Германија префрла ковид пациенти во помалку критични области, вклучена е и воената авијација

Германските федерални провинции со голем број пациенти во единиците за интензивна нега денеска почнаа да ги префрлаат пациентите во делови од земјата, помалку оптоварени, а Луфтвафе стави на располагање два специјални медицински авиони. 

„Саксонија веќе подготви 16 пациенти за преместување во други федерални провинции“, рече саксонската министерка за здравство Петра Кепинг.

Сојузната држава Тирингија ги подготвила и првите пациенти кои во текот на денот биле транспортирани во друга сојузна држава, каде што ситуацијата во одделенијата за интензивна нега е помалку тензична.

Во наредните денови, пациентите од единиците за интензивна нега од сојузните покраини Тирингија, Саксонија, Бранденбург, Берлин и Баварија ќе бидат преместени во други делови од земјата, најмногу на север, каде стапката на зараза со коронавирус е значително помала.

Пациентите ќе се преместуваат според системот „Детелина“, кој е развиен за време на првиот пандемски бран и кој ја дели Германија на пет региони кои можат да ги испраќаат пациентите еден кај друг.

Германското воздухопловство Луфтвафе подготвило два медицински авиони за транспорт на пациенти на интензивна нега.

„Авионите се подготвени на аеродромите Келн/Бон“, соопштило военото воздухопловство Луфтвафе.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер