Ѓоргиевски: Кузмановска ги нема прикажано во анкетен лист приходите кои нејзиниот сопруг ги заработил од фирмата Енерџи винд

Наместо живот за граѓаните, Зоран Заев во овие три години си донесе пари и луксуз за себе и најблиските соработници, а на граѓаните им донесе беда.

Цветанка Иванова не единствената пратеничка на Заев кон која бил дарежлив со доделување привилегии и тендери на семејните фирми. Семејната фирма за производство на електрична енергија на пратеничката Катерина Кузмановска исто така милионски се офајдила од Заев. Во октомври 2017, 4 месеци по доаѓањето на власт на Заев, Митко Кузмановски, сопругот на Катерина Кузмановска влегува како сопственик на фирмата Енерџи Винд од Струмица, фирма основана од неколку бугарски фирми на нивната домашна адреса, кои по влезот на Кузмановски излегуваат од сопственичката структура на Енерџи Винд.

По преземање на фирмата од Митко Кузмановски истата почнува да работи со “полна пареа”

Во 2017 година ЕНЕРЏИ ВИНД остварува ВКУПЕН ПРИХОД од 367.693.367 ден или над 6 милиони евра. Тоа е за 8 пати повеќе од приходите на фирмата пред да биде во сопственост на Кузмановски. ОСТВАРЕНАТА ДОБИВКА за таа година изнесува 3.701.694 денари.

Во 2018 година, кога Кузмановска треба да гласа промена на името, семејната фирма уште повеќе се засилува и остварува уште поголем вкупен приход од 760.642.559 ден или над 12 милиони евра.

Во овие 2 години (2017 и 2018 год) кога СДСМ е централна власт, сопругот на пратеничката Катерина Кузмановска остварува огромни приходи. Овие приходи таа ги нема пријавено во анкетниот лист за имотната состојба за избраните и именуваните функционери.

На 19.10.2018 година само навидум настанува промена на седиштето и сопственичката структура на ЕНЕРЏИ ВИНД. Митко Кузмановски излегува од сопствеништвото, а како сопственик во фирмата влегува БГМК Инженеринг од Струмица чиј управител е Христо Јануцев. Тоа шт боде очи е дека БГМК Инженеринг е основана со седиште на домашната адреса на Катерина и Митко Кузмановски. Освен тоа, еден од основачите на БГМК е и самиот Митко Кузмановски со уште една фирма Земјоделие север ДОО од Плевен, Бугарија.

На 29.10.2018 година од сопственик во БГМК излегува Митко Кузмановски. На 05.11.2018 година фирмата ЕНЕРЏИ ВИНД ја превзема фирмата БГМК која е загубар и во 2018 година, оставрува приход од 12 ден и пријавува загуба од 22.418 ден.

Ова е уште еден пример како Заев ја ограбува државата и им носи „живот“ на неговите најблиски соработници.

Дали излегувањето на Митко Кузмановски е само фрлање прав во очи за да се прикрие сопствеништвото во случај кога и новата фирма е адресирана на домашната адреса на пратеничката на Заев ?

Дали огромното зголемување на вкупниот приход на Енерџи винд во 2017 и 2018 година, се должи на политичкиот ангажман на пратеничката Катерина Кузмановска и доаѓањето на СДСМ на власт?

Зошто основачкиот влог при преземање на фирмите и остварените приходи на Митко Кузмановски не се прикажани во анкетниот лист на за имотна состојба на Катерина Кузмановска пратеничка во собранието на Република Македонија?

Како фирма загубар со остварени 12 ден. Приход во 2018 година, купува успешна фирма која за истиот период остварила вкупен приход од 12 милиони евра?

Почитувани,

Зоран Заев изминативе години докажа само дека може повеќе да краде, да рекетира и да се богати. Мора да ставиме крај на овој грабеж. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Силен земјотрес од 6,8 степени ја погоди Аргентина (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и геолошки науки (ГФЗ).

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Главниот бил проследен со уште најмалку пет последователни земјотреси што ги потресоа зградите, но засега нема извештаи за повредени и не е издадено предупредување за цунами.

Последователните потреси се движеле со јачина од 3,5 до 5 степени, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Објави од социјалните мрежи покажуваат како се тресат домови и згради, а сеизмичката активност предизвикала пукнатини на патиштата, додека шишиња паѓале од полиците на продавниците.

Гувернерот на Сан Хуан, Серхио Уњак, го повика населението да остане смирено и да контактира со соодветните служби доколку им треба помош и да се јават на 911.

„Да ги примениме во пракса сите потребни мерки што ги научивме“, рече тој.

ЕМСЦ објави дека земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала се случил во 23:46 минути по локално време (3,46 UTC) на 41 километар југо-југозападно од Сан Хуан, град со 447 000 жители.

Новата прва дама на САД ќе продолжи да работи како професорка

Џил Бајден е добро запознаена со светот на врвната политика, а по победата на нејзиниот сопруг Џо, поранешната втора дама на САД ќе има можност да ја модернизира улогата на прва дама за 21 век со задржување на професорската позиција.

