Генералот Ѓурчиновски во Брисел учествуваше на заседанието на Воениот комитет на НАТО

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски во текот на денот, во седиштето на НАТО во Брисел учествуваше на сесиите на второто годишно заседание на Воениот комитет (ВК) на НАТО, а воедно оствари три билатерални средби.

Началниците на Генералштабови на армиите на земјите членки на НАТО, согласно агендата на второто овогодишно заседание на ВК, низ неколку сесии дискутираа на актуелни теми од стратешко значење со фокус на спроведување на зацртаните цели во трансформацијата и операционализација на одбранбените планови на Алијансата, со цел целосна подготвеност за справување со сите актуелни и идни закани.

Генералот Ѓурчиновски во седиштето на НАТО оствари билатерални средби со командантот на Вооружените сили на САД за Европа и на Сојузничката команда на НАТО за операции, генерал Кристофер Каволи, со началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Италија, адмирал Џузепе Каво Драгоне и началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Турција, генерал Метин Гурак , на кои се разговараше на теми од взаемен интерес и заеднички активности.

На средбата со адмиралот Џузепе Каво Драгоне, на генералот Ѓурчинувски му е доделено највисокото воено признание на италијанските вооружени сили како потврда за одличната билатерална соработка и придонесот за развој на сојузништвото, особено за заедничкото учество со италијанските вооружени сили во мисијата КФОР и во контингентот за зајакната будност во Бугарија.

На ова 191-во заседание на ВК, по воведните обраќања на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и претседавачот на ВК, адмирал Роб Бауер, на две сесии од страна на командантот на Врховната команда за трансформација, генерал Филип Лавињ и командантот на Врховната Сојузничка команда за операции, генерал Кристофер Каволи се презентирани конкретни насоки за имплементација на плановите во конкретни домени.

Исто така е разгледуван напредокот во имплементација на Алијансата во однос на спектарот планови за одвраќање и одбрана, усвоени на претходниот НАТО самит, кои дискусии ќе бидат основа за подготовка за претстојниот самит кој ќе се одржи во Вашингтон оваа година.

На сесијата на Советот НАТО – Украина се дискутирало за агресијата на Русија над Украина, актуелната ситуација на теренот и континуираната поддршка за Украина која се обезбедува од страна на НАТО.

Заклучоците од собранието се соопштени на попладневната заедничка прес-конференција на адмиралот Бауер и генералот Каволи.

Воениот комитет на ниво на началници на Генералштабови одржува два редовни состанока во текот на годината, а еднаш годишно се среќаваат во една од сојузничките земји членки.

Канцеларија за воени односи со јавноста

Младенци дошле во Европа на меден месец, па им се случила трагедија- невестата одеднаш починала

Австралијка, која неодамна се омажила, починала во прегратките на својот сопруг откако доживеала мозочна аневризма додека биле на меден месец во Европа.

Медисон Норона од Нов Јужен Велс колабирала додека шетала во Амстердам со својот сопруг, откако доживеала мозочно крварење.

Нејзиниот сопруг Кајл со скршено срце изјавил дека била оперирана за да се намали притисокот од крварењето и „се борела до самиот крај“.

„Лекарите не можеа да поверуваат колку е голема аневризмата и не можеа ништо да направат за да ја спречат или спасат“, напишал тој на Интернет.

Рече дека Меди се борела како и секогаш до самиот крај, пренесува Daily Mail.

„Таа почина во моите раце опкружена со нејзините најблиски во 22.59 часот во Амстердам. Не можам да поверувам што се случи, скршен сум на милион парчиња.“

„Секогаш и засекогаш, душо“, напишал скршениот сопруг.

Десетици луѓе му испратија пораки со поддршка и сочувство по страшната вест.

Медисон и Кајл се венчале на 21 април.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за да се врати Медисон дома во Австралија.

Пијан малолетник во Индија со Порше прегази две лица, доби казна- да напише есеј

Гневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со Порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, бил казнет да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи на промените во индиските закони за малолетници од 2015 година кои дозволуваат на децата над 16 години да им се суди како на полнолетни лица доколку извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

CNN се обиде да дојде до адвокатот на наводниот возач, Прашант Патил, за коментар.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значело убиство. Тие, исто така, побарале од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело Порше кое брзо се спушта по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот е на насловните страници во индиските медиуми и предизвика гнев кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудуваат условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат построги мерки против наводниот возач.

„Беше погрешно да се дозволи малолетник да вози“, им рече тој на новинарите надвор од својот дом, задржувајќи ги солзите. „Прво треба да знаете да возите.“

Рахул Ганди, лидер на главната опозициска партија во Индија, Индискиот национален конгрес, праша дали возач на автобус или таксист ќе бидат подеднакво казнети.

„17-годишен син на богато семејство вози Порше под дејство на алкохол е фатен и барано е да напише есеј“, рече Ганди во видеото објавено на X. „Тогаш зошто есеи не им се доделени на возачи на камиони или возачи на автобуси?"

Мечка влезе во ресторан и учтиво седна на маса- келнерите не се појавија (ВИДЕО)

Видеото е снимено на 16 мај во планинско одморалиште во градот Гетлинберг (Тенеси), а видеото стана вирално на мрежите.

Имено, шумската ѕверка сакала да се „интегрира во општеството“, па учтиво влегла во ресторан, седнала на стол и се послужила со остатоците.

Кој знае, можеби мечката сакала да порача нешто од менито, но од келнерот нема ни трага ни глас.

Останува нејасно како животното било избркано, бидејќи снимањето е прекинато, а во позадина се слуша глас кој ги предупредува гостите „да се преместат на безбедно растојание“.

притисни ентер