Германците во шок: Девојчиња тепаат и брутално малтретираат врсничка (Вознемирувачко видео)

Пред десетина дена во Германија беше убиено девојче по име Луиза (12), а сега земјата ја тресе ново страшно злосторство со врсничко насилство.

Имено, во градот Шлезвиг-Холштајн, група девојчиња на возраст од 14 до 17 години наводно со часови мачеле 13-годишно девојче и сѐ снимале на телефон.

Десетина девојчиња истурале сок врз главата на жртвата, треселе пепел од цигари и ѝ ја запалиле косата, а додека девојчето се обидувала да стане, една од девојчињата почнала да ѝ вика: „Седи и моли ме! Не те пуштам толку лесно“.

Овој случај привлече големо внимание во јавноста, особено затоа што, како и во случајот со убиената Луиза, измаченото девојче ги познавала луѓето кои ја малтретирале.

Германските медиуми јавуваат дека ова не е прв пат девојчето (13) да трпи насилство бидејќи често имала проблеми со група врснички кои ја малтретираат и на споменатото видео.

>Ве молиме имајте предвид дека видеото подолу содржи вознемирувачка содржина.<

На видеата се гледа како жртвата плаче и ги моли девојчињата да не ја удираат по нос, но тие не престанале.

Германските медиуми пишуваат дека ова страшно злосторство се случило на крајот на февруари, но мајката на девојчето дури сега решила да проговори за сѐ за да ја предупреди јавноста за сѐ поголемиот проблем со насилството меѓу младите.

Полицијата ги идентификувала напаѓачите, а на девојчето ѝ била укажана лекарска помош. Мајката на жртвата рекла дека мачењето било прекинато благодарение на храбрата интервенција на случајни минувачи, пренесува RTL.

"Тој ја препозна опасноста во која е ќерка ми, ја прими кога таа побара помош од него. Многу сме му благодарни", рекла мајката.

Според обвинителката, како и во случајот со малата Луиза, сторителите на ова кривично дело нема да бидат кривично гонети бидејќи се деца.

„Девојката се здобила со тешки физички повреди. За сторителите во моментов се грижи Канцеларијата за млади. Се уште е нејасно како ќе се одвиваат работите“, рече обвинителот.

Да потсетиме, минатата недела Германија и целиот свет ја потресе веста за убиството на дванаесетгодишното девојче, кое го убиле нејзините две најдобри пријателки. Телото на девојчето Луиза (12) било пронајдено во шума, со десетици убодни рани.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер