Гаврил Бубевски избран за шеф на ОЈО Скопје,Стефчо Донев виш обвинител во Штип

Поранешниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство. Советот на јавните обвинители го избра денеска на седница на која избра уште неколкумина обвинители на испразнети места.

Во соопштението по седницата што го објавија од Советот на нивната веб страница, стојат само имињата на новоизбраните, но нема образложение за одлуката.

Бубевски, кој се споменуваше и акко можен наследник на Јовески на местот државен обвинител, стана познат на македонската јавност по неколкуте случаи што ги застапуваше како обвинител во СЈО.

Меѓу нив се „Насилство во Општина Центар“ во кој екс премиерот Никола Груевски беше осуден на година и пол затвор, пресуда што во ноември ја потврди и Апелација. Бубевски ги застапуваше и случајот Монструм во повторената постапка, како и Титаник 3 во кој се обвинети функционерите од ДУИ Ејуп Аљими и Исмет Гури.. Овој случај падна на Апелација, и ќе почне од почеток.

Инаку, скопското обвинителство остана без шеф откако Сашо Рајчев во април лани беше избран за виш обвинител. За в.д јавен обвинител на Скопското обвинителство беше назначена Елизабета Павловска која исто како и обвинителот Ермон Незири, беа во трката за шеф на Скопско обвинителство.

Уште еден поранешен колега на Бубевски, од сега згаснатото СЈО, обвинителот Стевчо Донев, заминува во штипското обвинителство. Познат е по тоа што ги водеше случаите Тендери и Триста.

Советот на јавните обвинители го избра и обвинителот Бесир Алиу за шеф на ЈО Тетово. Алиу е еден од обвинителите кои ја водат истрагата за пожарот во тетовската модуларна Ковид болница.

Иако се пополнуваат позиции во обвинителствата, главна забелешка на Советот на ЈО во изминатиот период беше дека кадар недостасува во најголем дел од обвинителствата во земјава.

Премиерот Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на Денот на Светите Кирил и Методиј

Премиерот Ковечевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск.

Денеска по повод одбележување на 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј премиерот Ковачевски со владина делегација во рамките на посетата на Рим и Ватикан,релизираше тет-а-тет средба, а потоа и аудиенција кај Папата Франциск.

Како дел од работната посета, премиерот Ковачевски ќе се сретне и со премиерот на Бугарија Кирил Петков.

Во Рим е Тамара Стојкова .

Тамара каква е агендата за денеска ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Одбиен предлогот Тајван да учествува на собранието на СЗО

Обидот на Тајван да учествува на годишното собрание на Светската здравствена организација, денеска е одбиен. Кина ги нарече, напорите на Тајпеј, да учествува, „политичка манипулација", јавија британски медиуми.

Водечкото светско здравствено тело одлучи да не се стави на дневен ред предлогот на 13 членки на СЗО, со што се бара Тајван да се приклучи на собранието како набљудувач.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин

Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин, исто како што молчеше за пцуењето на вработени, уште што треба да се случи за да побара оставка?

Талат Џафери имал средба во собранието на Македонија со Абдул-Вајед Нијазов, поранешен пратеник во Думата и основач на здружението „Муслиманите во поддршка на Претседателот Путин". Истата средба Џафери не ја објавил на социјалните мрежи, ниту пак известил преку прес службата на собранието за неа.

Џафери ја криел оваа средба.

Џафери мора да каже, зошто криел за средбата и дали потоа ги известил службите дека има таква средба?

Активностите ма Џафери можат да бидат потенцијална опасност и за НАТО.

И сето ова Ковачевски го премолчува, само за да не му падне владата.

Ковачевски не смее да побара одговорност за Џафери, зошто знае дека така може да падне владата, а со тоа и тој повеќе никогаш нема да биде премиер, затоа што има рејтинг помал од стапката на инфлација.

Ковачевски не може вечно да се крие. Иако тој молчи, народот го гледа и се срами од срамот кој и го приредува Џафери на Македонија.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер