Генерален штрајк во цела Франција- демонстранти се судрија со полицијата во Париз (ВИДЕО)

Неколку десетици илјади луѓе излегоа денеска на улиците во Париз и низ Франција против пензиските реформи на покана на големите синдикати.

Во Париз демонстрантите започнаа прошетка со синдикатите кои ја водеа поворката носејќи голем транспарент со натпис „Велиме НЕ за пензиските реформи и подолг работен век“. Тој транспарент беше и на првата голема средба одржана на 19 јануари.

На првиот голем митинг против непопуларната пензиска реформа, повеќе од милион луѓе се собраа ширум Франција, пренесе агенцијата Франс прес.

Синдикатите, како и опозициските партии, левицата и екстремната десница, го отфрлаат предлогот да се пензионира на 64, наместо на 62 години.

Претседателите на двата најголеми синдикати CFDT и CGT, Лоран Бергер и Филип Мартинез, очекуваат дека денеска ќе има повеќе луѓе отколку на 19 јануари.

На состанокот во Париз има и политички фигури на левицата кои се многу познати во Франција, меѓу кои и комунистката Фабиен Русел, членовите на левичарската партија Неосвоена Франција, Франсоа Руфин и Клементин Отен, социјалистот Оливие Фор и Ана Идалго која е градоначалничка на Париз.

На протестот се и членови на еколошки партии.

Според француската онлајн телевизија BFMTV, околу 19 отсто од вработените во јавните служби штрајкуваат.

Таа телевизија објави дека неколку лица се приведени во Париз поради обид за оштетување на фасада на банка. Се додава дека од утрово во главниот град има превентивни проверки на граѓаните за да не се наруши јавниот ред и мир.

Весникот Ouest France објави дека многу училишта денеска се затворени и дека многу ученици сè уште оделе на училиште за да ги поддржат своите професори и наставници кои штрајкуваат.

Собирите се големи и во другите градови. Околу 28.000 луѓе излегоа на улиците во Нант, а околу 100.000 луѓе во целата област Нормандија, објавија локалните медиуми.

Сообраќајот, особено железничкиот и јавниот превоз денеска беше во прекин низ целата држава.

Француските железници предупредија дека некои возови на долги релации ќе сообраќаат со намален обем или ќе бидат целосно суспендирани.

Француската премиерка Елизабет Борн неодамна изјави дека нема да има преговори за поместување на старосната граница за пензионирање.

Предлог-законот за пензиските реформи пристигна вчера во парламентот, каде прво се разгледува на комисија. Поднесени се над 7.000 амандмани, главно од левицата.

Атина денеска без такси превоз

 Атина денеска е без такси превоз поради 24-часовниот штрајк на таксистите организиран од нивниот синдикат за проблемите во конкретниот сектор.

Од синдикатот на такси возачите велат дека Владата ги игнорира нивните барања и е рамнодушна кон главните проблеми со кои се соочуваат.

Штрајкот започна во 6 часот утрово и ќе заврши утре, исто така во 6 часот.

На американскиот Самит за демократија ќе учествуваат 120 лидери

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден испрати покани до 120 светски лидери за вториот Самит на демократијата, што е закажан за следната недела.

Неименуван претставник на американската администрација изјави дека поканети се и претставници од осум земји кои не беа на првиот Самит на Белата куќа во 2021 година. Босна и Херцеговина, Гамбија, Хондурас, Брегот на Слоновата Коска, Лихтенштајн, Мавританија, Мозамбик и Танзанија добија покани за овогодишниот Самит откако беа изоставени од листата на покани за Самитот во 2021 година.

Пред Самитот, на 28 март предвидено е украинскиот претседател Володимир Зеленски да учествува на настан посветен на неговата земја, заедно со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Самитот на демократијата годинава ќе се одржи на 29 и 30 март, а коорганизатори ќе бидат владите на Костарика, Холандија, Јужна Кореја и Замбија.

Првиот ден од Самитот ќе биде во виртуелен формат.

Според претставниците на Белата куќа, претседателот Џо Бајден ќе се обиде да нагласи дека настаните од минатата година покажаа со полна сила дека демократската влада, заснована на владеењето на правото и волјата на граѓаните, и покрај нејзините чести нарушувања останува најдобар систем за промовирање на просперитет и мир.

Бајден првично ја изнесе идејата за Самит за демократија за време на неговата кампања во 2020 година.

Детска балетска претстава Петар Пан

 Во Националната опера и балет на 31 март премиерно ќе биде изведена детската балетска претстава Петар Пан во режија и кореографија на Ирена Лозинска.

Детали за претставата ќе бидат соопштени денеска на прес-конференција.

Сценариото и сонговите за претставата ги напиша Ристо Самарџиев, визуелната магија е доловена преку костимите на Елена Вангеловска и сценографијата на Љупчо Јованов. Музиката е на Владимир Дојчиновски –Дојчин, а продукцијата на М-Соунд.

Во овој музичко балетски спектакл учествуваат и 56 деца од балетско студио „Арт балет“, заедно со Веселин Трајковски и Ницолас Алехандре Хоурсеау, гостите при балетскиот ансамбл.

Детската балетска претстава за Петар Пан, момче што не сакаше да порасне, ќе биде изведена од 17:30 и 20 часот на 31 март, а билетите можат да се набават на mktickets.mk, Југотон и Литература.мк.

притисни ентер