„Повеќето американски жени го балансираат деловниот и приватниот живот, но на првите дами никогаш не им било дозволено да го сторат тоа“, вели Кетрин Џелисон, професор по историја на Универзитетот во Охајо.

„Сепак, можеби дојде време повеќето Американци да се чувствуваат пријатно со првата дама која не е достапна 24 часа на ден во Белата куќа.

Џил Бајден со години е доверлив советник на нејзиниот осум години постар сопруг.

Како прва дама, таа се очекува да работи во областа на образованието и повторно да ги започне Здружените сили, воена мисија за обединување на семејството што таа и Мишел Обама ја иницираа во 2011 година.

Бајден е исто така професор, мајка, баба и поткрепа што го турка Бајден напред по трагедијата што го погоди пред скоро пет децении.

Незамисливото му се случило на Џо Бајден во 1972 година - неговата сопруга и ќерката загинале во сообраќајна несреќа. Тој останал сам со два сина кои биле повредени.

Џил Џејкобс е родена во 1951 година и пораснала во предградие на Филаделфија. Нејзиниот татко од службеник во банка станал нејзин менаџер, а нејзината мајка била домаќинка.

Џил се разведувала од првиот сопруг кога го запознала Бајден, вдовец, кој секојдневно патувал од Делавер до Вашингтон, каде што работел како американски сенатор.

Двојката се венчала во 1977 година, а Џил станала мајка на неговите синови Хантер и Џо. Семејството Бајден има и ќерка Ешли, родена 1981 година.

Додека го подигнувала семејство, Бајден добила две магистерски студии. Таа исто така има докторат по образование и сега предава на Универзитетот во Вирџинија.

„Таа нè врати на нозе“, рече Бајден во видео порака во август на демократска конвенција, додека опишувал колкаво влијание имала Џил врз семејство обележано со трагедија. „Таа е неизмерно силна и лојална“, рече тој.

Бајден стана втора дама во 2009 година, кога нејзиниот сопруг стана потпретседател за време на мандатот на Барак Обама. Таа присуствувала на важни настани со првата дама Мишел Обама.

И сега, во третата трка на Бајден за Белата куќа, Џил била една од неговите најефикасни и најмоќни замени.

Таа неуморно ја водела кампањата за нејзиниот сопруг, обиколувајќи ги Ајова и Њу Хемпшир и изборните фронтови како Флорида и Мичиген, главно на помали настани.

Таа често го претставувала својот сопруг како кандидат кој најдобро им одговара не само на умерените демократи, туку и на независните и републиканците кои биле разочарани од Трамп.

Во март, таа се најде во улога на заштитник на еден настан во Лос Анџелес кога драматично го бранела својот сопруг од двајцата демонстранти кои и се нафрлија на сцената.

„Добро сме“, рече таа со мирен глас.

Во својот говор на конвенција од училница во средно училиште во Вилмингтон, каде предавала англиски јазик во 90-тите години на минатиот век, таа ги истакна карактерот, способноста и срцето на нејзиниот сопруг.

Таа рекла дека нејзиниот сопруг е снаодлив во неволји и верува дека тоа е квалитет што може да го поврзе со милиони американски семејства кои страдаат од пандемијата, масовните отпуштања и расните тензии.

„Како да составите скршено семејство? На ист начин како што составувате цела нација“, рече Бајден. "Љубов, разбирање и мали дела на сочувство. Храброст. Непоколеблива вера", додаде поранешната втора дама.

Бајден, која жестоко го заштитувала семејството за време на кариерата на нејзиниот сопруг, се подготвувала за напади од страна на Трамп и неговите сојузници.

Сега може да се подготвува четири години во Белата куќа и зафатен распоред на предавања и должности во источното крило.

„Ако Бајден продолжи да предава, таа засекогаш ќе ги промени очекувањата и ограничувањата на оваа позиција“, изјави за AFP Кејт Андерсен Броуер, автор на „Први жени: Слава и моќ на модерните први дами на Америка“.

„Мислам дека може да биде предизвик да се усогласат работата на првата дама и огромните одговорности, но исто така мислам дека ќе ги прошири нашите хоризонти за тоа за што се способни првите дами“, рече Броуер.

Камион прегази 16 работници во Индија, 13 загинале (Вознемирувачко видео)

Најмалку 13 работници -мигранти, кои спиеле покрај автопат, загинале откако ги прегазил камион во индиската држава Гуџарат.

Несреќата се случила рано утрово. Камионот се судрил со трактор и возачот изгубил контрола и налетал на мигранти од северната држава Раџастан кои спиеле покрај патот по целодневната работа. Според владиниот извештај, уште шест мигранти се сериозно повредени, пишува Би-Би-Си.

Во Индија, работниците мигранти честопати можат да се видат како спијат покрај патот, поради што можат да бидат жртви на сообраќајни несреќи.

Минатата година во државата Махараштра воз прегази шеснаесет лица кои заспале на пругата. Тие се обиделе да пешачат до железничката станица за со воз да заминат дома за време на карантинот.

притисни ентер