѓорѓиевски: Припор го менува својот изглед

Припор го менува својот изглед, по 30 години освен реконструкција на игралиште ќе се асфалтираат 11.000 м2 улици.

Најпрво да се заблагодариме на Вашиот интерес и присуство денеска на увид на нашите активности овде во Припор каде што се наоѓаме практично. На мое огромно задоволство денеска со мене е и претседателот на најголемата политичка партија и претендент за нареден премиер во државата, професорот Христијан Мицкоски.

Денеска правиме увид на градежни активности овде во Припор каде што практично 30-тина години наназад немаше никакво придвижување, ниту пак градежни активности. На игралиштето на кое што стоиме сите, на кое што се врши реконструкција 30 години не е народски кажано шајка закована, а сега го модернизираме целосно односно вршиме целосна реконструкција на истото.

Исто реконструкција правиме и на улицата која што е непосредно до игралиштето, а останатиот простор околу црква горе го оплеменуваме со ново детско катче. Така да ќе нуди ова место овде простор за рекреација за сите категории на наши сограѓани овде од Припор.

Истовремено работиме на сите практично улици во Припор каде што имаше потреба за санација на истите. Веќе две ги завршивме, тоа е улица 21 и улица 23. Работиме во моментов на улица 25, а во наредниот период како што споменав ќе работиме на останатите потези или вкупно повеќе од 11.000 метри квадратни асфалтирање ќе има овде во Припор.

Пропратно со сето тоа, онаму каде што работиме на улиците, а каде што има потреба за промена на дотраена и стара водоводна или канализациона мрежа и тоа го земаме во предвид и истото се санира.

Тоа значи дека Припор за неколку недели од денес ќе добие сосема нов изглед и подобри услови за живеење на нашите сограѓани.

Освен во Припор работиме и во с. Драчево, населба Драчево. Во населба Драчево работиме на улицата „Славка Димкова“ која што е некаде околу километар и двесте метри улица. И на истата и следи целосна реконструкција, нови тротоари ги уредуваме таму. Истовремено во с. Драчево каде што после 30 години го обезбедивме „Илија Ристески“ тоа е еден потег добро познат за Драчевци, го обезбедивме водоснабдувањето за жителите таму, за повеќе од 250 домаќинства. После 30 години добија вода таму за пиење.

Сега сме во фаза каде што откако ја завршивме оваа работа со водоснабдувањето, ги реконструираме улиците околу 11.000 м2 исто работиме и во моментов во 11-ти Октомври бараки. Работиме и во останатите населби. Во тек се два мега парка кои што ги правиме во моментов, едниот е на повеќе од 30.000 м2 во 11-ти Октомври бараки, каде што споменав дека улиците ги реконструираме. И истовремено во Драчево правиме еден ултра модерен, современ парк на повеќе од 10.000 м2. И така да имаме поприлично набиена агенда како општина, имаме доста проекти и ни следи како што знаете работно лето, работна есен. Ќе имаме многу проекти, многу што да сработиме наредниов период. Сме спремни и имаме добар тим, сакам и да се заблагодарам и на советниците за апсолутната поддршка која ја имаме досега, јас и сите вработени во Општината. Така што би ни било драго на сите настани вака да се појавите и Вие како медиуми и да ни ја дадете поддршката во она што го правиме за нашите сограѓани.

Орце Ѓорѓиевски, градоначалник на општина Кисела Вода

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Преку беби монитор „ја уловил“ сопругата, па се шокирал кога видел со кого е во кревет (ВИДЕО)

Деклан Фулер, 22-годишен Велшанец, тврди дека на „бејби мониторот“ ја фатил сопругата во интимна врска со татко му, по што решил да се разведе.

Деклан бил во брак со Стефани (22) со која ја има двегодишната ќерка Вилоу. Минатиот септември парот му дозволил на таткото на Деклан, Дарен (44) да се пресели во нивниот дом во Велика Британија, каде што се случила наводната афера.

