Германскиот Бундестаг усвои пакет мерки вреден 750 милијарди евра

Германскиот Бундестаг денеска усвои пакет владини мерки за помош на економијата при штети предизвикани од пандемијата од коронавирус од 750 милијарди евра.

Пакетот мерки за помош го изгласаа претставниците на сите парламентарни партии, со исклучок на пратениците на Алтернатива за Германија (АфД), чии членови гласаа воздржано.

Пратениците исто така , со т.н. канцеларско мнозинство гласаа и за привремено укинување на т.н. задолжувачки сопирачки загарантирани со Уставот по глобалната финансиска криза во 2008 година

Игнорирање на блокадата на ново задолжување е можно во случај на природни непогоди или вонредни состојби. Канцеларското мнозинство се однесува на мнозинството од сите, не само на присутните пратеници од Бундестагот.

Ова овозможува ревидиран буџет за тековната година и нов долг од 156 милијарди евра.

Покрај тоа, германската влада понуди уште 600 милијарди евра на располагање во форма на гарантни кредити и средства за евентуална национализација на компании кои претрпеле финансиски тешкотии поради пандемијата на коронавирус.

Мерките, покрај обезбедувањето помош на компаниите во форма на гаранции за кредитирање, обезбедуваат и директна финансиска помош на малите претпријатија и на поединци, како и дополнителна финансиска поддршка за здравството.

Пакетот вклучува и заштита на станарите кои не се во состојба да платат кирија заради финансиски проблеми предизвикани од пандемијата на коронавирус.

Пратениците гласаа и за мерка со која што нема да се дозволи да се исплаќаат бонусите на крајот на годината на менаџерите на компании што користат средства од пакетот за криза.

„Ние се бориме да ги зачуваме работните места овде во Германија. Значи, станува збор за нормални вработени, а не за шефови на компании“, рече портпаролот на германската социјалдемократска партија за прашањата поврзани со буџетот.

Во итна парламентарна постапка, пакетот треба во петок да го одобри и домот на сојузните држави Бундесрат.

Фото: Лепа Брена не е баш вешта во користење на Фотошоп

Последната фотографија која ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Лепа Брена од секогаш важела за една од најубавите и најзгодни пејачки на овие простори. Дури и на 60 години, Брена ги воодушевува сите со својот изглеед.

Многумина и завидуваат на витката фигура, меѓутоа последната фотографија која Брена ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Имено, на фотографијата се гледа не баш професионално користење на Фотошоп кое разоткрива дека дури и Брена сака да го подобри својот изглед.

ВМРО-ДПМНЕ: Промените во ВМРО-ДПМНЕ не им се допаѓаат само на Заев и хотелската коалиција

Новите одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ единствено не им се допаѓаат на Заев и хотелската коалиција која одработува за него.

Не ни очекуваме да ги поздрават одлуките, затоа што тие се насочени кон победа над мафијата и организираниот криминал на власта.

За разлика од Заев кој не најде сила за никакви промени по драматичниот пораз од 200 илјади гласови разлика во 2014 година и поразот во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ покажа сила за катарза и промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

НАТО домаќин на петтата рунда технички преговори меѓу турската и грчката делегација

Во седиштето на НАТО пактот во вторник ќе се одржи петтата рунда на технички преговори меѓу турската и грчката воена делегација, изјави Хулуси Акар, министерот за одбрана на Турција, пренесе „Анадолија“.

-Ни сме, се разбира, за мир, стабилност, преговори и дијалог. Ги подржуваме преговорите, но нема да дозволиме било какови свршен чин- рекол Акар на видеоконференцијата на која присуствувале турските генерали.

Техничките преговори имаат за цел намалување на ризикот од инциденти во екот на растот на тензиите во источниот Медитеран.

Одржувањето на технички состаноци меѓу турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтемберг.

Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации беше одржан на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО.

Акар повтори дека Турција е одлучна и способна да ги заштити правата и интересите и на Турција и на Турската Република Северен Кипар во истокот на Медитеранот.

Грција ги оспорува моменталните активности на Турција околу енергетското истражување во источниот Медитеран.

Турција, земјата со најдолгиот брег на Медитеранот, прати наменски бродови за извршување на енергетски истражувања во својот континентален појас, велејќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во тој регион.

Од дијалогот за праведната распределба на ресурсите, корист ќе имаат сите страни, истакнуваат турските власти.

притисни ентер