Овој Велшанец тврди дека бил на работа денот кога сопругата го изневерила и решил да го провери „бејби мониторот“ на својата ќерка на мобилниот телефон. На видеото видел како Стефани оди во спалната соба со својот свекор за да се препушти на попладневната забава.

- Болно е, не е нормално - како можеше татко ми да ми го направи ова?, праша вознемирениот Деклан.

Вели дека тоа целосно го откачило и дека едвај го задржал бесот.

- Да не се вразумев, не знам што ќе му направев на татко ми - рече тој.

Кога се соочија со инкриминирачки докази, Стефани и Дарен негираа дека направиле нешто погрешно. Наместо тоа, тие тврделе дека едноставно биле во спалната соба за заедно да ги гледаат Симпсонови.

Деклан не поверувал во тоа објаснување и веднаш раскинал со сопругата, а таа веднаш започнала романса со бившиот свекор.

- Не го изневерив Деклан. Дарен и јас почнавме врска една недела откако Деклан ме отфрли, тврди Стефани.

Во неверојатен пресврт, Стефани сега е бремена со близнаци, чиј татко е нејзиниот поранешен свекор.

- Жал ми е за тие деца; тие доаѓаат во многу скршено семејство, рече Деклан, додавајќи дека неговата ќерка ќе биде и полусестра и братучетка на близнаците што наскоро ќе се родат.

И покрај неговото скршено срце, Деклан вели дека успева да ги игнорира семејните расправии.

- Се чувствувам изневерено, но подобро ми е без нив двајца, рече тој.

МААЕ предупредува: Украинската нуклеарка Запорожје три месеци е без резервно напојување

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е без надворешно резервно напојување, поради што е исклучително ранлива, предупреди шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Постројката се потпира на еден преостанат оперативен далновод од 750 киловолти (kV) за надворешна електрична енергија потребна за ладење на реакторот и другите основни нуклеарни и безбедносни функции, соопшти МААЕ. Пред конфликтот, електраната имаше на располагање четири такви далноводи. Општата ситуација на електраната останува многу неизвесна и потенцијално опасна, рече Гроси.

Кревката ситуација со електрична енергија на централата останува извор на длабока загриженост и, како што покажуваат новоформираните принципи на МААЕ, има потреба од зголемени напори за да се обезбеди постабилно и попредвидливо надворешно снабдување со електрична енергија, додаде шефот на МААЕ. Електраната со шест реактори беше окупирана од руските сили во март минатата година.

Се шират гласини дека бракот на Натали Портман е во криза- сопругот ја измамил со 25 годишна

Натали Портман и нејзиниот сопруг, француски балетан Бенџамин Милепид наводно се во брачна криза откако се дознало дека ја изневерил со 25-годишна Французинка, изјавија извори за Page Six.

Изворот тврди дека парот минатата година одлучил да живее одвоено, но дека се уште се трудат да го спасат бракот, а на крајот на мај биле снимени како уживаат на концертот на Бијонсе.

Нивниот брак наводно е на работ на колапс откако францускиот магазин Voici објави фотографии од 45-годишниот поранешен балетан како се дружи со 25-годишната активистка за клима, Камил Етјен, пријателка на Грета Тунберг.

"Тие не раскинаа и се обидуваат да ги средат работите. Бен прави сѐ за да ја натера Натали да му прости. Тој ги сака неа и нивното семејство", тврди изворот, додавајќи дека актерката е позната по тоа што ја чува приватноста и дека сега најважно и е да ги заштити своите деца.

Американските медиуми пишуваат дека проблемите во бракот биле јавна тајна за време на снимањето на нејзиниот нов филм, кој се снимаше во ноември минатата година, а на промоцијата на филмот во Кан дошла без сопругот.

Да потсетиме дека Портман и Милепид се запознаа во 2009 година на снимањето на филмот Black Swan, за кој тој ја направи кореографијата. Тие се венчаа во 2012 година и имаат две деца, 12-годишниот син Алеф и 6-годишната ќерка Амалија.

притисни ентер